• <

Wszędzie

  • Symulator szkoleniowy reachstackera w VR. Jak może zaoszczędzić Twoje pieniądze?

    Trening symulacyjny znany jest ze zwiększania bezpieczeństwa procesu szkoleniowego i zwiększania jego efektywności. Jednak w czasach inflacji, wojny i niepewności gospodarczej warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku przemawiającym na korzyść symulatorów treningowych VR. Mogą one znacznie obniżyć koszty szkoleń.

    25.01.2023
  • O rozwoju energetyki wiatrowej na morzu podczas konferencji EuroPOWER & OZE POWER w Warszawie

    Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych. Na Morzu Bałtyckim powinno powstać nowe zagłębie nowoczesnych paliw.

    09.11.2022
  • Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

    Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji – mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.

    30.06.2022
  • Zobacz, jak powstawał Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia

    Publiczny Terminal Promowy z rampą ro-ro w Gdyni kosztował 292 mln zł. Ta jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji, jaka powstała w Porcie Gdynia. Budowa trwała ponad dwa lata. 

    23.09.2021
  • FROG: Specjalistyczne prace podwodne w ekstremalnych warunkach

    Firma FROG to efekt wspólnej pasji sześciu znajomych z Elbląga. Każdy z nich zdobył wieloletnie doświadczenie jako nurek zawodowy, wszyscy są również kierownikami prac podwodnych. W swojej codziennej pracy stawiają na profesjonalizm, bo w tej pracy błąd może kosztować zdrowie, a nawet życie!

    04.10.2020
  • Stocznia Nauta w wyzwaniu Gaszyn Challenge!

    W odpowiedzi na nominację PGZ Stocznia Wojenna, Stocznia Nauta S.A. podjęła wyzwanie Gaszyn Challenge!

    05.08.2020
  • Strategiczna Droga Czerwona coraz bliżej. Ogromne wsparcie rządu dla kluczowych inwestycji w Porcie Gdynia

    Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała podpisali w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.

    06.07.2020
  • Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk

    Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23. 

    16.06.2020
  • Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali

    „Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z  prof. Janem Marcinem Węsławskim,  dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

    09.06.2020
  • Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie

    Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.

    04.06.2020
  • Webinar „Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej”

    14 kwietnia przy współpracy Kancelarii Zbroja Adwokaci oraz portalu GospodarkaMorska.pl odbył się branżowy Webinar pt. "Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej". Zapraszamy do relacji wideo z całego wydarzenia.

    15.04.2020
  • Trójmiejskie porty razem w walce z koronawirusem

    Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce, inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.

    08.04.2020
  • Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

    Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nielada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i koordynator międzynarodowego projektu DAIMON.

    16.03.2020
  • Rolls Royce wśród laserów w NGL Machining

    Trójmiejska spółka NGL Machining z najlepszym i najbardziej kompleksowym urządzeniem do wykonywania pomiarów 3D oraz wizualizacji marki FARO. Firma zdecydowała się zaoferować precyzyjną usługę pomiarową, wypełniając lukę na rynku specjalistycznych usług metrologicznych.

    09.03.2020
  • Najciekawsze projekty Stoczni CRIST w 2019 roku (video,foto)

    Stocznia CRIST zakończyła rok 2019 z wieloma rozpoczętymi i zakończonymi projektami dla zagranicznych armatorów. Reprezentuje najwyższy poziom usług wpisując się w międzynarodowe trendy, które funkcjonują na rynku żeglugowym. Prezentujemy podsumowanie działalności stoczni za rok 2019 i i stworzone lub współtworzone przez nią pływające cuda technologii morskich.

    14.02.2020
  • Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem

    Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego zorganizowany z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

    12.02.2020
  • Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020.

    02.02.2020
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne kluczowe dla bezpiecznej żeglugi - konferencja PRS

    21 stycznia w siedzibie PRS w Gdańsku odbyło się seminarium "Cyberbezpieczeństwo jako element bezpiecznej eksploatacji statku". Celem spotkania było przybliżenie koncepcji cyberbezpieczeństwa oraz konieczności wprowadzenia i stosowania odpowiednich procedur w celu sprostania nowym wymaganiom IMO.

    21.01.2020
  • Port Gdynia dużą perłą w koronie polskiej gospodarki

    Po raz drugi z rzędu Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. otrzymał tytuł „Perła Polskiej Gospodarki”  zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Perły Duże w XVII edycji Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki”- obiektywnego pozycjonowania polskich przedsiębiorstw- zorganizowanego przez redakcję anglojęzycznego magazynu ekonomicznego Polish Market wspólnie z ekspertami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.  

    12.12.2019
  • W Porcie Gdańsk powstanie centrum szkoleniowe wykorzystujące technologię VR do szkolenia operatorów suwnic

    Technika Virtual Reality (VR) znana głównie z rynku gier i symulacji lotniczych ma przysłużyć przyszłym  kadrom portowym. Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku S.A podpisał umowę z Centrum Nowych Kompetencji sp. z.o.o. Współpraca ta służy rewitalizacji i rozbudowie infrastruktury szkoleniowej. Spółki chcą zachęcić zarówno uczniów szkół zawodowych oraz techników do podjęcia pracy w porcie jak i stworzyć międzynarodowy ośrodek szkoleń. Jak twierdzą specjaliści gra jest warta świeczki, ponieważ rynek pracy w branży morskiej jest bardzo chłonny, a zapotrzebowanie na operatorów urządzeń dźwigowych coraz większe. W 2018 roku Port Gdańsk był najszybciej rozwijającym się portem w Europie.  Obsłużono w nim wówczas rekordową ilość blisko 2 mln kontenerów w skali roku.

    17.10.2019
  • Port Gdynia rozpoczyna nowy rozdział w historii przewozów promowych na Bałtyku

    W momentach kiedy historia tworzy się  na naszych oczach, szczególne znaczenie mają symbole, zwłaszcza te, które wprost stanowią o naszej tożsamości. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminala Promowego w Porcie Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz zaproszonymi gośćmi przypominał o jednym z najsłynniejszych polskich transatlantyków MS Piłsudski.

