• <

Wynik wyszukiwania - "sierra leone" - Wiadomości

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

Afryka odcięta od internetu; przyczyną przecięte kable podmorskie

Najwięksi dostawcy usług internetowych w kilkudziesięciu krajach Afryki Zachodniej i Środkowej zgłaszają w czwartek poważne przerwy w dostępie do internetu. Według branżowego portalu Techcabal prawdopodobną przyczyną awarii jest przecięcie co najmniej dwóch podmorskich kabli przy Wybrzeżu Kości Słoniowej na wysokości Abidżanu.
14.03.2024

Porzucony tankowiec wylądował na skalistym brzegu Wietnamu

1 grudnia funkcjonariuszy lokalnej straży granicznej na wietnamskiej wyspie Cu Lao Cham spotkała nie lada niespodzianka – morze wyrzuciło na jej skalisty brzeg duży tankowiec bez załogi.
04.12.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Sierra Leone – pływająca elektrownia wyłączona przez brak płatności

W stolicy Sierra Leone Freetown pojawiły się problemy z energią elektryczną. Wszystko dlatego, że turecka spółka Karpowership wstrzymała dostawy prądu ze swojej pływającej elektrowni ze względu na nieopłacone przez rachunki. Dług Sierra Leone względem Karpowership urósł do około 40 milionów dolarów. Rząd afrykańskiego kraju subsydiuje ponad połowę kosztów funkcjonowania elektrowni, ale płaci w dolarach, a tymczasem opłaty od konsumentów pobiera w miejscowej walucie, jednej z najsłabszych względem dolara na świecie.
08.09.2023

Kolejnych 1200 migrantów przybyło na Lampedusę

Ponad 1200 migrantów na pokładzie 30 łodzi przybyło od północy w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podaly miejscowe służby. Większość łodzi wypłynęło z miasta Safakis w Tunezji, mimo że kraj ten na mocy porozumienia z Unią Europejską zobowiązał się do zahamowania przemytu migrantów.
11.08.2023

Liberyjska straż przybrzeżna ratuje łodzie rybackie przed atakami pirackimi

W ostatnim czasie zanotowano ponowny wzrost liczby przypadków piractwa w zachodnich częściach Afryki i Zatoki Gwinejskich. Liberyjska straż przybrzeżna poinformowała o kolejnej udanej operacji we współpracy z sąsiednimi krajami Wybrzeża Kości Słoniowej i Sierra Leone w celu schwytania piratów atakujących chińskie statki rybackie.
02.08.2023

Dzięki umowie zbożowej ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy 33 mln ton zbóż

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.
17.07.2023

Tunezja: Znaleziono ciała 31 migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym

Władze Tunezji znalazły ciała 31 afrykańskich migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym, próbując przedostać się do Włoch - poinformowała w poniedziałek tunezyjska straż przybrzeżna. Wśród zwłok znalezionych u wybrzeży miast Safakis i Al-Mahdijja na wschodzie Tunezji oraz Wysp Dżuzur Karkana były ciała dwóch kobiet i dwójki dzieci.
24.04.2023

Włochy: 21 łodzi z ponad 800 migrantami dotarło na wyspę Lampedusa

Prawie 820 migrantów przybyło w ciągu doby na włoską wyspę Lampedusa na pokładzie 21 łodzi - podała w poniedziałek agencja Ansa za lokalnymi władzami. Znów przepełniony jest tamtejszy ośrodek rejestracji i identyfikacji.
24.04.2023

Włochy. Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi

Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób na pokładach- podała Ansa. Nowa fala migracyjna coraz bardziej niepokoi rząd w Rzymie.
25.03.2023

Francuski okręt skonfiskował ponad 4,5 ton kokainy

Brazylijski statek przewożący ponad 4,6 ton kokainy przeznaczonej na europejski rynek został przechwycony przez francuską marynarkę wojenną. Była to część akcji Europolu wymierzonej w szlaki transportu narkotyków między Ameryką Południową a Europą.
09.12.2022

Koreański tankowiec porwany przez piratów. To już drugi raz

Południowokoreańscy urzędnicy i służby bezpieczeństwa monitorujące Zatokę Gwinejską potwierdzają, że należący do Korei Południowej tankowiec został porwany przez piratów w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej. To drugi przypadek wejścia na pokład tego samego tankowca po incydencie w 2022 roku.
28.11.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynął do portu Tartus w Syrii

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.
16.08.2022

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.
07.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Tureckie media: statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah".
02.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynie do portu w Stambule we wtorek w nocy

Płynący z Odessy pierwszy od najazdu Rosji na Ukrainę statek z ukraińskim zbożem przybędzie do Stambułu we wtorek w nocy - podało tureckie Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
02.08.2022

Brytyjski resort obrony o ataku na kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Atak na jej kwaterę główną w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej Rosji to kolejny cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jest mało prawdopodobne, by mogła ona prowadzić wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.08.2022

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

CEVA Logistics stawia na dynamiczny rozwój frachtu oceanicznego i otwiera nowe biuro w Gdyni

Gdyńskie biuro CEVA wspiera wzrost popytu na rozwiązania frachtu oceanicznego w Europie. Większy dostęp klientów z Polski i Europy Wschodniej do globalnych usług transportu drobnicowego (LCL). CEVA Logistics, łącząc polskich i europejskich klientów z portami na całym świecie, uruchamia nowe biuro oddziału w Gdyni. Teraz jego zespół stawia na dynamiczny rozwój usług frachtu oceanicznego, w tym drobnicowego (LCL), całokontenerowego (FCL), a także break bulk i Project Forwarding.
05.07.2022

Sierra Leone: Chiny zbudują port w miejscu lasu deszczowego

Władze Sierra Leone zawarły umowę z Chinami na 55 mln dolarów, w ramach której sprzedadzą porośniętą deszczowym lasem plażę Black Johnson pod budowę portu. Aktywiści środowiskowi mówią o katastrofie ekologicznej - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
17.05.2021

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

USA przejęły statek handlowy Korei Północnej

USA po raz pierwszy przejęły duży północnokoreański statek handlowy, który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang - podało w czwartek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.
09.05.2019

Niemcy: W porcie w Hamburgu przechwycono 440 kg kokainy

Na kontenerowcu, który zawinął do Hamburga, przechwycono transport 440 kg kokainy wartej w czarnorynkowej sprzedaży detalicznej około 13 mln euro - poinformowały w poniedziałek portowe służby celne.
15.04.2019

Media: Korea Płd. sprowadziła objęty sankcjami węgiel z Korei Płn.

Ponad 9 tys. ton północnokoreańskiego węgla trafiło w ubiegłym roku do Korei Południowej wbrew międzynarodowym sankcjom nałożonym na reżim w Pjongjangu – podał w środę południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo". Władze w Seulu wszczęły śledztwo w tej sprawie.
18.07.2018

Polacy uratowali załogę tonącego statku

7 grudnia turecki drobnicowiec „Koza” nadał sygnał SOS. Jednostka znajdowała się około 100 mil na południe od Freetown, Sierra Leone. Załogę uratowali Polacy.
11.12.2017

30 statków wpłynęło nielegalnie do portów w okupowanym Krymie

Od września do października odnotowano nielegalne wpłynięcie 30 statków do portów na okupowanym Krymie. Informuje o tym służba prasowa ukraińskiego Ministerstwa ds. Terytoriów Tymczasowo Okupowanych i Osób Wewnętrznie Przesiedlonych.
04.10.2017

Zagrożenia związane z przewozem boksytu w centrum zainteresowania Podkomitetu CCC

W siedzibie IMO w Londynie w dniach 11-15 wrzesnia odbyła się 4. sesja Podkomitetu ds. Przewozu Ładunków i Kontenerów (CCC). Podkomitet rozważył wyniki prac prowadzonych w ramach nowego projektu badawczego poświęconego rudzie aluminium. Badania wskazują, że w przypadku zawilgocenia ładunku, w niektórych formach boksytu z dużą zawartością mniejszych cząstek może dojść do zjawiska zwanego z ang. dynamic separation.
29.09.2017

Japonia: Kolizja z USS Fitzgerald zgłoszona dopiero po 55 minutach

Japońska straż przybrzeżna poinformowała w poniedziałek, że szuka powodów, dla których została zawiadomiona o kolizji filipińskiego kontenerowca ACX Crystal z amerykańskim niszczycielem rakietowym USS Fitzgerald dopiero 55 minut po fakcie.
19.06.2017

Za śmierć zapłacili mu po 1300 dolarów

We wtorek rozpoczął się proces 27-letniego Tunezyjczyka Mohammed Ali Maleka, któremu zarzuca się m.in. nieumyślne spowodowanie śmierci kilkuset osób oraz o spowodowanie kolizji. Proces toczy się we włoskim mieście Catania.
15.01.2016

Ark Futura pomaga w walce z ebolą

Należący do DFDS prom Ark Futura będzie się wkrótce sprawdzał w nowej roli. Tym razem zostanie wykorzystany do walki z ebolą. W najbliższym czasie znajdujący się na co dzień we flocie popularnego duńskiego przewoźnika statek otrzyma nowe zadanie. Będzie ono realizowane na zamówienie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z informacjami, jakie się pojawiają, zostanie on wykorzystany do trwającej wciąż na świecie walki z ebolą.
08.01.2015

Stocznia z Kędzierzyna montuje patrolowiec w Szczecinie

Ma 55 metrów długości i nietypowy dziób w kształcie siekiery. Kuter patrolowy dla Grecji - przy Nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie - montuje stocznia z Kędzierzyna Koźla.
27.11.2014

Statki na drogach

21 marca Stocznia Damen (Damen Shipyards Koźle) zwodowała kadłub jednostki typu STe 2306. Jest to szybka łódź, która może pracować między innymi w służbach celnych i ochronie wód terytorialnych. W tym przypadku będzie służyła jako FISHERY INSPECTION BOAT.
25.03.2014

Chevron w 2013 r. zainwestuje 36,7 mld USD

Chevron ogłosił, że przeznaczy 36,7 mld USD na realizację programu inwestycyjnego w 2013 r. 3,3 mld USD z tej puli to wydatki podmiotów powiązanych z Chevronem.
06.12.2012

PKS hitem w gdańskim porcie

W pierwszym półroczu 2012 roku spółka Port Gdański Eksploatacja, działająca na terenie portu w Gdańsku przeładowała ogółem około 100 tys. ton biomasy. Zdecydowaną większość przeładunków stanowiły tzw. PKS (palm kernel shells) – rozdrobnione pestki palmy.
31.07.2012

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Akademia Morska w Szczecinie

Z inicjatywy Regionalnego Oddziału Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie, pana dr Jarosława Łojko, delegacja ARiMR z jej prezesem panem Tomaszem Kołodziejem odwiedziła w dniach 27 i 28 czerwca 2012 roku Stację Badań Modelowych w Ińsku i Ośrodek Szkoleniowy Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu.
12.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.