• <

Wynik wyszukiwania - "szczyt UE" - Wiadomości

Włochy. Straż Przybrzeżna uratowała ponad 750 migrantów

Włoska Straż Przybrzeżna uratowała w czwartek około 750 migrantów płynących w stronę wybrzeży Sycylii i Kalabrii - podała Ansa. Od początku roku przybyło do Włoch już ponad 20 tysięcy migrantów.
23.03.2023

Szczyt UE już w czwartek. Tematem bezpieczeństwo energetyczne

Głównym tematem dwudniowego szczytu UE w Pradze będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Poruszone będą też kwestie geopolityczne, w tym nielegalne przyłączenie części Ukrainy do Rosji, których nie uznaje zarówno Polska, jak i cała Unia - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
05.10.2022

Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.
30.05.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Bardzo duży napływ środków UE do Polski w najbliższych latach

Ogromny napływ środków z UE w najbliższych latach to szansa na szybki wzrost gospodarczy, nawet ok. 5 proc. - mówi PAP ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dzięki środkom na transformację energetyczną uda się ją przeprowadzić bez szkody dla konkurencyjności gospodarki - dodaje.
12.12.2020

Premier: rozmowy na szczycie unijnym o relacjach transatlantyckich UE - USA były bardzo budujące

Rozmowy na szczycie unijnym o relacjach transatlantyckich były bardzo budujące - ocienił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu szczytu w Brukseli. Zapewnił, że UE buduje plany ścisłej współpracy z administracją amerykańską nowego prezydenta USA Joe Bidena.
11.12.2020

Coraz bliżej kompromisu ws. budżetu UE

W czwartek w Brukseli rozpocznie się unijny szczyt. Przywódcy przyjadą do Brukseli, by m.in. spróbować znaleźć kompromis ws. budżetu UE i rozmawiać o celach klimatycznych.
10.12.2020

Będzie porozumienie w sprawie budżetu UE?

Jesteśmy bardzo blisko, aby osiągnąć porozumienie budżetowe dobre dla Polski, Węgier i całej Unii Europejskiej - tak o obecnych negocjacjach budżetowych w UE mówił na antenie TVP Info premier Węgier Viktor Orban.
09.12.2020

Ebury: Wyprzedaż dolara przyspieszyła, ale uwaga skupia się na funcie

Inwestorzy wykorzystali wiadomość o planowanym wdrożeniu kolejnego pakietu fiskalnego w USA jako pretekst do wyprzedaży dolara amerykańskiego. Pałeczkę lidera spadków wśród walut G10 przejmuje jednak funt. Brexit coraz bliżej, a Unia Europejska oraz Wielka Brytania wciąż nie ustaliły jego warunków.
08.12.2020

Wlk. Brytania i UE porozumiewają się w kwestii rybołówstwa. Punktem spornym równe warunki gry

W negocjacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską dokonano dużego postępu w kwestii rybołówstwa. Głównym punktem spornym pozostają obecnie tzw. równe warunki gry - poinformował wczoraj wieczorem brytyjski dziennik "The Guardian".
07.12.2020

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; rozmowy o celach klimatycznych bez Polski

W czwartek po południu w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, podczas którego przywódcy unijni mają rozmawiać o nowym celu redukcji emisji CO2 na 2030 r., a także o negocjacjach z Wielką Brytanią oraz pandemii. Ze względu na kwarantannę w posiedzeniu nie weźmie udziału premier Mateusz Morawiecki.
15.10.2020

Polska zapowiada poprawki ws. klimatu do projektu konkluzji szczytu UE

Polska na szczycie UE zaproponuje szereg poprawek do konkluzji ws. nowych celów klimatycznych. Uważa, że zaplanowana na grudzień ostateczna decyzja Rady Europejskiej w tej sprawie powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami ze wszystkimi państwami członkowskimi.
14.10.2020