    09.10.2019
  • „Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind

    W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore Wind, która odbyła się w dniach 30.09-1.10 w Warszawie.

    05.10.2019
  • Zobacz testy nowoczesnego HydroDrona do pomiarów hydrograficznych

    HydroDron to nowoczesna, bezzałogowa jednostka przeznaczona do pomiarów hydrograficznych. Pierwsza w kraju taka pływająca platforma, skonstruowana przez firmę Marine Technology, na początku tego tygodnia przechodziła testy w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy ją w akcji.

    25.09.2019
  • Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin

    Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji  poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.

    24.09.2019
  • W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja

    Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.

    10.09.2019
  • Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie

    Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.

    23.08.2019
  • Port Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego. Umowę w tej sprawie podpisano w środę z firmą DS Consulting. Spółka będzie wspierała budowę inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

    08.08.2019
  • Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska

    Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.

    08.08.2019
  • Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów

    W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.

    30.07.2019
  • Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG z kontraktu z Cheniere Energy

    PGNiG uroczyście odebrało w piątek w gazoporcie w Świnoujściu pierwszy transport amerykańskiego LNG z kontraktu długoterminowego w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere. Polskie władze podkreślają, że LNG z USA to kolejny etap budowy polskiej suwerenności energetycznej.

    28.07.2019
  • Zobacz jak działa Kanał Panamski

    Na popularnym kanale YouTube "The World's Shortcut" opublikowano bardzo ciekawy dokument przedstawiający jak funkcjonuje jedna z największych budowli hydrotechnicznych świata. Interesujące animacje, czytelne opisy, świetne ujęcia....warto obejrzeć. Polecamy.

    07.07.2019
  • Zobacz, jak powstaje publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia

    Nowoczesny publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Jak poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Tomczuk, kierownik kontraktu w Korporacji Budowlanej Doraco, która jest głównym wykonawcą projektu, obecnie kończą się prace rozbiórkowe, głównie w części lądowej. Inwestycja poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków.

    02.07.2019
  • Norwegian Getaway w Porcie Gdynia. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów

    Ma ponad 325 m długości, zabiera na pokład prawie 4 030 pasażerów, jest luksusowy i elegancki. To Norwegian Getaway – największy wycieczkowiec tego sezonu w Porcie Gdynia i najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek zawinął do polskich portów. Jednostka zacumowała w czwartek przy Nabrzeżu Francuskim.

    28.06.2019
  • Przy okazji pogłębiania toru wodnego do Portu Gdańsk na plaże trafi ok. 4 mln m sześć. piasku. Prace wykonuje największa na świecie pogłębiarka

    Na pomorskie plaże trafi blisko 4 mln metrów sześciennych piasku wydobytego przy okazji pogłębiania toru wodnego do gdańskiego Portu Północnego. Plaże zostaną poszerzone o 40, a miejscami nawet o 100 metrów. Prace warte w sumie 161 mln zł zakończą się we wrześniu. Obecnie wykonuje je największa pogłębiarka na świecie Leiv Eiriksson. Podpatrzyliśmy ją z naszą kamerą.

    27.06.2019
  • Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku

    Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

    19.06.2019
  • Port Gdańsk z innowacyjnym systemem w Monachium

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk bierze udział w targach Transport Logistic 2019 w Monachium. Podczas wydarzenia gdański port ogłosił współpracę z Portem Rotterdam w zakresie systemu wyszukiwani połączeń transportowych dla klientów.

    06.06.2019
  • Zielony żaglowiec w Porcie Gdynia

    Jest z pewnością jednym z najbardziej nietypowych żaglowców, które gościły przy gdyńskich nabrzeżach – przy Nabrzeżu Pomorskim zacumował charakterystyczny, zielony Alexander von Humboldt II. Będzie można przyglądać mu się aż do niedzieli a w sobotę, 1 czerwca od 10:00 do 12:00 statek otworzy się dla zwiedzających.

    31.05.2019
  • Tak będzie wyglądał Port Centralny w Gdańsku

    Ok. 1 400 ha akwenu i 410 ha zalądowionej powierzchni. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił w poniedziałek koncepcję Portu Centralnego. Prace nad realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze nowe terminale mogą pojawić się już w 2029 roku.

    20.05.2019
  • Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia

    Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.

    24.04.2019
  • Stocznia CRIST zakończyła budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic Endurance

    National Geographic Endurance w drodze do Norwegii. W środę wieczorem częściowo wyposażony kadłub jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie opuścił stocznię CRIST w Gdyni. Teraz jego budowę dokończy stocznia Ulstein. Jednostka ma wejść do eksploatacji w pierwszym kwartale 2020 r.

    18.04.2019
  • Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni

    W Porcie Gdynia trwa budowa publicznego terminalu promowego. Będzie nowoczesny, poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. W piątek w Gdyni odbyła się konferencja, której uczestnicy mogli m.in. szczegółowo poznać zakres planowanej inwestycji.

    08.04.2019
  • Podpisano umowę na rozbudowę dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia

    Nasze porty muszą być konkurencyjne co najmniej tak, jak inne porty południowych wybrzeży Bałtyku – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przy okazji podpisania umowy na rozbudowę dostępu kolejowego do zachodniej części Morskiego Portu Gdynia.

    08.04.2019
  • W Porcie Gdańsk oddano do użytku pierwszy parking buforowy dla samochodów ciężarowych

    W Porcie Gdańsk oddano do użytku pierwszy parking buforowy. Od środy kierowcy samochodów ciężarowych mogą bezpiecznie parkować przy ul. Śnieżnej. Przygotowano dla nich 62 miejsca parkingowe.

    28.03.2019
  • Statki autonomiczne w niedalekiej przyszłości będą pływały po morzach, oceanach i jeziorach. Konferencja „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”

    Statki autonomiczne, tak jak pojazdy autonomiczne, w niedługiej przyszłości będą pływały po morzach i oceanach, a także po jeziorach. Mamy już autonomiczne platformy, wiele automatyzacji wprowadzamy w naszym najbliższym otoczeniu i to samo czeka nas także na rynku morskim – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster, podczas konferencji „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”, która we wtorek odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wdrażania bezzałogowych obiektów pływających z wykorzystaniem technologii satelitarnych, a także o potencjale polskiego przemysłu w tym zakresie.

    20.03.2019
  • Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

    W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.

    20.03.2019
  • Historyczny rekord w Porcie Gdynia. Wkrótce miliardowe inwestycje

    23 mln 492 tys. t przeładowanych towarów – z takim historycznym wynikiem zamknął 2018 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Oznacza to 10% wzrost w stosunku do 2017 roku. I na tym nie koniec. ZMPG zapowiada w najbliższych latach miliardowe inwestycje, dzięki którym wyniki gdyńskiego portu mają być jeszcze lepsze. To m.in. budowa publicznego terminalu promowego i pogłębienie akwenu portowego.

    01.03.2019
  • Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich w Gdyni: Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii

    Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl kmdr por. Fredrik Lindén ze Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Był on obecny na pierwszym Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Dwudniowe wydarzenie zakończyło się w czwartek w Gdyni.

    18.01.2019
  • II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego: Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r.

    Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r. dla branży morskiej. O tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i skutecznie minimalizować ryzyko ataków hakerskich za pomocą m.in. nowoczesnych technologii rozmawiali uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się w Gdyni. W wydarzeniu wzięło udział ok. 140 osób ze świata biznesu, nauki i administracji.

    11.01.2019
  • Prace na Ślązaku zgodne z harmonogramem

    Przykład tej jednostki pokazuje, że stocznia jest w stanie samodzielnie zbudować jednostkę bojową – powiedział we wtorek Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Podkreślił, że w procesie tym niezbędna będzie pomoc zewnętrznych producentów, bo „żadna stocznia nie produkuje silników do okrętów ani żadna stocznia nie produkuje uzbrojenia”. Obecnie patrolowiec Ślązak, bo o nim mowa, przechodzi próby morskie. Budowana od 2001 r. jednostka została zaprezentowana w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

    20.11.2018
  • ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze

    Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.

    15.11.2018
  • W Porcie Gdańsk wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego wiaduktu. Trwają prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego

    Port Gdańsk realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii. Obecnie trwają m.in. prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego. W czwartek przy ul. Kontenerowej wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego wiaduktu w Porcie Północnym.

    15.11.2018
  • Gdańsk - nowy most na Wyspę Sobieszewską otwarty

    W sobotę oddano do użytku nowy – zwodzony most nad Martwą Wisłą łączący gdańską Wyspę Sobieszewską z pozostałą częścią miasta. Liczący 173 metry długości Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski zastąpił starą wysłużoną przeprawę pontonową.

    13.11.2018
  • Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

    Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

    09.11.2018
  • Bulk Cargo-Port Szczecin zwiększa możliwości przeładunkowe

    Przeładunki za pierwsze półrocze 2018 roku w Bulk Cargo-Port Szczecin w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zwiększyły się o ponad 15%, do 2 246 508 ton, i nadal rosną. Aby sprostać temu wyzwaniu, największy szczeciński terminal inwestuje w nowy sprzęt, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe. Pracę w Bulk Cargo-Port Szczecin rozpoczęła właśnie nowoczesna ładowarka kołowa.

    02.11.2018
  • AIDAbella zakończyła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło ponad 100 tys. turystów

    AIDAbella zamknęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w piątek. Do Gdyni w tym sezonie łącznie zawinęło 50 wycieczkowców.

    20.10.2018
  • Gróbarczyk: Chcemy, aby polskie porty były w centrum Bałtyku pod względem przeładunków

    Chcemy, aby polskie porty były w centrum Bałtyku pod względem przeładunków – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia podczas prezentacji postępu prac nad realizacją Portu Zewnętrznego. Kluczowa dla gdyńskiego portu inwestycja ma być gotowa w 2026 r.

    18.10.2018
  • Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy

    Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.

    17.10.2018
  • Kaczyński: Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

    Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – powiedział we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Oświadczył, że kiedy budowa już się rozpocznie, „będzie można powiedzieć, że klamka zapadła, że ten kanał powstanie”. Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

    16.10.2018
  • Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”

    Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. W jego ramach wykonane zostaną prace, które ułatwią żeglugę po Martwej Wiśle. Ich zakończenie planowane jest w 2020 r. Szczegóły realizacji inwestycji zostały zaprezentowane w środę w Gdańsku.

    11.10.2018
  • Ekologiczny prom dla londyńczyków na próbach morskich

    Ben Woollacott na próbach morskich. To pierwszy z dwóch hybrydowych promów pasażersko-samochodowych ze stoczni Remontowa Shipbuilding, który obecnie przechodzi testy na Zatoce Gdańskiej. Obie jednostki budowane są na zamówienie brytyjskiego armatora Transport for London. Będą najbardziej ekologiczne na Tamizie.

    05.10.2018
  • Wyzwania diagnostyczne branży morskiej na konferencji DMIUT 2018

    Wyzwania diagnostyczne branży morskiej to jeden z głównych tematów konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018, która odbyła się w Gdańsku. W Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym eksperci rozmawiali m.in. o nowoczesnej diagnostyce, narzędziach rozwoju i wsparcia oraz o potencjale badań naukowych w tym zakresie. Wydarzenie odbyło się po raz VII.

    24.09.2018
  • Zabytkowy żaglowiec promuje w Gdyni ekologiczną żywność. Byliśmy na pokładzie

    Le Marité w Gdyni. Ten prawie 100-letni zabytkowy żaglowiec można bezpłatnie zwiedzać jeszcze do czwartku. Cumująca przy Nabrzeżu Pomorskim jednostka przypłynęła do Polski z niezwykłą misją. Byliśmy na pokładzie.

    19.09.2018
  • System yetiSense monitoruje jakość powietrza w Porcie Gdynia

    Na razie trzy, ale będzie ich więcej. Mowa o specjalistycznych czujnikach zainstalowanych w Porcie Gdynia w ramach kompleksowego systemu yetiSense, który przez całą dobę monitoruje jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni. Nowoczesny system ma ograniczyć podobne sytuacje w przyszłości.

