• <
PGZ_baner_2025

Amerykanie zatopili kolejne dwie łodzie podejrzewane o przemyt narkotyków. Są ofiary

19.12.2025 15:36 Źródło: U.S. Southern Command
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykanie zatopili kolejne dwie łodzie podejrzewane o przemyt narkotyków. Są ofiary
Fot. U.S. Southern Command

Dowództwo Południowe USA (U.S. Southern Command) poinformowało o kolejnych akcji wymierzonej w łodzie przemytników narkotyków na wodach międzynarodowych. Połączona Grupa Zadaniowa Southern Spear przeprowadziła 18 grudnia dwa ataki na dwie jednostki nawodne. Wpisuje się to w trwający od kilku tygodni ciąg zintensyfikowanych działań amerykańskich służb i sił wojskowych celem zwalczenia przemytu drogą morską, co wywołuje niemałe kontrowersje międzynarodowe, pochłaniając też kolejne ofiary.

Zgodnie z podaną informacją, amerykański wywiad miał potwierdzić, że łodzie przepływały znanymi szlakami przemytu narkotyków na wschodnim Pacyfiku i brały udział w operacjach narkotykowych. Podczas obu akcji zginęło łącznie pięciu przemytników, odpowiednio trzech na pierwszym i dwóch na drugim statku. Żaden z żołnierzy USA nie odniósł obrażeń.

To kolejny, już 25. atak sił USA na jednostki nawodne, podejrzewane o przemyt narkotyków i już trzeci w tym tygodniu. W sumie zginęło, zdaniem służb, ponad 100 osób. Sprawa wywołuje ogromne kontrowersje tak w USA jak i wśród społeczności międzynarodowej. Wszystkie działania amerykańskich sił zbrojnych mają miejsce na polecenie administracji prezydenta Donalda Trumpa. Kolejne rezolucje przeciwko takim działaniom zgłaszali Demokraci, niemniej Kongres zablokował je. Krytykę amerykańskich ataków wyrażała też społeczność międzynarodowa. Co istotne, jednocześnie siły morskie USA zwiększyły aktywność na wodach Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego nieopodal Wenezueli, biorąc pod uwagę nakładane sankcje na ropę naftową i ruch tankowców z i do portów tego kraju.

Na ten moment prezydent Donald Trump i sekretarz Pete Hegseth zapowiadają kontynuację działań przeciwko kartelom korzystającym z morskich tras przerzutu narkotyków. Wciąż są też obawy względem eskalacji napięć na linii Waszyngton – Caracas, w tym też groźby amerykańskiej inwazji.


JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.