Raport Ebury: Istotne polityczne rozstrzygnięcia coraz bliżej

Ponownie odżywające nadzieje na wdrożenie znacznej pomocy fiskalnej w USA przyniosły ulgę rynkom akcji i kredytowym. Większość głównych walut zareagowała umocnieniem w parze z dolarem amerykańskim.
12.10.2020

Szczyt UE ma wezwać do równowagi w stosunkach gospodarczych z Chinami

Unijni liderzy zwrócą uwagę podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu na konieczność przywrócenia równowagi stosunków gospodarczych z Chinami - wynika z projektu wniosków które widziała PAP. "27"chce wzajemności w traktowaniu przedsiębiorstw.
01.10.2020

MFiPR: Z marszałkami województw budujemy Krajowy Plan Odbudowy

Jak informuje MFiPR: "Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli zakończył się porozumieniem. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności będziemy mieli do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje (w cenach stałych) i ok. 34, 3 mld euro na pożyczki (w cenach bieżących). Te pieniądze będziemy inwestować w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Stan prac nad KPO był tematem wideokonferencji minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z marszałkami województw".
22.07.2020

W czwartek PE zajmie się kompromisem wypracowanym na szczycie UE

Parlament Europejski zajmie się w czwartek na specjalnej sesji plenarnej porozumieniem ws. unijnych finansów wypracowanym przez szefów państw i rządów. Europosłowie przeprowadzą debatę i przyjmą rezolucję oceniającą wynik Rady Europejskiej.
22.07.2020

Pierwsze konsekwencje klimatycznego oportunizmu

Szczyt UE: Decyzja Rady Europejskiej uzależniła dostęp do środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji od zobowiązania się przez państwa członkowskie do wdrażania celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ten sposób polski rząd zaczynają doganiać konsekwencje ciągłego oporu przed podejmowaniem działań na rzecz ochrony klimatu. Jeśli władze Polski nie zmienią nastawienia, nasz kraj będzie miał do dyspozycji znacznie mniej środków na przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji regionów górniczych.
22.07.2020

Szymański o szczycie UE: bezprecedensowy sukces Polski

Mamy bezprecedensowy sukces, Polska jest nie tylko jednym z głównych beneficjantów budżetu wieloletniego UE, ale także należy do głównych wygranych funduszu odbudowy - mówił PAP po zakończeniu szczytu UE minister ds. europejskich Konrad Szymański.
21.07.2020

Premier: możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długo

Z dużą dozą prawdopodobieństwa ani w sobotę, ani w niedzielę nie dojdzie do ostatecznych uzgodnień ws. budżetu UE i funduszu odbudowy; możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długie miesiące - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu UE.
18.07.2020

Premier udaje się do Brukseli, gdzie od piątku uczestniczyć będzie w szczycie UE poświęconym negocjacjom budżetowym

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek po południu do Brukseli. W piątek rano rozpocznie się tam dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.
16.07.2020

Szef MSZ o szczycie UE: jest szansa na rekordowe środki, dobre dla polskiej gospodarki

Są duże szanse na podjęcie ważnych decyzji ws funduszu odbudowy i budżetu UE bez warunku powiązania funduszy z praworządnością, którego Polska nie akceptuje - mówił w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Według niego, mamy też szansę na "rekordowe środki, dobre dla polskiej gospodarki".
16.07.2020

Ważą się też losy 750 mld euro na ratowanie europejskiej gospodarki

17 lipca w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajny szczyt dotyczący unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Oba instrumenty opiewają łącznie na rekordową sumę 1,85 bln euro. Dwudniowy szczyt będzie pierwszym bezpośrednim spotkaniem głów państw od wybuchu pandemii SARS-CoV-2, a największe spory budzi wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy Next Generation EU, który Bruksela chce rozdzielić w formie grantów i bezzwrotnych pożyczek. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, z łącznej puli do Polski w latach 2021–2027 może trafić w sumie aż 7
16.07.2020

