• <
BOTA_2023

Czechy. Grupa 17 państw UE chce przekonać pozostałe do ograniczenia cen gazu

gm

12.10.2022 11:52 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Czechy. Grupa 17 państw UE chce przekonać pozostałe do ograniczenia cen gazu

Partnerzy portalu

Czechy. Grupa 17 państw UE chce przekonać pozostałe do ograniczenia cen gazu - GospodarkaMorska.pl

Na nieformalnym spotkaniu ministrów państw Unii Europejskiej odpowiedzialnych za energię grupa 17 państw chce przekonać pozostałe do ograniczenia cen gazu dla przemysłu i odbiorców indywidualnych – powiedział PAP w środę wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński.

„Udało się nam zmobilizować w gronie czterech, razem z Włochami, Belgią i Grecją, 17 państw członkowskich, które mówią tym samym językiem i zwracają się do Komisji Europejskiej: +potrzebujemy rozwiązania, które natychmiast ograniczy ceny gazu na rynku europejskim, nie tylko dla produkcji elektryczności, ale też dla przemysłu oraz dla obywateli, którzy się ogrzewają gazem+” – powiedział PAP przedstawiciel polskiego rządu przed rozpoczęciem rozmów na nieformalnym posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za energię. W jego ocenie powoli udaje się przekonywać pozostałych partnerów do takiego rozwiązania.

Guibourge-Czetwertyński stwierdził, że jest kilka rozwiązań dotyczących wyznaczania ceny gazu. Powiedział, że Komisji Europejskiej został przekazany dokument opisujący, jak mógłby wyglądać taki limit cenowy. „Wyobrażamy sobie, że jest to limit cenowy, który mógłby funkcjonować z pewnym dopuszczalnym odchyleniem, np. 5 proc. aby zapewnić możliwość funkcjonowania rynku na poziomie unijnym, (...) na dużo bardziej realnym i niższym poziomie niż ten, który dzisiaj widzimy”.

Podjęcie tematu limitowania cen gazu w Unii Europejskiej potwierdził gospodarz spotkania w Pradze czeski minister przemysłu i handlu Josef Sikela. „Komisja Europejska została poproszona o przedstawienie propozycji, w tym oceny zalet i wad każdej opcji, więc przyjrzymy się sposobom dalszego usprawnienia i przyspieszenia pracy wspólnej platformy zakupowej, zwłaszcza w obszarze gazu” - powiedział.

Sikela zapowiedział także, że podczas obrad zostanie omówiona sytuacja dotycząca przygotowań do zimy w każdym z państw członkowskich. W dyskusji mają uczestniczyć również główni kontrahenci na rynku energii. Czeska prezydencja zrezygnowała z podjęcia tematu wodoru podczas spotkania w środę.

Szczegółowe plany związane z ograniczeniem cen energii powinny zostać wypracowane do formalnego posiedzenia Rady Europejskiej, która odbędzie się w Brukseli 20 i 21 października.


Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.