• <
escort_980x120_gif_2020

Biała flota rozpoczyna sezon turystyczny na Mazurach

02.05.2016 05:58 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Biała flota rozpoczyna sezon turystyczny na Mazurach

Partnerzy portalu

Najwięksi mazurscy armatorzy floty pasażerskiej rozpoczynają sezon turystyczny. Od soboty regularne rejsy odbywają statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, a podczas niedzielnej parady jednostek pływających w Giżycku oficjalnie wyruszy na trasy Żegluga Mazurska.

Żegluga Ostródzko-Elbląska przygotowała na ten sezon 10 tras turystycznych. Nowością w ofercie są regularne rejsy spacerowe po rzece Elbląg oraz po Jezioraku. Turyści, którzy zdecydują się na wycieczkę po najdłuższym polskim jeziorze, płyną z Iławy wokół wyspy Wielka Żuława, między Półwyspem Nieprzyjaznym a Krzywym Rogiem, okrążają wyspę Mała Żuława i wracają do portu wzdłuż linii brzegowej.

Flagową ofertą przewoźnika pozostają jednak rejsy po Kanale Elbląskim. Ta zbudowana w latach 1844-81 droga wodna jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki systemowi pięciu oryginalnych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach kolejowych i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.
Będzie to pierwszy od kilku lat "pełnowymiarowy" sezon turystyczny na Kanale Elbląskim. Od 2012 r. żegluga była tam niemożliwa z powodu kompleksowej rewitalizacji. Prace zakończyły się w maju ub. roku, co spowodowało, że poprzedni sezon żeglowny był krótszy.

Żegluga Ostródzko-Elbląska nie zdecydowała się w tym roku na rejsy na całej długości kanału, a jedynie pomiędzy Elblągiem a pochylnią w Buczyńcu. Przewoźnik obawiał się bowiem powtórzenia sytuacji sprzed roku, gdy długotrwała susza spowodowała tzw. wypłycenia na niektórych odcinkach kanału, co uniemożliwiło kursowanie dużym statkom turystycznym na trasie Ostróda-Buczyniec.

Należąca do gminy Ostróda spółka jest największym operatorem rejsów pasażerskich na Mazurach Zachodnich. Jak powiedział PAP dyrektor Jarosław Barczuk, tylko w poprzednim sezonie statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej zabrały na pokład blisko 49 tys. osób. Przewoźnik liczy, że i w tym roku trasy będą oblegane przez turystów.

"Kanał Elbląski jest wizytówką i najbardziej atrakcyjnym produktem województwa, więc zainteresowanie jest olbrzymie. Przed jego rewitalizacją woziliśmy po 60 tys. turystów rocznie. Sądzimy, że teraz naszych gości będzie zdecydowanie więcej, bo mamy dwa nowe statki i kolejne trasy w ofercie" - ocenił.

Według Barczuka rejsami po Kanale Elbląskim są zainteresowani turyści z różnych stron świata; najwięcej jest pasażerów z Niemiec, Czech i Rosji, ale zdarzają się nawet pasażerowie z Korei Południowej.

Natomiast - kursująca po Szlaku Wielkich Jezior - Żegluga Mazurska inauguruje uroczyście sezon 1 maja podczas widowiskowej parady jednostek pływających na Kanale Łuczańskim. Jednak statki z pierwszymi pasażerami na pokładach wypływały z portów w Mikołajkach, Giżycku i Rucianem-Nidzie już w kwietniu.
Ten największy w regionie operator statków wycieczkowych nie zmienił oferty tras od poprzedniego sezonu. Turyści mają do wyboru kilkanaście rejsów rozpoczynających się w sześciu portach. Zdaniem prezes Żeglugi Mazurskiej Lidii Należyty, najpopularniejsze są rejsy spacerowe po jeziorze Śniardwy oraz tzw. łabędzim szlakiem i w pobliże Wyspy Kormoranów.

Nie zmieniła się też na razie flota przedsiębiorstwa, które dysponuje 10 statkami turystycznymi różnej wielkości. W sumie mogą one zabrać na pokład 1100 pasażerów. Być może jeszcze w tym sezonie do regularnych rejsów dołączy nowa jednostka na ok. 50 pasażerów, której budowa kończy się w stoczni przedsiębiorstwa.

Żegluga Mazurska jest najstarszym armatorem białej floty w województwie, istnieje od ponad 50 lat. Według prezes Należyty, w poprzednim sezonie przewiozła 140 tys. pasażerów. "Z tego, co wiem, obłożenie w hotelach na Mazurach jest bardzo wysokie, więc spodziewam się, że będzie to równie dobry sezon" - mówiła.
Jak dodała, ze statystyki wejść na stronę internetową firmy wynika, że wśród turystów indywidualnych zainteresowanych ofertą mazurskiego przewoźnika, 76 proc. to Polacy, ok. 12 proc. Rosjanie, a 2,6 proc. to Niemcy. Wśród zagranicznych grup zorganizowanych największy procent stanowią natomiast wycieczki z Niemiec.

W tym roku mazurski przewoźnik liczy również na większe zainteresowanie turystów z innych krajów. "Mamy sygnały np. z Londynu, że w tej chwili jest bardzo duża promocja Polski jako kraju, w którym warto spędzać urlop, bo jest u nas bardzo bezpiecznie. To na pewno będzie procentować" - oceniła Należyty.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.