pc
Doskonałość w badaniach i kształceniu oraz zrównoważony rozwój - to według szefa resortu nauki Jarosław Gowina dwa imperatywy, które rządzą projektem nowej ustawy o uczelniach. Jego zdaniem ustawa jest tylko ramą, a uczelnie zdecydują, czym ją wypełnić.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas środowej konferencji „Autonomia i doskonałość” na Uniwersytecie Warszawskim debatował z przedstawicielami środowiska naukowego o rozwiązaniach z projektu nowej ustawy o uczelniach.
Zapowiedział, że w czwartek i w piątek mają być prowadzone uzgodnienia międzyresortowe w sprawie ustawy. "Spodziewamy się, że wyjdziemy z tych uzgodnień z poważnymi rozbieżnościami z Ministerstwem Finansów" - przyznał Gowin. Dodał jednak, że "zapewne część oporu MF zostanie pokonana na szczycie koalicji rządowej".
Minister ocenił, że prace nad ustawą rządzą się dwoma imperatywami. "Pierwszy z nich to dążenie do doskonałości naukowej, czyli stworzenie jak największej liczby mechanizmów, zachęt, instrumentów do podnoszenia jakości badan naukowych w Polsce. Drugi imperatyw to zasada zrównoważonego rozwoju" - powiedział. Dodał, że te dwa wektory "trochę się ze sobą przecinają", co jednak jego zdaniem nie znaczy, że ze sobą kolidują.
Jak powiedział Gowin, reformy mają umożliwić wszystkim uczelniom podnoszenie poziomu badań naukowych i jakości kształcenia. "Chcemy uniknąć sytuacji, w której część uczelni z góry skazana byłaby na marginalizację" - zaznaczył.
Mówiąc o swoich spotkaniach z przedstawicielami środowisk akademickich, wicepremier powiedział, że często spotyka się z obawami, czy "słabi politycy" tej ustawy w Sejmie "nie zdeformują". "Słabych polityków to ja wezmę na siebie. A do państwa mam prośbę, żebyście państwo wzięli na siebie słabych naukowców" - powiedział Gowin zwracając się do uczestników konferencji. Zwrócił uwagę, że są w środowisku akademickim osoby niezadowolone z ustawy, bo ona "kończy z przyzwoleniem na przeciętność".
Według niego obecnie obowiązujące przepisy "trzymają za nogi" tych, którzy chcą się piąć w górę. Tymczasem, jak powiedział, nowa ustawa da narzędzia najwybitniejszym uczelniom, by poszły w górę. "Miejmy nadzieję, że (uczelnie te - przyp. PAP) znajdą naśladowców" - powiedział minister.
"Flota cieni" jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Europy Północnej - debata na AMW
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
MOSG zachęca byłych funkcjonariuszy do powrotu do służby. Formacja informuje o procedurze
"Flota cieni" jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Europy Północnej - debata na AMW
"Spotkanie po latach". Pokład Sokoła zwiedził były dowódca okrętu z czasów jego służby pod norweską banderą
Wynalazek UMG opatentowany przez Europejski Urząd Patentowy
Nietypowy wyraz francusko-polskiej współpracy. Powstał atomowy okręt podwodny… z klocków. Jest do kupienia
Trwa ogólnopolski konkurs Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na nazwę dla następcy Daru Młodzieży