Premier Conte apeluje o odważną wizję odbudowy UE po kryzysie

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w środę w parlamencie, że najbliższy szczyt UE musi wypracować „odważną wizję” budowy silniejszej Unii po kryzysie. Ostrzegł przed „nacjonalistycznymi odpowiedziami” i ratowaniem się kosztem innych krajów.
15.07.2020

Ebury: To będzie ciekawy tydzień. Na rynek może wrócić zmienność

Obok danych z globalnej gospodarki i kolejnych informacji dot. koronawirusa, w tym tygodniu nie zabraknie również innych istotnych wieści. Za sprawą spotkania EBC i szczytu UE uwaga inwestorów w drugiej części tygodnia zwróci się w stronę Europy.
13.07.2020

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami ws. budżetu UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął w środę konsultacje z przywódcami unijnymi ws. przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Dyskusje mają utorować drogę do zbudowania kompromisu w spraw ram finansowych Wspólnoty na lipcowym szczycie w Brukseli.
24.06.2020

19 czerwca unijny wideoszczyt w sprawie przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy

19 czerwca odbędzie się wideoszczyt UE w sprawie przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy - poinformował Barend Leyts, rzecznik szefa RE Charlesa Michela. Będzie przygotowaniem do kolejnego szczytu UE w późniejszym terminie, który - o ile będzie to możliwe - powinien być fizycznym spotkaniem.
03.06.2020

Szczyt UE da zielone światło dla Funduszu Ożywienia

Szefowie państw i rządów zatwierdzą w czwartek na szczycie UE porozumienie w sprawie instrumentów antykryzysowych wartych 540 mld euro i zgodzą się na prace nad Funduszem Ożywienia, ale bez rozstrzygania o jego kształcie - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.
22.04.2020

Państwa UE odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym.

Przywódcy państw UE odrzucili w nocy z czwartku na piątek ustalenia turecko-libijskie w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym, które pomijały prawa Grecji i Cypru do ich wyłącznych stref ekonomicznych wokół wysp.
13.12.2019

Szymański: mamy szansę na pokonanie kryzysu ratyfikacyjnego ws. brexitu

Negocjacje między UE a Wielką Brytanią ws. brexitu przynoszą zbliżenie stanowisk; mamy szansę na pokonanie kryzysu ratyfikacyjnego - mówi PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. W przypadku porażki negocjacji, strona brytyjska może zwrócić się o odroczenie brexitu, a kraje UE zapewne na to przystaną - dodał.
17.10.2019

Premier Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt ws. brexitu

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt poświęcony m.in. wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Na kilkanaście godzin przed szczytem wciąż nie wiadomo, czy unijni liderzy będą rozmawiać o gotowym porozumieniu czy dadzą kolejne wytyczne Zjednoczonemu Królestwu.
16.10.2019

UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zajmą się na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu problemem nielegalnych wierceń Turcji na wodach wokół Cypru. Sprawa ma trafić też na szczyt UE w przyszłym tygodniu.
12.10.2019

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował premiera Wielkiej Brytanii za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z UE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk we wtorek skrytykował premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z UE. Jak podkreślił, stawką jest przyszłość Zjednoczonego Królestwa i Europy.
08.10.2019

W.Brytania: osiągniemy porozumienie z UE, brexit nastąpi w terminie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył we wtorek, że osiągnie porozumienie w sprawie brexitu i doprowadzi do wyjścia kraju z Unii Europejskiej w planowanym terminie 31 października.
10.09.2019

Merkel liczy na rozwiązanie sporu handlowego ChRL-USA

Liczymy, że spór handlowy pomiędzy ChRL a USA zostanie rozwiązany, gdyż dotyczy on całego świata – powiedziała w piątek kanclerz RFN Angela Merkel na spotkaniu z premierem ChRL Li Keqiangiem w Pekinie. Poruszyła z nim również sprawę Hongkongu.
06.09.2019

