• <
BOTA_2023

ORP Gen. T. Kościuszko powrócił do Gdyni

20.10.2015 07:33 Źródło: własne

Partnerzy portalu

ORP Gen. T. Kościuszko powrócił do Gdyni - GospodarkaMorska.pl

w poniedziałek (19.10) do portu wojennego w Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Jednostka uczestniczyła w największych międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych NATO w Europie pk. JOINT WARRIOR.

Około 6500 żołnierzy, z 14 krajów, w tym ponad 30 okrętów i 60 samolotów, a także piechota morska oraz pododdziały brzegowe, uczestniczyło w największych w Europie manewrach NATO pod kryptonimem Joint Warrior 2015. Większość epizodów realizowanych było w przestrzeni powietrznej, a także na akwenach morskich i przybrzeżnych wodach Szkocji. Ćwiczenia, których gospodarzem była Wielka Brytania, odbyły się w terminie od 2 do 16 października.

Joint Warrior to manewry, podczas których Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, wraz z państwami sojuszniczymi, doskonaliła umiejętności we wspólnym prowadzeniu operacji na morzu, pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Scenariusz zakładał fikcyjny konflikt między fikcyjnymi państwami o obszar bogaty w złoża surowców naturalnych. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu wysłane zostały siły międzynarodowe. Głównym celem tego typu manewrów jest rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych. Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach sprzyja zdobyciu cennych doświadczeń podczas współpracy z sojusznikami, a także utrzymaniu jak najwyższego stopnia wyszkolenia marynarzy.

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, od momentu wejścia do służby w Marynarce Wojennej RP, regularnie uczestniczy w międzynarodowych ćwiczeniach na morzu. Tylko w tym roku, wzięła udział dwukrotnie w tego typu manewrach. We wrześniu, fregata doskonaliła umiejętności w ramach dwutygodniowych manewrów pk. Northern Coasts 2015, które odbywały się na obszarze Cieśnin Bałtyckich oraz na wodach Bałtyku Zachodniego. Bezpośrednio po ich zakończeniu, wspólnie z morskimi siłami państw sojuszniczych, wzięła w ćwiczeniu Joint Warrior.

ORP „Gen. T. Kościuszko” podniósł polską banderę po raz pierwszy 28 czerwca 2002 roku w bazie US Navy w San Diego. Imię ORP „Gen. T. Kościuszko” otrzymał 25 października 2002 roku w Gdyni. Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to jednostki przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, zwalczania okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczania celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym. Okrętem dowodzi kmdr por. Grzegorz Mucha.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.