• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polacy żeglują najchętniej w Chorwacji

11.08.2015 11:48 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Polacy żeglują najchętniej w Chorwacji - GospodarkaMorska.pl

Polacy najczęściej zlecają transport łodzi motorowych o długości ok. 8 metrów z Wielkiej Brytanii do Polski - wynika z analizy setek zleceń transportu łodzi motorowych i jachtów wystawionych w serwisie aukcji transportowych Clicktrans.pl w latach 2014-2015.

Za transport łodzi motorowych z Wielkiej Brytanii do Polski płaci się średnio 1925 zł. Chorwacja króluje, natomiast wśród ulubionych destynacji Polaków w przewożeniu jachtów z Polski za granicę.

Według statystyk serwisu wyraźnie widać następujący trend w transporcie: Polacy zlecają  przewóz jachtów i łodzi motorowych na trasach zagranicznych częściej niż na krajowych. Do najpopularniejszych krajów transportu łodzi i jachtów do Polski należą Wielka Brytania (23,2%), Holandia (19,1%), Niemcy (18,7%). Zwolennicy jachtów najczęściej zlecają transport do największych miast portowych w Polsce - Szczecina (20,2%) i Gdańska (10,6%) oraz do Warszawy (5,3%). Transport łodzi motorowych dotyczy podobnego zestawu miast: Szczecina (11,4%), Elbląga (6,8%), Gdańska (6,1%), Poznania (4,5%) oraz Warszawy (3,8%).

Analiza zleceń transportu łodzi i jachtów potwierdza popularność Chorwacji jako ulubionego kierunku zagranicznej turystyki  żeglarskiej.

- Split w Chorwacji jest najbardziej popularną destynacją przy transporcie zarówno łodzi motorowych jak i jachtów z Polski. To właśnie w Splicie znajduje się marina należąca do najstarszych portów jachtowych na Morzu Śródziemnym – podkreśla Agnieszka Korzeniewska z Clicktrans.pl.

Do ulubionych kierunków transportu motorówek i jachtów zaraz po Chorwacji (18,1%) należą Niemcy (13%), Francja (9,1%), Szwecja (7,8%), Grecja (6,5%), Norwegia (6,5%) oraz Włochy (6,5%). Co ciekawe, Polacy znacznie rzadziej zlecają transport łodzi  do Wielkiej Brytanii (tylko 1,3%).

Na trasach międzynarodowych Polacy częściej zlecają transport łodzi motorowych niż jachtów. Zupełnie odwrotne zjawisko można natomiast zaobserwować przy transporcie w obrębie kraju – kategoria transportu jachtów wciąż należy do najpopularniejszych w Polsce.

- Polacy przewożąc jachty i łodzie w  obrębie kraju często decydują się na zrealizowanie tego we własnym zakresie; wypożyczają przyczepy i  wykorzystują swoje prywatne samochody do transportu – zaznacza Agnieszka Korzeniewska z Clicktrans.pl

Do najczęściej transportowanych marek jachtów należą Tango, Mak, Tes, Sportiva, Bavaria i Venus. Sprawdzono także najpopularniejsze kierunki transportu krajowego. Okazuje się, że Polacy cenią sobie żeglugę na mazurskich jeziorach -najczęściej przewozimy łodzie i jachty na trasie Chojnice- Mikołajki.

Statystyki wyraźnie wskazują ulubioną porę żeglarzy – zainteresowanie transportem łodzi i jachtów zdecydowanie wzrasta w czerwcu (10%). Najchętniej transportujemy łodzie w sierpniu (14%) i wrześniu (14%). Najrzadziej transportuje się zimą-  w styczniu (3%) i marcu (3%).

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.