UE: Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych.
21.06.2019

UE27 szuka sposobu wywarcia presji na Londyn i najlepszej daty brexitu

Na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE ws. brexitu "27" nie ma jednolitego stanowiska ws. długości odroczenia daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Część dyplomatów przekonuje, że dłuższe przesunięcie brexitu pomogłoby w wywieraniu presji na Londyn.
10.04.2019

UE: Przełom w relacjach UE z Chinami ws. handlu i know-how

Chiński premier Li Keqiang obiecał we wtorek UE, że Pekin nie będzie już zmuszał zagranicznych firm działających w Chinach do dzielenia się know-how i wyraził gotowość do omówienia nowych globalnych zasad handlu w sprawie subsydiów przemysłowych.
10.04.2019

Szymański przed szczytem ws. brexitu: Musimy zbudować jedność UE-27 w tym trudnym momencie

Chcemy uniknąć chaotycznego brexitu bez uregulowania spraw obywatelskich, budżetowych i handlowych w umowie wyjścia; musimy zbudować jedność UE-27 w tym trudnym momencie - powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański przed środowym nadzwyczajnym szczytem UE.
09.04.2019

Francja: Macron spotkał się z Merkel, Junckerem i Xi

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się we wtorek w Pałacu Elizejskim z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Rozmowy dotyczyły głównie handlu i klimatu.
26.03.2019

Morawiecki: Marzy mi się, żeby nie doszło do brexitu

Marzy mi się, żeby do brexitu nie doszło – powiedział w piątek w Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzja należy do brytyjskiego parlamentu i społeczeństwa, które w referendum opowiedziało się za wyjściem z UE.
23.03.2019

Morawiecki: Staramy się dać Brytyjczykom pole manewru

Staramy się dać Brytyjczykom pole manewru i nie dociskać naszych partnerów - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując ustalenia unijnego szczytu w sprawie brexitu. Jak przekonywał, Polacy na Wyspach będą po brexicie traktowani bez zmian.
23.03.2019

UE zapowiada stworzenie równowagi w relacjach handlowych z Chinami

Na szczycie w Brukseli przywódcy krajów unijnych dyskutowali o tym, jak zbudować równowagę w relacjach handlowych z Chinami. Nie nastąpiły jednak żadne ustalenia. Okazją do konkretnych decyzji ma być zaplanowany na kwiecień szczyt UE-Chiny.
23.03.2019

Grybauskaite: jestem pewna, że UE przedłuży brexit

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła w czwartek przekonanie, że Unia Europejska zgodzi się na postulowane przez rząd Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.
21.03.2019

Kopcińska: nie chcemy bezumownego brexitu, ale i na taką ewentualność jesteśmy przygotowani

Zrobimy wszystko, żeby nie było bezumownego brexitu, ale również na taką niekorzystną ewentualność, której nie chcemy, rząd Polski jest przygotowany - zapewniała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
21.03.2019

UE: Na szczycie nie tylko brexit, ale też Chiny, strategia klimatyczna i 5G

Choć rozpoczynający się w czwartek szczyt UE przyciąga uwagę głównie ze względu na brexit, przywódcy państw i rządów mają podjąć decyzje dotyczące współpracy z Chinami, unijnej strategii klimatycznej, czy rekomendacji dotyczących sieci 5G.
21.03.2019

Szczyt UE upomni się o Krym w 5. rocznicę aneksji

Szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej podczas czwartkowo-piątkowego szczytu przypomną o nieuznawaniu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję oraz przywiązaniu do integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - podało w środę źródło unijne.
20.03.2019

Premier: Polska niezmiennie krytyczna wobec agresji rosyjskiej na Morzu Azowskim

Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE - ogłosił w piątek po szczycie UE premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, jest również zadowolony z krytycznego stanowiska „28” wobec Rosji i przedłużenia sankcji wobec tego kraju.
14.12.2018

Szczyt UE domaga się zwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów

Szczyt UE wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy oraz zwrotu okrętów, które zostały zaatakowane przy Cieśninie Kerczeńskiej. "28" dała zielone światło dla przedłużenia sankcji gospodarczych za agresję na Ukrainę w 2014 r.
13.12.2018

