• <

Wynik wyszukiwania - "polski state" - Wiadomości

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej uszkodzony w wyniku zderzenia z innym statkiem

W hiszpańskim porcie Tarragona doszło do wypadku z udziałem polskiego statku. Masowiec Karpaty, należący do armatora ze Szczecina został poważnie uszkodzony przez inną jednostkę, gdy ta przemieszczała się na wodzie.
18.06.2023

Płynący z Polski statek z rosyjskim kapitanem uderzył w morski wiatrak? Trwa dochodzenie

Do niemieckiego portu Emden zawinął drobnicowiec Petra L. Ku zaskoczeniu niemieckich służb okazało się, że na prawej burcie statku jest duża wyrwa. Jednocześnie operator jednej z farm wiatrowych na Morzu Północnym zgłosił uszkodzenie turbiny. Choć nic nie jest jeszcze jasne, niemieckie służby podejrzewają, że Petra L. mógł uderzyć w morski wiatrak.
27.04.2023

Mariusz Zaruski: Wyjdźcie na morze, gdy tylko będziecie gotowi

W sierpniu 1939 r. generał Mariusz Zaruski napisał w krótkiej notatce na pokładzie „Zawiszy Czarnego” : „litery międzynarodowego kodu sygnałowego IJB, dla nas Polaków mają wielkie symboliczne znaczenie. Znaczą one: „Wyjdźcie w morze, gdy tylko będziecie gotowi”. Ale musicie być gotowi: moralnie i fizycznie”. Wyjechał do Lwowa i już nigdy nad morze nie wrócił. Zmarł uwięziony przez NKWD na „nieludzkiej ziemi”.
08.04.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.
15.05.2022

Gdańsk. Portugalski statek uderzył w Zodiak II

W Gdańsku doszło do kolizji statków. Jednostka Rix Gulf pływający pod portugalską banderą uderzył w jednostkę Urzędu Morskiego Zodiak II.
17.03.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

Polscy naukowcy będą mieli statek badawczy

List intencyjny dotyczący pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej podpisali w czwartek ministrowie edukacji i nauki, klimatu i środowiska oraz infrastruktury. Celem tej inicjatywy jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat dna oceanicznego i jego surowców, a także rozwój technologii badawczych.
13.05.2021

Jedna osoba zginęła na polskim statku w amerykańskim porcie

20 grudnia doszło do tragedii w amerykańskim porcie w Baltimore. Jeden z członków załogi statku Paderewski został przygnieciony przez ciężki element w czasie przeładunku jednostki. Mężczyzna zmarł na miejscu.
22.12.2020

Atak piratów na statek Polskich Linii Oceanicznych

W poniedziałek rano na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki doszło do nieudanej próby porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. W załodze statku jest 20 polskich marynarzy. "Piraci po nieudanym ataku ostrzelali mostek i zeszli z jednostki" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
21.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

55 osób zginęło na polskim promie - wspominamy tajemniczą katastrofę MF Jan Heweliusz

W nocy 14 stycznia 1993 r. polski prom Jan Heweliusz zatonął w tragicznych okolicznościach w okolicach Rugii, a właściwie około 15 mil od przylądka Arkona. Zatonięcie promu kolejowo-samochodowego typu ro-ro, należącego do PLO, to najbardziej śmiertelna katastrofa morska z udziałem polskiego statku.
03.12.2020

Statek Kraszewski z 20 tysiącami ton saletry amonowej wreszcie wpuszczony do portu

Dokładnie 75 dni oczekiwał na redzie hinduskiego portu statek "Kraszewski" z polską załogą na pokładzie. Cumowanie spowodowane było wzmożonymi obawami władz i miejscowej ludności odnośnie ładunku - ponad 20 tysiącami ton saletry amonowej.
29.10.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

MSZ nie przewiduje podnoszenia kwestii odszkodowań po bombardowaniu Hajfongu

MSZ nie przewiduje w chwili obecnej ponownego podnoszenia na poziomie rządowym kwestii odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli w grudniu 1972 r. podczas bombardowania wietnamskiego portu Hajfong - napisał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk do RPO.
09.06.2020

RPO podjął sprawę marynarza rannego podczas bombardowania Hajfongu w 1972 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał MSZ o działania podjęte w celu uzyskania od władz amerykańskich odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli w grudniu 1972 r. podczas bombardowania wietnamskiego portu Hajfong. Do RPO wcześniej zwrócił się jeden z rannych wówczas marynarzy.
03.04.2020

Certyfikat MSC dla połowów ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku

Europejskie rybołówstwo ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku otrzymało Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC potwierdzający, że połowy prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami środowiskowymi. Certyfikat dotyczy trzech trawlerów: z Niemiec, Litwy oraz Polski.
30.03.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Dramatyczna akcja ratownicza u wybrzeży Danii. Niewiele brakowało do zatonięcia polskiego statku rybackiego [foto]

Dramatyczny okazał się piątek dla polskiej załogi jednostki rybackiej Helot do połowu krabów u wybrzeży Danii. Akcja ratownicza szczęśliwie zakończyła się holowaniem do duńskiego portu Hvide Sande ale polski statek był o włos od zatonięcia.
06.07.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Kolumbijscy kadeci witają Dar Młodzieży

Kolejnym portem "Daru Młodzieży" podczas Rejsu Niepodległości była kolumbijska Kartagena. Partnerem wizyty naszego żaglowca była Escuela Naval de Cadetes "Almirante Padilla" (Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Padilli). Dokumentuje to m.in. strona internetowa kolumbijskiej uczelni tak relacjonująca to wydarzenie:
01.02.2019

Polski statek na mieliźnie w Danii

Jak poinformował duński portal tveast.dk, polski statek Raba utknął na mieliźnie krótko po wyjściu z Faxe Ladeplads. Towarowiec był załadowany wapnem i kierował się do portu Aabenraa.
25.11.2018

Polski statek „Miętus” z 16 osobami na pokładzie zatonął koło Bornholmu

Polski statek „Miętus” z 16 osobami na pokładzie zatonął 9 mil na południe od miejscowości Ronne na wyspie Bornholm. Wszystkie osoby zostały uratowane przez duńskie służby – powiedział PAP rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni Rafał Goeck.
04.11.2018

Sołdek skończył 70 lat! (foto)

Dziś o godzinie 13, przy nabrzeżu Ołowianki, odbyła się uroczystość odnowienia aktu poświęcenia "Sołdka". Znany rudowęglowiec skończył 70 lat! Ten pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej statek pełnomorski, jest jednym z najczęściej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
19.10.2018

Pierwszy po wojnie polski statek “Sołdek” kończy 70 lat - wszyscy są zaproszeni na przyjęcie urodzinowe

Tak naprawdę urodziny obchodzi 6 listopada, ale Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania z wyprzedzeniem. Impreza urodzinowa “Sołdka” odbędzie w piątek, 18 października, na nabrzeżu Motławy. Gdańszczanie i gdańszczanki są mile widziani.
18.10.2018

Sołdek kończy 70 lat – zapraszamy na urodziny

19 października 2018 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" zaprasza na 70-te urodziny rudowęglowca. Doniosła okazja wymaga stosownej oprawy, dlatego podczas uroczystości poświęcona zostanie nowa bandera statku, a także odnowiony akt poświęcenia jednostki. Uroczystość odbędzie się o godzinie 13.00 na nabrzeżu Ołowianki, przy jubilacie – czyli "Sołdku". Zapraszamy!
10.10.2018

Dar Pomorza przyciąga turystów po kolejnych renowacjach

Świeżo odrestaurowanym salonem kapitańskim i kilkoma kabinami będzie przyciągał w tym roku statek-muzeum „Dar Pomorza”. Efektowna fregata, którą można podziwiać przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni kończy kolejną serię remontów, które udało się zrealizować dzięki miejskiej dotacji.
23.03.2018

100 osób znajdzie zatrudnienie na nowym promie PŻB

Praca dla 100 marynarzy i pracowników hotelowych czeka na promie Cracovia zakupionym w kwietniu przez Polską Żeglugę Bałtycką – poinformowało Radio Szczecin. W poniedziałek w porcie Burgas w Bułgarii rozpoczął się odbiór jednostki. Do polski statek ma wyruszyć w piątek.
16.05.2017

Załoga polskiego statku uratowała rybaków na Morzu Karaibskim (foto)

Masowiec m/s Kujawy. To właśnie ta jednostka, należąca do Polskiej Żeglugi Morskiej, uratowała trzech Wenezuelczyków na Morzu Karaibskim. Rybacy odpłynęli za daleko od brzegu i nie mieli paliwa, by wrócić do domu.
03.11.2016

31 lat od tragedii statku Busko Zdrój. Polacy umierali jeden po drugim

MS Busko Zdrój zatonął bardzo szybko, ale załoga umierała powoli w lodowatej wodzie, czekając na pomoc. Z katastrofy ocalała tylko jedna osoba, zginęło 24 marynarzy. Do tragedii doszło 8 lutego 1985 roku na Morzu Północnym.
08.02.2016

Tragiczny początek polskiej wyprawy na Grenlandię. Zatonął jacht na Bałtyku - jedna osoba zginęła

Na Zatoce Pomorskiej, około 20 mil na na północny zachód od Świnoujścia zatonął jacht Down North z Polakami na pokładzie. Jedna osoba zginęła. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ze Świnoujścia podaje, że z 11 osób przeżyło - rozbitków podjął niemiecki kuter rybacki.
30.05.2015

Statek PŻM w akcji na Pacyfiku

Statek Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Tatry”, będący w drodze z Nowego Orleanu (USA) do Lanshan w Chinach, 24 bm. odnalazł na Pacyfiku przewrócony kadłub katamaranu „Seven Sisters”. Nie wiadomo, co się stało z rozbitkiem.
25.11.2014

Dar Pomorza – 80 rocznica rejsu dookoła świata

13 września Polskie Towarzystwo Nautologiczne zorganizowała obchody, z okazji 80-lecia rejsu Daru Młodzieży dookoła świata. Inicjatorem i animatorem przedsięwzięcia był prof. Daniel Duda, prezes Towarzystwa.
15.09.2014

Polski statek ściągnięty z mielizny może płynąć dalej

Ściągnięty z mielizny "Ornak" jest sprawny - tak orzekli eksperci. Właśnie zakończyli badanie kadłuba statku należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej.
28.04.2014

Statek PŻM w akcji ratunkowej

Statek m/s „Iryda” należący do Polskiej Żeglugi Morskiej brał 12 stycznia udział w akcji ratunkowej w Cieśninie Otranto (wejście na Adriatyk).
15.01.2014

Polski statek badawczy OCEANIA powrócił z Arktyki

Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
20.09.2012

Więcej wycieczkowców w Trójmieście

Rejsy weekendowe cieszyły się w ubiegłym roku latem dużą popularnością wśród Szwedów. Ten sukces zainspirował Birka Cruises do poszerzenia swej oferty. Statek Birka Paradise wciąż będzie odbywać popularne dotąd rejsy do Visby i Bornholmu. Nowością będą rejsy piątkowe do Trójmiasta.
12.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.