• <
BOTA_2023

AMW testuje symulator systemu walki okrętów podwodnych Scorpène

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo AMW testuje symulator systemu walki okrętów podwodnych Scorpène

Partnerzy portalu

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbył się praktyczny pokaz symulatora systemu walki SUBTICS, proponowanego polskiej Marynarce Wojennej na okrętach podwodnych Scorpène.

Pokaz prowadzony był w ramach cyklu szkoleń dla personelu Marynarki Wojennej RP i AMW mających na celu zapoznanie ich z okrętowymi systemami walki najnowszej generacji, które mogą się znaleźć na pokładach przyszłych okrętów podwodnych MW RP. Obecna prezentacja była kontynuacją podobnego cyklu szkoleń dotyczących systemu zarządzania platformą okrętu podwodnego prowadzonych wiosną 2012 r.

Testowany w AMW symulator SUBTICS został zbudowany w oparciu o rzeczywiste oprogramowanie okrętowego systemu walki i składał się trzech konsol wielofunkcyjnych (takich samych jak na rzeczywistych okrętach podwodnych) oraz symulatorów poszczególnych sensorów okrętowych i systemów uzbrojenia, których stan był zobrazowany na komercyjnych monitorach LCD.

Jest to pierwszy tego typu kompleks szkoleniowy prezentowany w Polsce, ponieważ istnieje w nim możliwość przeprowadzania ćwiczebnych ataków z użyciem torped i pocisków rakietowych – w tym rakiet manewrujących. Dane do przeprowadzenia zadania zbiera się w nim z symulowanych sensorów okrętowych (peryskopów, kompleksu sonarowego) tworząc na ich podstawie obraz sytuacji wokół „okrętu”.

W typowym scenariuszu ćwiczonym w AMW na lewej konsoli przedstawiany był obraz z peryskopu nawigacyjnego i bojowego. Na środkowym stanowisko przygotowywane było zadanie taktyczne (to stamtąd kierowano np. atakiem torpedowym). Na trzeciej konsoli przygotowano miejsce dla operatora sonaru. Przy czym na prośbę uczestników bardzo szybko zmieniono konfigurację i przygotowano trzy stanowiska dla hydroakustyków. Dzięki takiej wymienności symulator SUBTICS może służyć zarówno do szkolenia całej obsady centrali, jak i tylko wybranej grupy operatorów.

Czytaj cały artykuł tutaj

Źródło:
defence24.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.