Poroszenko przekazał Tuskowi listę Rosjan związanych z atakiem na ukraińskie okręty

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi nazwiska Rosjan i nazwy okrętów uczestniczących w listopadowym ataku na jednostki ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
13.12.2018

Ukraina: Poroszenko oczekuje, że UE ukarze Rosję za atak na okręty

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zamierza przekonać UE do przedłużenia sankcji wobec Rosji z uwzględnieniem ataku na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej z końca listopada.
13.12.2018

Sprawa rosyjskiego ataku na ukraińskie okręty trafi na szczyt UE

Temat ataku Rosji na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej znajdzie się na czwartkowo-piątkowym szczycie UE - podały PAP źródła unijne. Około 10 państw opowiada się za nowymi sankcjami wobec Rosji, ale przeciwne im są m.in. Francja i Niemcy.
10.12.2018

Hiszpania nie podpisze umowy o Brexicie bez porozumienia w sprawie Gibraltaru

Szef MSZ Hiszpanii Josep Borrell zapowiedział w poniedziałek wieczorem, że jego kraj nie podpisze zaplanowanego na 25 listopada porozumienia w sprawie Brexitu bez wcześniejszej umowy między Madrytem a Londynem w sprawie Gibraltaru.
20.11.2018

Buzek: Sprawa dyrektywy Nord Stream 2 powinna trafić na szczyt UE

Sprawa projektu unijnej dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2, blokowanej w Radzie UE, powinna zostać poruszona na szczycie UE – mówi PAP europoseł Jerzy Buzek (PO). Jego zdaniem na blokowanie regulacji ma wpływ fakt, że w budowę gazociągu zaangażowana jest austriacka firma.
06.11.2018

Szczyt Europa-Azja: Szukanie stabilności w czasach kwestionowania multilateralizmu

Wsparcie dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach - to przesłanie z zakończonego w piątek w Brukseli szczytu Europa-Azja. Spotkanie przywódców to sygnał poparcia dla idei globalnego wolnego handlu w czasie kwestionowania multilateralizmu przez USA.
20.10.2018

Morawiecki: Ws. Brexitu staramy się proponować kompromisowe rozwiązania

Jestem w Brukseli, by negocjować jak najlepszą umowę ws. Brexitu, staramy się proponować kompromisowe rozwiązania, gdyż dla nas najważniejsze jest to, jak będą potraktowani nasi obywatele w W. Brytanii i nasi przedsiębiorcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
18.10.2018

Francja/Komentarze: Szczyt w Salzburgu straconą okazją dla UE

Według francuskich komentatorów nieformalny szczyt UE w austriackim Salzburgu wygląda na kolejną straconą okazję dla Unii z powodu nierozwiązania kwestii Brexitu i migracji.
21.09.2018

Premier: Dzięki wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy uchodźców

Dzięki naszej wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy żadnych uchodźców; nieformalny szczyt dot. migracji w Salzburgu potwierdził to, co zostało ustalone w czerwcu - mówił po powrocie ze szczytu do Warszawy premier Mateusz Morawiecki.
20.09.2018

Premier Morawiecki przybył do Salzburga na nieformalny szczyt UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Salzburga, gdzie weźmie udział w spotkaniu liderów państw unijnych. W czwartek natomiast szef rządu będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE, którego głównym tematem będzie migracja.
19.09.2018

Tusk zaapeluje do przywódców UE o zakończenie wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji

Na kilka godzin przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Salzburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w środę, że zaapeluje do przywódców krajów unijnych o zakończenie festiwalu wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji.
19.09.2018

Szymański: Oczekujemy wcielenia w życie zasady dobrowolności przyjmowania uchodźców

Oczekujemy wcielenia w życie zasady dobrowolności przyjmowania uchodźców, co umocni gwarancje polskiej suwerenności; w zamian jesteśmy gotowi włączyć się we wspólne działanie na rzecz wyhamowania migracji i kontroli granic UE - powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
19.09.2018

