• <
PGZ_baner_2025

Bezpieczeństwo Bałtyku tematem polsko-szwedzkich rozmów w Gdańsku. Szef MON spotka się z królem Szwecji

11.03.2026 22:12 Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Bezpieczeństwo Bałtyku tematem polsko-szwedzkich rozmów w Gdańsku. Szef MON spotka się z królem Szwecji
Fot. Saab

W Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w konferencji pt. „Rozmowy o bezpieczeństwie Morza Bałtyckiego: wzmocnienie polsko-szwedzkiego partnerstwa strategicznego” (Baltic Sea Security Talks). Spotka się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem, Pålem Jonsonem, a także szwedzką parą królewską.

Gościem honorowym wydarzenia będzie król Szwecji Karol XVI Gustaw. Rząd szwedzki będą reprezentować minister spraw zagranicznych Maria Malmer Stenergård oraz minister obrony Pål Jonson. Polskę reprezentować będzie Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dzień przed tym wydarzeniem szwedzka para królewska spotkała się w Warszawie z prezydentem RP, Karolem Nawrockim.

Celem rozmów podczas konferencji jest umocnienie silnego szwedzko-polskiego partnerstwa w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, związanego z geografią Morza Bałtyckiego, oraz zacieśnienie współpracy. Zaplanowano panele dyskusyjne poświęcone sytuacji bezpieczeństwa na świecie i w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych interesów bezpieczeństwa Szwecji i Polski na Morzu Bałtyckim, a także perspektywach szwedzkiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Oba kraje realizują szereg przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa Bałtyku. Wspólnie działają w ramach misji NATO pk. „Baltic Sentry”. Ponadto trwa budowa dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego programu „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. Głównym wykonawcą jest koncern Saab, acz prace odbywają się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Przypomnijmy też, że do końca I poł. tego roku ma zostać podpisana umowa wykonawcza w ramach programu „Orka” na okręty podwodne dla polskiej floty. W listopadzie ub.r. szef polskiego MON przekazał, że z grona kilku oferentów wybrano szwedzki Saab, proponujący jednostki serii A26. Dostawa pierwszego, nowego okrętu ma nastąpić do 2030 roku, a jeszcze w 2027 roku do Polski trafi, jako rozwiązanie pomostowe, starsza jednostka serii A17.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.