Ministerstwo obrony Francji poinformowało w środę, że lotniskowiec Charles de Gaulle - okręt flagowy francuskiej marynarki wojennej - przemieszcza się przez Kanał Sueski i zmierza w kierunku Morza Czerwonego. Kontekstem tego rozmieszczenia okrętu jest proponowana misja wielonarodowa w cieśninie Ormuz.
Firma L3Harris Technologies została wybrana do dostarczenia systemów do zarządzania platformą okrętową z myślą o wielozadaniowych fregatach programu „Miecznik”. Obok wdrażania nowoczesnego wyposażenia pozwoli to skuteczniej zarządzać przyszłymi okrętami, obecnie znajdującymi się na różnych etapach budowy.
Statek wycieczkowy MV Hondius, na którym stwierdzono zakażenie hantawirusem, odpłynął w środę z Republiki Zielonego Przylądka i skierował się w stronę Wysp Kanaryjskich - poinformowała agencja AFP. Ma tam dotrzeć w najbliższych dniach.
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w środę, że rozmawiał z prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem i przekonywał go, by jego kraj skorzystał z możliwości proponowanej przez Paryż i Londyn wielonarodowej misji w cieśninie Ormuz. Macron podkreślił, że ostatnie wydarzenia dowodzą użyteczności tej misji.
Siły USA w Zatoce Omańskiej ostrzelały i unieruchomiły irański tankowiec, który próbował przełamać amerykańską blokadę irańskich portów - poinformowało w środę Dowództwo Centralne USA (CENTCOM). To drugi podobny incydent od czasu wprowadzenia blokady.
Szwedzka straż przybrzeżna, która ostatnio zatrzymała pięć statków na Bałtyku, w tym tankowce rosyjskiej floty cieni, zostanie wyposażona w cięższą broń taką jak karabiny maszynowe. Obecnie załogi posiadają jedynie pistolety.
Media w Iranie przedstawiły w środę decyzję USA o wstrzymaniu ochrony żeglugi przez cieśninę Ormuz jako dowód słabnięcia pozycji USA na Bliskim Wschodzie. Irańskie dzienniki przekonywały, że porażka polityki prezydenta Donalda Trumpa przyspiesza kształtowanie się nowego porządku światowego.
Rosyjskie władze pochwaliły się wcieleniem do służby nowego okrętu przeznaczonego do obrony przeciwminowej. W Bałtyjsku, nieopodal Sankt Petersburga, odbyła się uroczystość pierwszego podniesienia bandery na trałowcu Polarnyj.
Grupa kontrolna z jednostki pływającej SG-045 Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej skontrolowała na Zalewie Wiślanym kuter rybacki z dwoma rybakami na pokładzie. Mundurowi stwierdzili rażące braki i zaniedbania.
Rankiem, 6 maja, do Portu Gdynia weszła fregata NRP D. Francisco de Almeida (F334), wchodząca w skład Marynarki Wojennej Portugalii. Wizyta ma charakter roboczy, ma miejsce w trakcie wykonywanych przez okręt zadań w ramach międzynarodowej operacji obronnej pk. „Brilliant Shield”.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty