• <
escort_980x120_gif_2020

Regaty ERGO Hestia EuroChallenge w Sopocie zakończone – polscy zawodnicy na podium

Strona główna Jachty, żeglarstwo Regaty ERGO Hestia EuroChallenge w Sopocie zakończone – polscy zawodnicy na podium
Regaty ERGO Hestia EuroChallenge w Sopocie zakończone – polscy zawodnicy na podium - GospodarkaMorska.pl

ew

27.05.2019 Źródło: własne

26 maja w Sopocie zakończyły się międzynarodowe zawody ERGO Hestia EuroChallenge powered by Harken Blockheads w klasie O’pen Skiff. Przez trzy dni pięćdziesięciu pięciu zawodników z Niemiec, Włoch, Węgier i Polski rywalizowało na wodach Zatoki Gdańskiej.

Zawodnicy sklasyfikowani byli w dwóch klasach: U13 (poniżej 13 roku życia) i U17 (poniżej 17 roku życia). W kategorii U13 zwycięzcą regat został Maksymilian Betlejewski z MKŻ Arka Gdynia, a najlepszą zawodniczką Liwia Liszkiewicz z OKŻ Olsztyn. W kategorii U17 na najwyższym podium stanął Włoch Manuel De Felice, a z dziewcząt najlepsza była Włoszka Alessia Tiano.

- Organizacyjnie wszystko poszło bardzo sprawnie. Przeprowadziliśmy 10 zaplanowanych wyścigów w różnych warunkach wiatrowych. – podsumowuje Marta Olędzka, sędzia główny regat – Pierwszego dnia był bardzo słaby wiatr i większość dnia zawodnicy spędzili czekając na wyścigi. Pierwszy wystartował dopiero o 15 i na brzeg wróciliśmy około 18.30. Dwa następne dni były silnowiatrowe. Szczególnie dzisiaj były bardzo wymagające warunki, porywisty zmienny wiatr od brzegu o sile od 7 do 23 węzłów.

Klasa O'pen Skiff (dawniej O'pen BIC) jest klasą dla młodych zawodników, którzy rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem i chcieliby nauczyć się żeglować rywalizując na urozmaiconych trasach, również z elementami freestyle’u.  W Sopocie na trasie każdego wyścigu wyznaczona była „freestyle zone” - odcinek trasy, na którym zawodnicy musieli wykonać specjalne zadanie. Pierwszego dnia na wskazanym odcinku musieli kręcić kółka, a drugiego i trzeciego dnia – pokonać go płynąc na stojąco. W czasie zawodów tej klasy obowiązuje zasada, że podczas regat nie ma protestów. Wszystko rozgrywa się na wodzie. I tak też było w Sopocie. Były sytuacje protestowe, ale rozwiązywane były od razu na miejscu zdarzenia. Żeglarze po zejściu na ląd mieli czas na spotkania z innymi zawodnikami i zwiedzanie.


Zdobywczyni 1 miejsca w kategorii U13 dziewcząt Liwia Liszkiewicz z OKŻ Olsztyn dzieli się wrażeniami: - Na regatach wszystko mi się podobało – wyścigi, miejsce, kolacja i spotkania po  wyścigach. Mam nowych kolegów z Włoch i z Sopotu. Podobały mi się te kawałki trasy z freestylem, trochę straszne, ale jednak fajne. Dzisiaj było ciężko, chodziły duże szkwały i miałam jedną wywrotkę, ale dałam radę. I dodaje: - Pływam na O'pen Skiffie od kwietnia, na razie równolegle z Optimistem, ale po wakacjach już całkiem przesiadam się na skiffa. Ta łódka bardzo mi się podoba. Trzeba na niej dużo bardziej uważać i więcej pracować i balastować niż na Optimiście, tutaj lekki błąd i od razu jest wywrotka.


Trzydniowe regaty można było oglądać z sopockich plaż i molo, a na plaży przy SKŻ ERGO Hestia przygotowane były atrakcje dla całych rodzin, w tym tory do skimboardu, strefa crossfit dla młodszej młodzieży oraz blenderbike.
Partnerami imprezy były ERGO Hestia, miasto Sopot, Harken Blockheads, Tahe Outdoors, BIC Sport, InSunSports oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą objęli magazyn W Ślizgu oraz portal Żeglarski.info.

Wyniki:
U13 (overall)
    1. Maksymilian Betlejewski (MKŻ Arka Gdynia)
    2. Giovanni Arciprete (Włochy)
    3. Domenico Pio Schiano di Scioarro (Włochy)
    4. Liwia Liszkiewicz (OKŻ Olsztyn)
    5. Jan Suchocki (MKŻ Arka Gdynia)

U13 (dziewczęta)
    1. Liwia Liszkiewicz (OKŻ Olsztyn)
    2. Natasza Tarnawska (MKŻ Arka Gdynia)
    3. Aniela Frąckowiak (MKŻ Arka Gdynia)

U17 (overall)
    1. Manuel De Felice (Włochy)
    2. Kacper Bąk (KŻ Horn Kraków)
    3. Balazs P.Szolomayer (Węgry)
    4. Frederic Schuele (Niemcy)
    5. Alessia Tiano (Włochy)

U17 (dziewczęta)
    1. Alessia Tiano (Włochy)
    2. Janka Dmochowska (MKŻ Arka Gdynia)
    3. Zuzanna Rodzeń (MKŻ Arka Gdynia)

Pełne wyniki: https://eurochallenge2019.openskiff.org/results/sopot

 

Ewa Górska/www.zeglarski.info

 

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020
 Ropa brent 41,78 $ baryłka  0,00% 23:55
 Cyna 18170,00 $ tona 0,11% 18 wrz
 Cynk 2512,00 $ tona 1,87% 18 wrz
 Aluminium 1745,00 $ tona 0,11% 18 wrz
 Pallad 2239,70 $ uncja  0,39% 01:50
 Platyna 872,35 $ uncja  0,91% 01:56
 Srebro 24,58 $ uncja  0,29% 01:56
 Złoto 1909,10 $ uncja  0,25% 01:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.