• <
BOTA_FILM_2021

PGZ i Raytheon poszerzają współpracę

23.07.2015 10:11 Źródło: własne
PGZ i Raytheon poszerzają współpracę - GospodarkaMorska.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała list intencyjny z Raytheon Company o współpracy w zakresie realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Współpraca zaowocuje m.in. zmianami w polskiej marynarce wojennej.
 
Oprócz bliskiej kooperacji z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej, strony zintensyfikują działania w zakresie wspólnego poszukiwania potencjału eksportowego w krajach trzecich. Podpisane porozumienie przewiduje ponadto współpracę firm w strategicznych dla bezpieczeństwa Polski sektorach.

Wśród wymienionych obszarów partnerskich znalazły się programy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (przede wszystkim program obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu "Wisła"), modernizacja marynarki wojennej i wojsk lądowych, prace nad specjalistycznymi modułami symulatorów i trenażerów, możliwość rozwoju i modernizacji amerykańskich samolotów typu F-16, czy kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.
 
Zgodnie z postulowanymi kierunkami działań planowane jest także utworzenie w Polsce centrów certyfikacji. PGZ S.A. i Raytheon zobowiązały się do rozwijania stałej współpracy i poszukiwania nowych płaszczyzn wymiany doświadczeń.

- Raytheon zaangażuje się w modernizację bazy polskiego przemysłu obronnego poprzez partnerstwo w zakresie podziału prac dla programu „Wisła” i nie tylko - powiedział Dan Crowley, Prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Jest to trzydziesty list intencyjny podpisany przez nas z polskim przemysłem, a zarazem ważny kamień milowy w, jak się spodziewamy, długofalowej relacji z PGZ.    

- Dzisiejsze wydarzenie i podpisany list intencyjny traktuję jako zapowiedź dobrej i owocnej współpracy Raytheon i PGZ, także w ramach offsetu w związku z programem "Wisła". Dla PGZ to szansa na zdobycie nowych kompetencji i rozbudowanie oferty o innowacyjne produkty - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ S.A.

PGZ to lider polskiego przemysłu zbrojeniowego, główny partner MON i globalnych koncernów zbrojeniowych w procesie modernizacji polskiej armii. Tworzy Grupę ponad 60 spółek, które zatrudniają około 17,5 tys. wysokiej klasy specjalistów. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo Polski.

Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts.
 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.