• <
SAR_2022

Korea Płn.: Kim Dzong Un zarządził ćwiczenia artylerii przy granicy

ew

25.11.2019 11:35 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Korea Płn.: Kim Dzong Un zarządził ćwiczenia artylerii przy granicy

Partnerzy portalu

Korea Płn.: Kim Dzong Un zarządził ćwiczenia artylerii przy granicy - GospodarkaMorska.pl

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un dokonał inspekcji jednostki wojskowej na wyspie w pobliżu granicy morskiej z Koreą Płd. i nadzorował ćwiczenia artylerii – przekazała w poniedziałek północnokoreańska agencja KCNA. Zaprotestowały przeciwko temu władze w Seulu.

Komentatorzy oceniają te ćwiczenia jako najnowszą oznakę frustracji Pjongjangu brakiem postępów w realizacji wspólnych projektów obu Korei oraz impasem w negocjacjach nuklearnych z Waszyngtonem.

Kim osobiście wydał rozkaz rozpoczęcia wystrzałów z wyspy Czangrin na Morzu Żółtym – podała KCNA, nie precyzując, kiedy opisywane ćwiczenia artyleryjskie miały miejsce.

Południowokoreańskie źródło wojskowe powiedziało agencji Yonhap, że Korea Płn. „przeprowadziła niedawno ćwiczenia ogniowe z wykorzystaniem artylerii nadbrzeżnej”. Źródło odmówiło przekazania dodatkowych szczegółów, takich jak data ćwiczeń czy rodzaj użytej broni.

Władze w Seulu oceniły ćwiczenia jako naruszenie dwustronnego porozumienia wojskowego między Koreą Północną a Koreą Południową z września 2018 roku. Miało ono złagodzić napięcia militarne między dwoma zwaśnionymi państwami koreańskimi.

„Wzywamy Koreę Północną, by natychmiast zaprzestała wszelkich działań wojskowych w strefach przygranicznych, które mogą zwiększyć napięcia wojskowe, oraz aby w pełni szanowała ten pakt” - przekazał rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony.

Wyspa Czangrin leży wewnątrz określonej we wrześniowym pakcie morskiej strefy buforowej, w której wystrzały artyleryjskie i ćwiczenia marynarki wojennej powinny być wstrzymane – podał Yonhap, powołując się na urzędników resortu obrony.

Korea Północna nie naruszała wcześniej stref buforowych, choć przeprowadziła w tym roku szereg prób rakietowych, w tym rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego – podkreśla południowokoreańska agencja.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In zaprosił Kim Dzong Una na szczyt współpracy z państwami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który rozpoczął się w poniedziałek w południowokoreańskim mieście Pusan. Seul liczył, że taka wizyta dałaby impuls do wznowienia rozmów i poprawy relacji między dwiema Koreami. Kim odrzucił jednak zaproszenie.

Pjongjang zażądał niedawno od Seulu usunięcia całej zbudowanej przez Koreę Płd. infrastruktury w rejonie turystycznym Gór Kumgang (Gór Diamentowych) w Korei Płn. Według komentatorów wynika to z frustracji z powodu wieloletniego zawieszenia południowokoreańskich wycieczek do tej strefy. Komercyjne wycieczki nie mogą być wznowione z powodu sankcji gospodarczych.

Korea Płn. oskarża USA o niepowodzenie dotychczasowych rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku, by zmienił swoje stanowisko w tych negocjacjach i wystąpił z nowymi propozycjami. Południowokoreański wywiad oceniał, że kolejna runda roboczych rozmów pomiędzy USA a Koreą Płn. może się odbyć najpóźniej w grudniu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.