Premier Mateusz Morawiecki w środę udaje się na szczyt UE do Salzburga

Premier Mateusz Morawiecki w środę udaje się na szczyt UE do Salzburga, którego głównym tematem będzie migracja. Poza czwartkowym szczytem szef rządu weźmie też udział w środę w nieformalnym spotkaniu liderów krajów unijnych.
19.09.2018

Szczyt UE ma złagodzić napięcia na tle migracji, ale nie będzie przełomu

Szczyt UE, który odbędzie się w tym tygodniu w Salzburgu, ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie centrów do wysadzania uratowanych na morzu - wynika z informacji ze źródeł UE.
18.09.2018

Awramopulos: Nie ma szans na „regionalne platformy” dla migrantów w Afryce

Nie ma szans na utworzenie "regionalnych platform" dla migrantów w Afryce - oświadczył w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "Die Presse" unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Pomysł ten był jednym z kluczowych postanowień czerwcowego szczytu UE.
13.09.2018

UE i Japonia podpisały umowę o wolnym handlu; Tusk przeciw protekcjonizmowi

UE i Japonia podpisały we wtorek w Tokio umowę o wolnym handlu, która ma być "jasnym sygnałem" przeciw protekcjonistycznemu kursowi, który obrał prezydent USA Donald Trump.
17.07.2018

Czaputowicz: Mamy nadzieję na intensyfikację kontaktów gospodarczych z Japonią

Mamy nadzieję na intensyfikację polsko-japońskich kontaktów gospodarczych; widzimy ogromne pole współpracy w sektorze energetycznym - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.07.2018

Chiny zapewniają UE o dobrych intencjach szczytów z Europą Środkowo-Wschodnią

Chiny zdają sobie sprawę z obaw związanych z ich współpracą z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, ale Pekin popiera integrację Europy i nie chce szkodzić UE – zapewnił w piątek wiceszef dyplomacji ChRL Wang Chao przed zbliżającym się szczytem „16+1” w Bułgarii.
30.06.2018

Podzieleni liderzy UE zebrali się w Brukseli, żeby rozmawiać o migracji

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się szczyt UE. Podzieleni w sprawie podejścia do migracji szefowie państw i rządów mają próbować znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.
28.06.2018

Włochy/Premier: Liczę, że nie będę musiał wetować konkluzji szczytu UE

Premier Włoch Giuseppe Conte wyraził w czwartek nadzieję, że na szczycie UE nie będzie musiał zawetować jego konkluzji. Wcześniej źródła podawały, że Włochy zawetują ustalenia, jeśli zabraknie w nich zapisu o wspólnej odpowiedzialności za ratowanie migrantów.
28.06.2018

Premier Morawiecki przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
28.06.2018

Sasin: nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców

Nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. przyjmowania i relokowania uchodźców w krajach europejskich - podkreślił w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Będziemy się sprzeciwiać tendencjom, aby przyjmować uchodźców na siłę, to jest dla nas nie do przyjęcia - dodał.
28.06.2018

Szczyt UE głównie o migracji; „28” chce zniechęcać do podróży przez morze

Szefowie państw i rządów UE, którzy zbiorą się w czwartek i piątek w Brukseli na szczycie, będą rozmawiać głównie o migracji. "28" ma dać zielone światło dla koncepcji "platform" poza UE, do których trafialiby uratowani na morzu.
28.06.2018

Premier Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na szczyt UE

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
28.06.2018

Szczyt UE bez zmian ws. relokacji; Austria nie chce tego pomysłu

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE nie przyniesie zmian ws. dzielącej UE od kilku lat sprawy relokacji uchodźców. Z projektu wniosków końcowych wynika, że tematem ma się dalej zajmować prezydencja austriacka, ale Wiedeń nie ma zamiaru forsować tej koncepcji.
27.06.2018