    18.09.2018
  • „Ta łódka to Formuła 1 na morzu”. Jacht I LOVE POLAND wystartuje w regatach i będzie promował Polskę

    Ta łódka to Formuła 1 na morzu – powiedział o jachcie I LOVE POLAND Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Nowoczesna jednostka i projekt o tej samej nazwie zostały zaprezentowane w środę w Gdyni. Za kilka miesięcy jacht weźmie udział w prestiżowych regatach.

    13.09.2018
  • Pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG na początku 2019 r.

    W styczniu 2019 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG – zapowiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, który wziął udział w pokazie ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych i rozlewowych LNG. Na ich podstawie opracowana zostanie pierwsza w Polsce technologiczna instrukcja tankowania statków zasilanych paliwem LNG. Jego zastosowanie umożliwia armatorom spełnienie rygorystycznych obostrzeń dotyczących niskoemisyjnej żeglugi, a także redukcję kosztów operacyjnych.

    11.09.2018
  • Zobacz Port Gdańsk od strony wody. Wkrótce zmieni się nie do poznania

    Myślę, że nie poznamy tego portu, zobaczymy przede wszystkim pięknie wyremontowane nabrzeża wzdłuż całego kanału, sam kanał też będzie pogłębiony, a ruch w porcie większy – powiedział o Porcie Gdańsk w 2020 r. Marcin Ososwski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury. W poniedziałek towarzyszył dziennikarzom podczas specjalnego rejsu po Porcie Wewnętrznym. Wkrótce to miejsce bardzo się zmieni.

    20.08.2018
  • Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. Może wyciec z niego nawet 1,5 mln l paliwa

    Tykająca bomba na dnie Zatoki Gdańskiej. Mowa o zatopionym w 1945 r. tankowcu Franken, na pokładzie którego znajduje się nawet 1,5 mln l różnego rodzaju paliwa. Jego nagły i niekontrolowany wyciek może nastąpić w każdej chwili. Zdaniem ekspertów, grozi nam ekologiczna katastrofa.

    04.07.2018
  • W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodarowanie żeglugowe Wisły

    W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania żeglugowego Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

    03.07.2018
  • Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

    Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.

    27.06.2018
  • Królowa sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie

    Luksusowa Queen Elizabeth w gdyńskim porcie. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek ok. 6 rano. W samo południe natomiast w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim uroczyście odsłonięto jej tablicę upamiętniającą zawinięcie do Gdyni. Z naszą kamerą odwiedziliśmy pokład wycieczkowca. Robi wrażenie.

    22.06.2018
  • Unijne pieniądze na nowy terminal promowy w Gdyni i modernizację wejścia do portu w Gdańsku

    Prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Zarząd Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów. Z kolei do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

    19.06.2018
  • Za tydzień Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Byliśmy na pokładzie

    Dar Młodzieży prawie gotowy do drogi. Obecnie polska fregata w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przechodzi ostatnie prace przygotowawcze przed podróżą dookoła świata. Start Rejsu Niepodległości już 20 maja w samo południe.

    12.05.2018
  • Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe

    Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.

    28.04.2018
  • Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej

    Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatku dochodowego będą realizowane w świetle projektu ustawy o wspieraniu inwestycji, który trafił do Sejmu, rozmawiali uczestnicy konferencji „Strefa w każdej Gminie”, która w środę odbyła się w Gdyni.

    29.03.2018
  • Tak wyglądają prace przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni

    Nowy terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Będzie on zlokalizowany w końcowej części Nabrzeża Polskiego, na którym obecnie trwają intensywne prace. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak zmieniło się to miejsce.

    23.03.2018
  • W Gdańsku uratują kolejny stoczniowy dźwig. Będzie jak nowy

    W Gdańsku uratują kolejny stoczniowy dźwig. Żuraw zlokalizowany przy ulicy Narzędziowców na terenie Młodego Miasta ma zyskać całoroczną iluminację w zmiennych kolorach, która będzie zintegrowana z muzyką. Konkurs na podświetlenie dźwigu ogłosiła w piątek Fundacja Gdańska. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 kwietnia.

    16.03.2018
  • Dar Młodzieży znów przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na pokład wracają studenci

    Studenci wracają na Dar Młodzieży. Fregata, która w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przeszła remont przygotowujący ją do rejsu dookoła świata, zacumowała przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni w środę wieczorem, gdzie czeka teraz na praktykantów. Pierwszą w tym roku podróż szkoleniową zaplanowano na najbliższy piątek.

    15.03.2018
  • Ponad 1 mld złotych na inwestycje w Porcie Gdynia do 2020 r.

    Do 2020 r. Port Gdynia wyda na inwestycje ponad miliard złotych, z czego około 345 mln jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy w poniedziałek podczas konferencji wynikowej Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Podkreślił, że celem planowanych przedsięwzięć jest wzmocnienie pozycji portu. A ten wkrótce zmieni się nie do poznania.

    19.02.2018
  • Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski

    Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”.

    16.02.2018
  • Jacht runął do wody, a było już tak blisko. Knudel nadal na dnie gdyńskiej mariny

    Brakowało nam dosłownie 3 może 5 minut – powiedział dziennikarzom we wtorek Adam Wojciechowski, armator jednostki Knudel, po nieudanej próbie jej podniesienia z dna gdyńskiej mariny. Jacht próbowano postawić na wodzie za pomocą dwóch specjalnych poduszek powietrznych o wyporności 20 t każda. Operacja ta nie powiodła się i Knudel runął do wody.

    07.02.2018
  • W SR Nauta na statkach PŻM zainstalowane zostaną nowatorskie systemy uzdatniania wód balastowych

    W Stoczni Remontowej Nauta na statkach PŻM zainstalowane zostaną nowatorskie systemy uzdatniania wód balastowych. Jak już informowaliśmy, jako pierwszy wyposażony zostanie w nie masowiec Karpaty. Statek w poniedziałek wieczorem zacumował przy Nabrzeżu XXX-lecia w Gdyni.

