• <
smartre_2023

Aktywiści klimatyczni zniszczyli rzeźby w Oslo. Protestowali przeciwko wydobyciu ropy i gazu

gm

18.11.2022 15:24 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Aktywiści klimatyczni zniszczyli rzeźby w Oslo. Protestowali przeciwko wydobyciu ropy i gazu

Partnerzy portalu

Aktywiści klimatyczni zniszczyli rzeźby w Oslo. Protestowali przeciwko wydobyciu ropy i gazu - GospodarkaMorska.pl
Monolity w Oslo. Fot. BjoernEisbaer, CC BY-SA 3.0 NO <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/no/deed.en>, via Wikimedia Commons

W parku w Oslo aktywiści klimatyczni oblali w piątek pomarańczową farbą słynną grupę rzeźb Monolit, autorstwa norweskiego artysty Gustava Vigelanda. "Zniszczenia są poważne" - poinformowała miejscowa policja.

Na miejscu zatrzymano dwie osoby. Trwa szacowanie szkód.

Do aktu wandalizmu przyznała się organizacja Stop wydobyciu ropy, która w wydanym oświadczeniu wyraziła żądanie natychmiastowego wstrzymania przez rząd dalszych poszukiwań ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Ta sama grupa w ubiegłym tygodniu próbowała zniszczyć obraz "Krzyk" Edvarda Muncha w Muzeum Narodowym w Oslo. Za sprawą interwencji ochrony akcja nie powiodła się. Na szklanej ramie pozostały resztki kleju od taśmy, którą aktywiści chcieli się do niej przykleić.

Zniszczenie rzeźb skrytykował burmistrz Oslo Raymond Johansen. "Dewastacja fantastycznego dzieła sztuki w parku będącym zielonymi płucami miasta nie wpływa pozytywnie na klimat, wręcz przeciwnie, zniechęca ludzi do kwestii klimatycznych" - napisał na Facebooku.

Znajdująca się na wzniesieniu monumentalna grupa rzeźb Monolit jest główną częścią zbioru 212 rzeźb zrealizowanych w parku przez Vigelanda oraz jego następców od 1907 roku do lat 40. XX wieku. To jedna z największych atrakcji turystycznej stolicy Norwegii.

W swoim komunikacie aktywiści Stopp olje letinga przekazali, że swój protest przeprowadzili w reakcji na rozczarowujący efekt szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.