Niemcy: CDU popiera kontynuowanie przez Merkel rozmów w sprawie migracji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzyskała w poniedziałek mocne poparcie swojej CDU dla kontynuowania dyskusji z innymi państwami UE na temat kontrolowania migracji do Europy i w Europie - poinformowała sekretarz generalna tej partii Annegret Kramp-Karrenbauer.
25.06.2018

Macron za sankcjami dla krajów UE odmawiających współpracy ws. imigracji

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w sobotę, że jest zwolennikiem wprowadzenia sankcji finansowych dla krajów Unii Europejskiej, które odmawiają współpracy w kwestiach związanych z imigracją.
24.06.2018

KE: W niedzielnym nieformalnym szczycie UE chce wziąć udział 16 państw

W niedzielnym nieformalnym szczycie unijnym w sprawie migracji chce wziąć udział 16 państw członkowskich - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.
23.06.2018

Politico: Starcie ws. migracji między urzędnikami Tuska i Junckera

Planowany na niedzielę miniszczyt UE ws. migracji to kolejne pole starcia między sekretarzem generalnym KE Martinem Selmayrem, bliskim współpracownikiem szefa KE Jean-Claude’a Junckera, a Piotrem Serafinem, szefem gabinetu Donalda Tuska – pisze "Politico".
22.06.2018

Szef MSZ: nie weźmiemy udziału w spotkaniu UE ws. migracji; nasze stanowisko jest znane

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie przyjadą na nieformalne spotkanie państw UE w Brukseli, poświęcone migracji, bo stanowisko krajów tego regionu w tej sprawie jest znane - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W oficjalnym szczycie weźmiemy udział - dodał.
22.06.2018

Tusk: Iran, wydarzenia w Strefie Gazy i stosunki z USA tematami szczytu UE w Sofii

Kwestia dramatycznych wydarzeń w Strefie Gazy, porozumienie nuklearne z Iranem, a także spór handlowy UE z USA będą tematami spotkania unijnych przywódców, którzy od środy będą w Sofii - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
16.05.2018

Morawiecki: Polska i Słowacja myślą identycznie ws. budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki po środowym spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim podkreślił, że oba kraje myślą "praktycznie identycznie" w kwestii wieloletnich ram finansowych UE. Pellegrini zaznaczył, że Słowacja i Polska deklarują chęć podniesienia wpłat do unijnego budżetu.
25.04.2018

UE potępia działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego

Unia Europejska potępiła w piątek na szczycie unijnym w Brukseli działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego.
23.03.2018

Maas: Nord Stream 2 projektem gospodarczym; Czaputowicz: to projekt polityczny Rosji

Dla Polski i Niemiec celem jest silna UE, bez podziałów - mówił minister SZ Jacek Czaputowicz po rozmowie z szefem MSZ Niemiec. Heiko Maas wskazał, że nasze kraje, mimo różnic, "są niezastąpionymi sąsiadami i przyjaciółmi". Kwestią, która nadal różni Berlin i Warszawę jest Nord Stream 2.
16.03.2018

Międzynarodowa promocja Światowych Dni Morza

Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkała się z Ambasadorami Republiki Bułgarii, Republiki Serbii oraz Republiki Singapuru. Tematem łączącym wszystkie spotkania były Światowe Dni Morza, które odbędą się w Szczecinie w dniach 13-15 czerwca br. Podczas każdego ze spotkań poruszono również kwestie związane ze współpracą bilateralną i regionalną.
15.03.2018

Szczyt UE w Brukseli formalnie powołuje PESCO

Powołanie PESCO to dobra wiadomość dla naszych sojuszników i zła dla naszych wrogów - powiedział w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas oficjalnej inauguracji stałej współpracy strukturalnej 25 państw Unii w dziedzinie obronności.
15.12.2017

Szczyt UE: Inauguracja PESCO, dyskusja o migracji, Brexicie i reformie euro

Szefowie państw i rządów UE uroczyście zainaugurują podczas czwartkowego szczytu współpracę wojskową PESCO, będą rozmawiać o migracji, a w formacie 27 państw w piątek o Brexicie oraz reformach strefy euro. W Brukseli zadebiutuje jako premier Mateusz Morawiecki.
14.12.2017