    31.01.2018
  • Budowa morskich farm wiatrowych stwarza bardzo duży potencjał dla Polski

    Budowa farm wiatrowych ma bardzo duże znaczenie dla naszego kraju – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Jak podkreślił, 22,5 tys. km2 powierzchni, wyłącznej strefy ekonomicznej w Polsce, stwarza potencjał energetyczny na poziomie 7,5 GW. Dodatkowo bardzo korzystne warunki wietrzne oraz płytkie wody Bałtyku znacznie zmniejszają koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

    20.12.2017
  • Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski

    60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.

    14.12.2017
  • Będzie lepszy dostęp do portów w Gdańsku i w Gdyni

    Zwiększenie przepustowości szlaków kolejowych oraz częstotliwości przewozu towarów do portów w Gdańsku i w Gdyni zapowiedział w środę w Gdańsku podczas konferencji prasowej Damian Makowski, dyrektor projektu PKP PLK SA. Realizację inwestycji o wartości ok. 1, 4 mld zł umożliwić mają środki pozyskane z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF), które w 84 % pokryją ich koszty. Zakończenie prac zaplanowano w 2020 r.

    07.12.2017
  • Droga Czerwona priorytetem rozwoju portu w Gdyni

    Droga Czerwona priorytetem rozwoju portu w Gdyni – uważają władze Zarządu Morskiego Portu Gdynia, miasta oraz parlamentarzyści. Inwestycja łącząca port z siecią dróg krajowych ponownie trafiła na listę projektów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk (BAC) w sieci TEN-T. Zdaniem Adama Mellera, prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia, jest ona niezbędna, ponieważ przeładunki w porcie będą rosły.

    21.11.2017
  • W gdańskim porcie powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy

    W Porcie Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy. Umowę w tej sprawie w środę podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych.

    15.11.2017
  • Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce to nie tylko czysta energia, ale także korzyści dla gospodarki

    Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce to nie tylko czysta energia, ale także korzyści dla gospodarki – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jak podkreślił, w roku 2022 będzie można uruchomić pierwsze w naszym kraju elektrownie wiatrowe. O tym, jak to zrobić oraz o zagadnieniach związanych z organizacją polskiego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce oraz zagranicą rozmawiają eksperci podczas konferencji „Offshore Wind Logistics & Supplies 2017”, która od środy trwa w Gdyni.

    25.10.2017
  • Pierwsze elementy wież wiatrowych dla Dong Energy w drodze z Gdyni do Szczecina

    Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia nabiera tempa. Tym razem spółka na zlecenie szczecińskiej firmy ST3 Offshore wykonuje 13 elementów wież wiatrowych na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2, należącą do Dong Energy. W poniedziałek odbył się załadunek pierwszych dwóch konstrukcji.

    10.10.2017
  • 280 mln zł na inwestycje w DCT Gdańsk. Morawiecki: To niezwykle ważny projekt dla gospodarki

    To jeden z wielkich projektów, który ma pomóc polskim, mniejszym i średnim firmom, uczestniczyć w tym wielkim rozwoju globalnej gospodarki. Tutaj jest jedno z serc globalnej gospodarki – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w terminalu kontenerowym w Gdańsku. Zorganizowano ją w sobotę z okazji 10-lecia DCT. Na konferencji prasowej zarząd terminalu poinformował także o najbliższych planach inwestycyjnych. W ciągu trzech lat pochłoną one 280 mln zł.

    08.10.2017
  • BALTEXPO 2017: Polskie rozwiązania doceniane na całym świecie

    Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i oferta doceniana w kraju i zagranicą. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2017 to jedyne w kraju wydarzenie o takiej randze gromadzące w jednym miejscu wszystkie firmy związane z gospodarką morską. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.

    13.09.2017
  • W Sobieszewie rozpoczął się montaż przęseł zwodzonego mostu

    Budowa mostu zwodzonego w Sobieszewie nabiera tempa. W czwartek rozpoczął się montaż przęseł, a pomaga w nim olbrzymi pływający dźwig Conrad Goliath. Procedurę odbioru inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał 2018 r.

    01.09.2017
  • Juan chiński nabiera coraz większego znaczenia w handlu morskim

    Juan chiński nabiera coraz większego znaczenia w rozliczeniach z Dalekim Wschodem – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, firmy oferującej rozliczanie transakcji walutowych. Jak podkreślił, handel morski, powiązany z handlem zagranicznym, jest jednoznacznie ukierunkowany na transakcje w walutach obcych. Dlatego, aby nie stracić, bardziej trzeba myśleć o zabezpieczeniu niż o tym, że waluty to szansa na zarobienie pieniędzy.

    30.08.2017
  • Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich

    Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.

    11.08.2017
  • Prelude FLNG - największy i najdroższy statek świata dotarł do domu

    Prelude to największa na świecie jednostka służąca do skraplania LNG, tzw. floating liquefied natural gas (FLNG). 600 000-tonowy gigant mierzy 488 metrów długości oraz 74 metry szerokości. Koszt jego budowy szacuje się na 8 miliardów funtów co sprawia, że jest to jeden z najdroższych projektów morskich w historii.

    26.07.2017
  • Do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Byliśmy na pokładzie

    OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.

    28.06.2017
  • Norwegian Getaway, najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów, odwiedził Gdynię

    Nowoczesny, luksusowy i olbrzymi. Tak w kilku słowach można opisać wycieczkowiec Norwegian Getaway, który w piątek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni. To najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek odwiedził polski port.

    24.06.2017
  • Luksusowy Mein Schiff 6 ponownie w Gdyni. Prawie 300-metrowy kolos to nowość wśród wycieczkowców

    Mein Schiff 6 znów w Gdyni. Ten luksusowy i ekologiczny wycieczkowiec zacumował przy Nabrzeżu Francuskim we wtorek. Chrzest jednostki odbył się zaledwie trzy tygodnie temu w Hamburgu, a gdynianie i turyści mogli ją zobaczyć już po raz drugi.

    21.06.2017
  • Prawie 300-metrowa Crown Princess zawinęła do Gdyni

    Luksusowa Crown Princess w gdyńskim porcie. Wycieczkowiec zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w środę. To jeden z największych statków pasażerskich operatora Princess Cruises.

    14.06.2017
  • Rozpoczął się montaż najważniejszego elementu kładki na Wyspę Ołowiankę

    Ma około 40 m długości i waży prawie 90 t. To zwodzone przęsło – najważniejszy element kładki na Wyspę Ołowiankę w Gdańsku. Jego montaż rozpoczął się w poniedziałek. Przeprawa, która skomunikuje Ołowiankę z Głównym Miastem, ma zostać otwarta w połowie czerwca.

    08.05.2017
  • Niewystarczająca infrastruktura i wysokie koszty hamują rozwój intermodalnego transportu

    Niewystarczająca infrastruktura i wysokie koszty głównymi zagrożeniami transportu intermodalnego w Polsce. – Dzisiaj ogromną pracę do wykonania mają zarówno rządzący, jak i polscy przedsiębiorcy – powiedział Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. O wyzwaniach, planach i potrzebach wpływających na rozwój tej gałęzi gospodarki rozmawiali eksperci podczas V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017, które odbyło się w Gdańsku.

    14.04.2017
  • Piret przekazany armatorowi

    Piret w drodze do Estonii. Nowoczesny prom zbudowany w Gdańsku przez stocznię Remontowa Shipbuilding został przekazany armatorowi TS Laevad OÜ w sobotę. Będzie obsługiwał linię na wyspy Saaremaa i Hiiumaa.

    04.04.2017
  • Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta

    Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.

    06.03.2017
  • Dobry rok 2016 w Bulk Cargo – Port Szczecin

    W 2016 roku w szczecińskim Bulk Cargo obsłużono 4,4 miliona ton ładunków. W porównaniu do 2015 roku nastąpił wzrost przeładunków o ponad 2%. Dynamika zmian w odniesieniu do grup ładunkowych była zróżnicowana, największe zmiany to spadek węgla eksportowego i duży wzrost drobnicy.

    02.03.2017
  • Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r.

    Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.

    27.02.2017
  • Baltec Marine zainstalował płuczki na promie należącym do niemieckiego TT-Line Premium

    Cztery hybrydowe systemy oczyszczania spalin produkowane przez włoską firmę Ecospray Technologies zostały zainstalowane przez Baltec Marine na promie typu ropax Peter Pan, należącym do niemieckiego TT-Line Premium.

    17.02.2017
  • W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych

    Około 5 000 m2 powierzchni użytkowej, 3 komory magazynowe oraz wydzielona część biurowa. Tak wygląda nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych otwarty w poniedziałek w Gdyni przy ulicy Polskiej 19-23. Dzięki tej inwestycji zwiększył się potencjał składowy gdyńskiego portu.

    13.02.2017
  • Nowoczesny prom Motława 2 już niedługo będzie kursował w Gdańsku. Wiemy, jak wygląda

    Nowy prom dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowoczesna i ekologiczna jednostka o nazwie Motława 2 ma przez cały rok wozić pasażerów po Motławie, między siedzibami NMM położonymi na Ołowiance oraz Długim Pobrzeżu. Prom zaprojektowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

    21.12.2016
  • Otwarcie T2: żaden inny terminal na Bałtyku nie jest w stanie przyjąć statków tej wielkości

    – Zakończenie tej inwestycji cementuje pozycję DCT jako największego terminalu kontenerowego na Bałtyku i umacnia pozycję Portu Gdańsk jako kluczowego portu w tym rejonie Europu – podkreślił Maciek Kwiatkowski, Prezes Zarządu DCT Gdańsk na poprzedzającej otwarcie T2 konferencji prasowej.

    24.10.2016
  • Pionierski przeładunek skalenia w Porcie Gdynia

    Nietypowa operacja przeładunku skalenia w relacji bezpośredniej odbyła się w Morskim Terminalu Masowym w Gdyni. Kompleksowej obsługi ładunku podjęła się spółka Inter Balt, wraz z partnerem Consenta Logistics. Po raz pierwszy minerał został przeładowywany bezpośrednio z ładowni statku na wagony i koleją trafił prosto do klienta.

    04.10.2016
  • Mein Schiff 5 w Gdyni. Zajrzeliśmy na pokład

    Mein Schiff 5 został zbudowany w stoczni w południowej Finlandii i kosztował 625 milionów dolarów. Na jednostce znajduje się 15 pokładów i jest w stanie pomieścić około 2500 pasażerów.

    03.08.2016
  • Rolls Royce. Stery strumieniowe - naprawa i testy

    Stery strumieniowe w ramach kompleksowego remontu są poddawane szczegółowej weryfikacji. Elementy nadmiernie zużyte i niespełniające norm producenta R-R zostają wymienione na nowe lub obrabiane mechanicznie według potrzeb.

    10.04.2016
  • Relacja z konferencji „Budowa Kanału Żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną”

    Inwestycja oznaczać będzie skrócenie drogi morskiej z Elbląga do Trójmiasta o 94 km. Port w Elblągu będzie mógł też przyjąć statki o zanurzeniu do 5,5 m, długości do 100 m, szerokości do 20 m. Przekop to także szansa dla władz obiektu na rozszerzenie współpracy w zakresie wymiany handlowej z portami basenu Morza Bałtyckiego

    08.04.2016
  • Uroczyste otwarcie nowej hali produkcyjnej w firmie Fama

    Całość ostatnich inwestycji to nowa hala produkcyjna, budynek administracyjny oraz obiekt centrum badawczo-rozwojowego. Łączny koszt ponad 41 milionów złotych z czego niecałe 20 milionów pochodzi z finansowania unijnego

    04.04.2016
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej

    Posiedzenie  Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej obfitowało w wiele zapowiedzi. Najważniejszą informacją było podanie wstępnego terminu oddania do użytku kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Ma on zostać ukończony w latach 2021-2022.

    23.02.2016
  • Rok 2015 w Porcie Gdynia

    - 2015 to kolejny dobry rok dla gdyńskiego portu.  Nadal istotnym czynnikiem wspierającym osiąganie bardzo dobrych rezultatów pozostaje aktywna działalność inwestycyjna Zarządu Portu. W minionym roku  ZMPG-a S.A. pomyślnie sfinalizował pięć ważnych projektów inwestycyjnych współfinansowanych przez UE w ramach POIiŚ 2007-2013 – mówił na konferencji wynikowej Janusz Jarosiński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

    01.02.2016
  • Dar Młodzieży już po remoncie

    Po 33 latach eksploatacji żaglowca wymieniono całkowicie zabudowę i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych dla praktykantów. Zdemontowano wysłużone koje, elementy wyposażenia kubryków a wewnętrzne instalacje w całości zdemontowano. Modernizacji poddany został m.in. sam układ kubryków – w miejsce 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zaprojektowano dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znalazły się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniono rozmieszczenie środków ratunkowych – kombinezony ratownicze znajdują się w pokojowych szafach/bakistach, kamizelki w drewnianych kasetach przy kojach.

    18.01.2016
  • Nowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk

    Zakończyła się rozbudowa intermodalnego terminalu kontenerowego w rejonie Nabrzeża Szczecińskiego. W ramach kontraktu przebudowany został tam m.in. plac składowania kontenerów, zewnętrzny i wewnętrzny układ komunikacyjny, przedłużone torowisko żurawi portowych oraz powiększona powierzchnia parkingowa.

    14.01.2016
  • Transport Week 2015 - relacja GospodarkaMorska.TV

    W jubileuszowym piątym już Transport Weeku w dniach 17-19 marca 2015 roku uczestniczyło około 250 osób. Zmiany w formule tegorocznej konferencji Transport Week zaowocowały większą ilością pytań z sali, dyskusji i spotkań roboczych, omawianie wielu tematów kontynuowano zaś podczas indywidualnych rozmów z ekspertami i zaproszonymi gośćmi. Choć uczestników było w tym roku mniej niż w latach ubiegłych, podkreślić należy wysoki poziom merytoryczny konferencji.

    19.03.2015
  • 70 lat firmy Przembud Gdańsk S.A.

    PRZEMBUD GDAŃSK S.A. to dynamicznie rozwijająca się polska firma budowlana z bogatą historią i tradycją. Przedsiębiorstwo już od 70 lat współtworzymy wizerunek Gdańska i regionu Wybrzeża Gdańskiego. Jako generalny wykonawca Spółka jest aktywna zarówno w sektorze budownictwa przemysłowego, jak i ogólnego.

    18.03.2015
  • Odprawy w polskich portach w ciągu 24 godzin

    W dniu 7 stycznia w siedzibie Zarządu Portu Gdynia odbyła się konferencja Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej nadinsp. Jacka Kapicy. Jej tematem było „Zwiększenie konkurencyjności polskich portów. Wdrożenie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – odprawy w polskich portach w ciągu 24 godzin”.

    08.01.2015
  • Otwarcie nowaj hali produkcyjnej HG Solutions - relacja TV

    W środę, 19 listopada 2014 roku w siedzibie HG Solutions w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali produkcyjnej z zapleczem administracyjno-socjalnym.

    21.11.2014
  • Wspólna Kaczka 2014 - relacja GospodarkaMorska.TV

    Jubileuszowe, XV spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego Wspólna Kaczka 2014 odbyło się w miniony piątek 10.10.2014 w Hali Gdynia Arena w Gdyni. Zapraszamy do obejrzenia specjalnej relacji z wydarzenia.

    12.10.2014
  • Konferencja Offshore w Słupsku - morska energetyka wiatrowa impulsem dla rozwoju regionów nadmorskich

    Organizowana w dniach 29-30 września w Słupskim Inkubatorze Technologicznym Konferencja Offshore - „Rozwój Regionów Nadmorskich”, była najważniejszym wydarzeniem branżowym w Polsce dedykowanym morskiej energetyce wiatrowej w tym roku.

    02.10.2014
  • Port Gdynia - inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej idą pełną parą.

    Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu inwestycji dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej, mających na celu rozbudowę i poprawę infrastruktury w Porcie Gdynia.

    01.09.2014
  • Konferencja informacyjna dla projektu pn.: „Przebudowa intermodalnego terminalu kolejowego w Porcie Gdynia”.

    31 lipca 2014r. w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w Gdyni odbyła się otwierająca konferencja informacyjna dotycząca projektu pn. „Przebudowa intermodalnego terminalu kolejowego w Porcie Gdynia”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tego samego dnia podpisana została z firmą Energopol – Szczecin S.A. umowa na prace budowlane, opiewająca na kwotę 73.548.290,00 zł brutto. Prace będą realizowane w latach 2014-2015.

    01.08.2014
  • Port Gdynia: magazyn wysokiego składowania oddany do użytku

    Nowa przestrzeń składowa w Porcie Gdynia - magazyn wysokiego składowania o powierzchni użytkowej ponad 18. tysięcy metrów kwadratowych, został uroczyście przekazany do użytkowania czterem podmiotom, od lat współpracujących z Portem. Jest to kolejnego obiekt wchodzący w skład Centrum Logistycznego gdyńskiego portu.

    28.05.2014
  • Stacja kolejowa Gdynia Port do modernizacji

    Projekt poprawy dostępu kolejowego do portu w Gdyni na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych opracowany zostanie przez WYG International. Spółki podpisały już umowę na opracowanie studium wykonalności, które wskaże optymalny zakres modernizacji stacji kolejowej obsługującej port morski w Gdyni. Zamówienie ma wartość prawie 1,7 mln zł brutto, a projekt ma zostać opracowany do września 2015. roku.

    13.05.2014
  • Budowa pierwszego w Polsce terminala naftowego rozpoczęta

    W gdańskim Porcie Północnym w obecności premiera, ministra skarbu, i przedstawicieli władz lokalnych wmurowany został kamień węgielny pod budowę terminala naftowego przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń". Prace budowlane trwają w tym miejscu już od miesiąca.

    27.03.2014
  • Akademia Strategicznego Przywództwa 2014TM w Trójmieście - ostatnie miejsca! Start 26.03.2014

    Akademia Strategicznego Przywództwa 2014TM to 10-miesięczny kurs, w trakcie którego uczestnicy poznają najnowsze światowe techniki zarządzania stosowane do najważniejszych aktualnych wyzwań stojących przed firmami.

    03.03.2014
  • Zarząd Morskiego Portu Gdynia przejął część Nabrzeża Gościnnego

    27 stycznia 2014r. o godzinie 11.00 w siedzibie ZMPG miała miejsce uroczystość zawarcia umowy między Zarządem Portu a Stocznią Marynarki Wojennej. Umowa ma przełomowy charakter, ponieważ stanowi istotny element działań niwelujących ograniczenia nawigacyjne w Porcie Gdynia i tworzy nowe szanse rozwoju dla portu i polskiej gospodarki.

    28.01.2014
  • Konferencja i Targi OFFSHORE Sopot 2-3.10.2013 - relacja GospodarkaMorska.TV

    Rozpoczęła się druga edycja „Konferencji i Targów Offshore" w Sopockim Hotelu Sheraton, która trwać będzie w dniach 2 i 3 października. Portal GospodarkaMorska.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

    03.10.2013
  • Maersk McKinney Moller w DCT Gdańsk - relacja GospodarkaMorska.TV

    Długo wyczekiwany i od dawna zapowiadany gigant Triple E duńskiego armatora Maersk w środę 21 sierpnia wpłynął do Głębokowodnego Terminala Kontenerowego DCT w Gdańsku.

    21.08.2013
  • Tramwaj wodny rodem z Gdyni

    Gdyńska firma Alumilex zbudowała prototyp tramwaju wodnego. Katamaran zwodowano w Marinie Gdynia, przeszedł już wszystkie testy morskie, a teraz poddawany jest ostatnim pracom kosmetycznym.

    31.07.2013
  • Położenie stępki pod budowę statku naukowo-badawczego „Oceanograf” - relacja GospodarkaMorska.TV

    9 maja 2013 roku odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego -- „Oceanograf". Nowo budowana przez stocznię S.R. NAUTA, pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków S.A., jednostka dla Uniwersytetu Gdańskiego to specjalistyczny statek naukowo-badawczy do interdyscyplinarnych badań morza oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

    10.05.2013
  • Costa Pacifica w gdyńskim porcie - inauguracja sezonu wycieczkowców 2013 - relacja GospodarkaMorska.TV

    We wczesnych godzinach porannych do gdyńskiego portu wpłynął 290 metrowy prom pasażerski Costa Pacifica, inaugurując tym samym sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia.

    03.05.2013
  • Wizualizacja Terminalu LNG w Świnoujściu

    Budowa terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.

    18.04.2013
  • Podpisano umowę na budowę kolejnego magazynu w gdyńskim porcie

    2 kwietnia 2013r. o godzinie 14.00 nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. a firmą Mostostal Warszawa S.A. na budowę przy Nabrzeżu Śląskim gdyńskiego portu nowego, czterokomorowego magazynu zbożowego. Jest to kolejne przedsięwzięcie w zakresie powiększenia powierzchni magazynowych i rozbudowy potencjału przeładunkowego w dziedzinie przeładunków zbóż i pasz.

    03.04.2013
  • Umowa między Portem Gdańsk a DCT na budowę nowego terminalu - relacja GospodarkaMorska.TV

    19 marca 2013r. w gdańskim Dworze Artusa przedstawiciele administracji portu oraz największego terminalu kontenerowego w Polsce podpisali umowę, która w perspektywie kilku lat przyczyni się do czterokrotnego wzrostu zdolności przeładunkowej gdańskiego portu. Umowa obejmuje wydzierżawienie 27 ha gruntów pod budowę DCT II. Wartość inwestycji to 250 mln euro. Terminal będzie usytuowany między pirsem rudowym a funkcjonującym już terminalem DCT. Oddanie do użytku nowego terminalu jest spodziewane za 3 lata.

    20.03.2013
  • Podsumowanie 2012 roku w gdyńskim porcie - relacja GospodarkaMorska.TV

    We wtorek 5 lutego, w siedzibie Zarządu Gdyńskiego Portu Morskiego S.A. odbyła się konferencja podsumowująca wyniki osiągnięte przez spółkę w 2012 roku.

    06.02.2013
  • Olbrzymia platforma offshore Safe Caledonia opuszcza Gdańsk po remoncie w Stoczni Remontowa

    Safe Caledonia to zbudowana w 1982 w Szwedzkiej stoczni GVA Kockums platforma socjalna jednostka tego typu stanowi zaplecze dla pracowników platform wiertniczych. W Gdańsku pojawiła się w kwietniu 2012 roku, a do Gdańskiej Stoczni Remontowej trafiła pod koniec listopada celem wyremontowania kadłuba i dokonania konserwacji jej podwodnej części.

    28.01.2013
  • Otwarcie biurowca Akwarium na rewitalizowanych terenach Stoczni Gdynia, oraz 15-lecie PSSE.

    23 stycznia 2013 roku to istotna data w historii Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z jednej strony otwarcie ważnej inwestycji -- odnowionego budynku biurowego G330 zwanego wśród stoczniowców „akwarium", z drugiej -- obchody 15 rocznicy istnienia PSSE.

    25.01.2013
  • Statek Innovation zbudowany w Stoczni CRIST - prezentacja GospodarkaMorska.TV

    Statek Innovation, zbudowany w stoczni Crist, jest wykorzystywany do instalacji na Morzu Północnym turbin wiatrowych francuskiego koncernu Areva typu M5000.

    11.01.2013
  • CALMAX Technology Inc. 2012. - prezetacja GospodarkaMorska.TV

    Calmax to amerykańska manufaktura znana na świecie ze swoich wysokiej klasy wyrobów precyzyjnych.

    02.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.