• <

Wynik wyszukiwania - "narodowe muzeum morskie" - Wiadomości

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.
23.04.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Robert Domżał ponownie dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał dr. Roberta Domżała na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - poinformowano we wtorek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
10.10.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
30.05.2023

Trwają przygotowania do Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Start w najbliższy piątek

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji. Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.
23.05.2023

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków! Poznaj atrakcje Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.
08.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Kabina nurków Meduza II zwiastunem wystawy pojazdów podwodnych

Przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie) stanęła kabina nurków Meduza II. Powstały w 1968 roku obiekt ma blisko pięć metrów długości, trzy wysokości i waży ponad trzy tony. Jest on reklamą i zwiastunem wystawy „W toni” Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.04.2023

Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”

Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.
23.03.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Rekordowy rok w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Który oddział odwiedziło najwięcej turystów?

Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku mają powód do dumy. W ubiegłym roku wszystkie oddziały placówki odwiedziło ponad 385 tysięcy gości. To o 130 tys. osób więcej niż w 2021 roku.
09.01.2023

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Średniowieczny festyn na Ołowiance. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Walki rycerskie, spotkanie z katem i dawne rzemiosło. Średniowieczny festyn na Ołowiance już w najbliższą sobotę na nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie można przenieść się w czasie do XV-wiecznego Gdańska, kiedy to epokę swojej świetności miał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego gdańskiego portu.
20.09.2022

Latarnia Morska Rozewie kończy 200 lat

Trwają przygotowania do uroczystości związanej z 200-leciem powstania zabytkowej latarni w Rozewiu. Podczas wydarzenia zostanie między innymi oficjalnie wprowadzony do obiegu pamiątkowy znaczek pocztowy przedstawiający latarnię, a swoje symboliczne „wodowanie” będzie mieć książka poświęcona Leonowi Wzorkowi, pierwszemu w historii polskiemu kierownikowi Latarni Morskiej Rozewie.
06.09.2022

Tłumy turystów na Darze Pomorza. Co tydzień na pokład wchodzi pół tysiąca osób

Statek - muzeum Dar Pomorza to najchętniej odwiedzany podczas wakacji oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od 27 czerwca, a więc od pierwszego dnia letniego wypoczynku, na pokład Białej Fregaty weszło ponad 42 tys. turystów.
30.08.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku szuka uczestników regat Operation Sail1972

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy poszukują uczestników rejsu do przeprowadzenia wywiadów.
15.04.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" w Kątach Rybackich

Portrety ludzi zahartowanych surowością i nieprzewidywalnością morza; przenikanie się kolejnych pokoleń żyjących z łaskawości wód Zalewu Wiślanego; nieuchwytne krajobrazy, widoczne tylko dla tych, którym uda się zagłębić w świat bliski, lecz niemal zupełnie hermetyczny dla człowieka "z zewnątrz" – od 29 czerwca 2021 roku wyjątkowy dokument fotograficzny autorstwa Grzegorza Klatki będzie treścią nowej wystawy czasowej w Muzeum Zalewu Wiślanego.
24.06.2021

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA"

Od 18 maja do 30 czerwca 2021 r. we wnętrzach statku-muzeum "Dar Pomorza" prezentujemy ogólnopolską wystawę grafiki "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era ART w Gdyni.
21.05.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego zamknięte do odwołania

Informujemy, że w związku z objęciem Gdańska, Gdyni, powiatu tczewskiego i powiatu puckiego czerwoną strefą oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, a także pracowników, z dniem 19.10.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – z wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – zostają zamknięte do odwołania.
19.10.2020

Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci

W jubileuszowym roku 100 rocznicy powstania pierwszej polskiej szkoły morskiej w Tczewie, serdecznie zapraszamy na oprowadzanie tematyczne połączone z krótkim spacerem pt. "Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci".
25.09.2020

"Historia jednych wakacji…" - Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim

19 września 2020 roku w godzinach od 10:00 do 15:00 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na Europejskie Dni Dziedzictwa.
15.09.2020

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

Nowoczesny prom Motława 2 już niedługo będzie kursował w Gdańsku. Wiemy, jak wygląda

Nowy prom dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowoczesna i ekologiczna jednostka o nazwie Motława 2 ma przez cały rok wozić pasażerów po Motławie, między siedzibami NMM położonymi na Ołowiance oraz Długim Pobrzeżu. Prom zaprojektowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
21.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.