• <
Baltexpo2023_duży

Niemiecka fregata „Karlsruhe” wpłynęła do gdańskiego portu. Byliśmy na pokładzie (wideo)

Patrycja Cybulska

19.10.2016 18:57 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niemiecka fregata „Karlsruhe” wpłynęła do gdańskiego portu. Byliśmy na pokładzie (wideo)

Partnerzy portalu

Niemiecka fregata „Karlsruhe” wpłynęła do gdańskiego portu. Byliśmy na pokładzie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Gość specjalny Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku. To fregata „Karlsruhe”. Niemiecka jednostka zacumowała w gdańskim porcie w basenie Władysława IV. W weekend zostanie udostępniona zwiedzającym.

– Fregata wyposażona jest w działo kalibru 76 mm, wyrzutnię rakietową na pociski Sea Sparrow, dwie wyrzutnie rakiet typu Harpoon oraz rakietowy system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu – wymienia komandor porucznik Tobias Wirsig, nawigator fregaty „Karlsruhe”.

Fregata w Gdańsku gości nie tylko z okazji Tygodnia Niemieckiego, ale także w ramach 40-lecia partnerstwa Gdańska i Bremy. To na jej pokładzie eksperci podczas specjalnych paneli rozmawiają m.in. o polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej  i kulturowej. Jednostkę w czwartek odwiedzili Christian Weber, przewodniczący Parlamentu Bremeńskiego, Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

– To jest fregata, która już niedługo zostanie wycofana z użytkowania. Niemcy często podróżują po różnych krajach i przedstawiają tę jednostkę. Można m.in. zobaczyć, jak pracuje załoga – mówi Iwona Bigos, koordynatorka Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku.

Tydzień Niemiecki potrwa w Gdańsku do 26 października. To: prezentacje spektakli, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty oraz wydarzenia z obszarów biznesu, historii, ekonomii i polityki.

Fregata „Karlsruhe” będzie gościła w Gdańsku do 24 października. Zwiedzanie tej jednostki zaplanowano na najbliższy weekend (sobota: 10:00-12:00; 15:00-17:00; niedziela: 10:00-12:00; 15:00-17:00). Więcej

„Karlsruhe” przechodzi na emeryturę

Prace nad jednostką rozpoczęły się w 1981 r., a zwodowana została w styczniu 1982 r. To szósta fregata rakietowa typu 122 wyprodukowana dla Niemieckiej Marynarki Wojennej. Ma 130 m długości i 14,4 m szerokości, a jej konstrukcja w całości wykonana jest ze stali. Wyporność „Karlsruhe” to 3 680 t. Wnętrze tworzy 16 wodoszczelnych przedziałów, co zapewnia jej niezatapialność. Dodatkowo cały kadłub podzielony jest na 3 gazoszczelne cytadele, które chronie jednostkę w przypadku użycia broni masowego rażenia.

„Karlsruhe” wyposażona jest w dwie gazowe turbiny o łącznej mocy 53 200 KM oraz w dwa silniki diesla o mocy 11 400 KM. Na dziobie fregaty zamontowana jest włoska armata kalibru 76 mm. Kierowaniem nią zajmuje się zainstalowany na dachu kapitańskiego mostka radar. Jednostka wyposażona jest także w dwie wyrzutnie Mk 141 dla rakiet Harpoon, wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych Sea Sparrow oraz rakietowy system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu (wyrzutnia Mk 49 i rakiety firmy Raytheon model RIM-116A RAM Block 0 [Rolling Airframe Missile]).

System zwalczania okrętów podwodnych tej fregaty złożony jest z czterech wyrzutni torpedowych kalibru 324 mm. Są one umieszczone po dwie na prawej i lewej burcie w przedniej części tylnej nadbudówki. Głównym elementem systemu zwalczania okrętów podwodnych są stacjonujące na pokładzie śmigłowce Westland Sea Lynx Mk 88. Duży pokład lotniczy i obszerny hangar pozwalają zaokrętować dwie maszyny, których masa nie przekracza 10 ton. Pokład lotniczy wyposażony jest także w kanadyjski system ułatwiający lądowanie śmigłowców przy złej pogodzie – Bear Trap.

Początkowo ta fregata była przeznaczona głównie do zwalczania okrętów nawodnych. Dzięki stacjonującym na pokładzie śmigłowcom mogła również niszczyć nieprzyjacielskie jednostki podwodne. Modernizacja w latach 90. XX wieku sprawiła, że ten okręt stał się jednostką wielozadaniową. Może nie tylko walczyć z siłami nawodnymi i podwodnymi, ale także chronić konwoje i zespoły uderzeniowe przed zagrożeniami z powietrza. Ta jednostka przystosowana jest także do współpracy z siłami NATO.

Rejs do Gdańska był dla fregaty „Karlsruhe” jednym z ostatnich. W przyszłym roku okręt ma zostać wycofany z eksploatacji.

Dziękujemy za wysłane grafiki.