Szczyt UE-UA wzywa do walki z przemytem ludzi i do inwestowania

Inwestycje gospodarcze na szeroką skalę, programy rozwojowe dla młodych ludzi, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i działania przeciwko przemytnikom ludzi - to główne założenia przyjęte na szczycie UE-UA, który zakończył się w czwartek w Abidżanie.
01.12.2017

Szczyt UE-UA: Zgoda na ewakuację migrantów z Libii

Podczas szczytu Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w Abidżanie zaakceptowano w środę późnym wieczorem plan pilnej, ale dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii do krajów ich pochodzenia. To reakcja na informacje o nielegalnych aukcjach migrantów w Libii.
30.11.2017

Szydło: Chcąc zatrzymać migrację z Afryki, trzeba tu stworzyć perspektywy

Przed rozpoczęciem szczytu UE-Unia Afrykańska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej premier Beata Szydło podkreśliła w środę, że jeśli nielegalna migracja z Afryki ma zostać zatrzymana, należy stworzyć tam perspektywę życia i rozwoju, zwłaszcza dla młodzieży.
29.11.2017

Wzajemne relacje i młodzież tematami szczytu UE i Unii Afrykańskiej

Szefowie państw i rządów UE oraz przywódcy 55 krajów Unii Afrykańskiej zbiorą się w środę w Abidżanie, w Wybrzeżu Kości Słoniowej, aby omówić relacje między oboma kontynentami. Tematami rozmów mają być także problemy młodzieży i kwestie bezpieczeństwa.
28.11.2017

Premier Szydło udaje się do Wybrzeża Kości Słoniowej na szczyt UE-Unia Afrykańska

Premier Beata Szydło we wtorek udaje się do Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się w środę w Abidżanie dwudniowym szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej. Szefowa polskiego rządu w trakcie jednej z sesji szczytu zabierze głos ws. bezpieczeństwa.
27.11.2017

Szymański przed grudniowym szczytem UE powtarza stanowisko ws. migracji

Sprzeciw ws. ponadnarodowego zarządzania migracją, gotowość do rozwijania polityki obronnej oraz zwrócenie uwagi na utrzymanie podziału kompetencji ws. polityki społecznej - takie stanowisko przekazał swoim partnerom w Brukseli wiceszef MSZ Konrad Szymański.
20.11.2017

Premier Szydło udaje się do Brukseli na szczyt UE

Premier Beata Szydło udaje się w środę do Brukseli, gdzie tego dnia zaplanowane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Eeuropejskiej Jean-Claudem Junckerem. Szefowa polskiego rządu weźmie też udział w rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE.
18.10.2017

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej

– Polska wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do umacniania bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.
11.10.2017

W końcu powstanie gazociąg transkaspijski?

UE uważa, że obecnie nastały najbardziej korzystne warunki, aby rozpocząć budowę gazociągu transkaspijskiego. Inwestycja ta byłaby kluczowa ze względów bezpieczeństwa gazowego Europy - powiedział cytowany przez rosyjskie media charge d\' affaires UE w Turkmenistanie Denis Daniilidis.
21.11.2013

Szczyt UE: Europa doceni polski terminal LNG

W świetle porażki gazociągu Nabucco-West, który miał dostarczać azerski gaz do Europy poprzez Bałkany do Austrii, rośnie znaczenie w regionie polskiego terminala LNG w Świnoujściu - podało podczas szczytu UE źródło zbliżone do polskiej dyplomacji.
28.06.2013

50 firm chce zawojować Brazylię

Lotos, Stocznia Nauta, Stocznia Crist, Energomontaż Północ Gdynia — te firmy, i ponad 50 innych było w środę w Brazylii na forum gospodarczym organizowanym z okazji oficjalnej wizyty Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych.
29.11.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.