• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Chiny wzywają Koreę Płn. do stworzenia warunków do rozmów

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiny wzywają Koreę Płn. do stworzenia warunków do rozmów
Chiny wzywają Koreę Płn. do stworzenia warunków do rozmów - GospodarkaMorska.pl

jk

29.05.2017 Źródło: PAP

Po przeprowadzeniu w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Koreę Północną próby z rakietą krótkiego zasięgu Chiny wezwały Pjongjang do nienaruszania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz stworzenia warunków do powrotu do rozmów ws. zażegnania kryzysu.

"Obecnie sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest skomplikowana i newralgiczna; mamy nadzieję, że wszystkie związane ze sprawą strony zachowają spokój i powściągliwość oraz, że jak najszybciej załagodzą napiętą sytuację i przywrócą sprawę na właściwy tor dialogu pokojowego" - oświadczyło chińskie MSZ.

Władze ChRL potwierdziły, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zawierają "jasne reguły" na temat programu rakietowego Korei Północnej i wezwały Pjongjang, aby ich nie naruszały - podaje agencja Reutera.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow potępił najnowsze próby rakietowe Korei Płn. Zaapelował też do "partnerów, z którymi współpracujemy, o wykazanie się powściągliwością, także wobec aktywności wojskowej w tym regionie".

Kolejna próba rakietowa Korei Płn. spotkała się również z potępieniem ze strony Japonii, która twierdzi, że pocisk spadł w jej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Japońskim. Biały Dom oświadczył, że o próbie został poinformowany prezydent Donald Trump, a prezydent Korei Południowej Mun Dze In zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (w poniedziałek rano czasu lokalnego) Pjongjang dokonał kolejnej w ostatnich tygodniach próby rakietowej. Zdaniem wywiadu południowokoreańskiego testowana była rakieta krótkiego zasięgu Scud, która została wystrzelona w kierunku wschodnim z rejonu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu Korei Płn., po czym przeleciała około 450 km i spadła do Morza Japońskiego. Informacje te potwierdziła armia USA.

Była to już trzecia próba rakietowa Korei Płn. w ciągu trzech tygodni; poprzednie dwa testowane pociski to rakiety średniego i dalekiego zasięgu. We wszystkich trzech przypadkach Pjongjang obwieścił sukces.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która byłaby zdolna dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.