• <

Wynik wyszukiwania - "komisja" - Wiadomości

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Komisja wyjaśniła, dlaczego holowany żuraw stoczniowy wypadł do Morza Bałtyckiego

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport na temat utraty żurawia stoczniowego z pokładu holowanego pontonu na Morzu Bałtyckim, do którego doszło pod koniec sierpnia ub.r. Przypomniano, że trzej marynarze holownika Odys byli pod wpływem alkoholu.
22.07.2023

Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55"

W pierwszym czytaniu przyjęto kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku (w porównaniu z 1990 rokiem) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku. W głosowaniu została przyjęta m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołano także Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).
18.04.2023

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Lotosu przez Orlen

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
20.06.2022

UE. Rada Europejska porozumiała się w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji

Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.
31.05.2022

Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.
30.05.2022

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senackie komisje środowiska oraz infrastruktury poparły bez poprawek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
17.05.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

Źródło: Unia proponuje, by embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku; nie ma porozumienia

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje w środę anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.
04.05.2022

APA: KE przekazała projekt nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji, przewidującego embargo na import ropy

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała w nocy z wtorku na środę agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.
04.05.2022

UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję. Pośród nich znalazł się m.in. zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję.
05.04.2022

KE zamknęła dochodzenia antymonopolowe w sprawie działań Qatar Energy

KE zamknęła dochodzenia antymonopolowe w sprawie działań Qatar Energy. Dochodzenie UE rozpoczęte w 2018 r. koncentrowało się na umowach Qatar Energy z europejskimi importerami na dostaw gazu i możliwości sprzedaży skroplonego gazu ziemnego w w Europie.
31.03.2022

Von der Leyen: zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych

Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.
25.03.2022

MRiT: KE chce zidentyfikować problemy w łańcuchach dostaw w zw. z wojną na Ukrainie

Do 29 marca aktywna będzie ankieta, w której firmy, zrzeszenia przedsiębiorców czy izby mogą identyfikować zakłócenia w łańcuchach dostaw w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - informuje resort rozwoju i technologii. Ankieta prowadzona jest w imieniu Komisji Europejskiej.
25.03.2022

UE zamierza zakazać importu z Rosji żelaza i stali

Unia Europejska zawiesi uprzywilejowany status handlowy Rosji, rozprawi się z wykorzystywaniem kryptowalut, zabroni eksportu do Rosji unijnych towarów luksusowych oraz importu towarów żelaznych i stalowych z tego kraju - poinformowała w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
11.03.2022

KE zapowiada uniezależnienie UE od dostaw energii z Rosji

Stopniowe uniezależnienie się Unii Europejskiej od dostaw ropy, gazu i węgla z Rosji, dodatkowe inwestycje w obronność oraz miliardy euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy - to zapowiedzi na najbliższe miesiące i lata, o których na konferencji po szczycie unijnym mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
11.03.2022

Do Parlamentu Europejskiego trafi projekt rezolucji wzywający do zablokowania Nord Stream 2

Do Parlamentu Europejskiego w czwartek ma trafić projekt rezolucji, wzywającej Komisję Europejską do zablokowania gazociągu Nord Stream 2. Jako pierwszy fragmenty dokumentu opublikował portal tvp.info.
23.02.2022

Wiceszefowa KE: zawieszenie Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu

Decyzja Niemiec o zawieszeniu na czas nieokreślony gazociągu Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
23.02.2022

Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej?

CLECAT, Europejskie Stowarzyszenie Spedycji, Transportu, Logistyki i Służb Celnych, wystosowało do Unii Europejskiej wezwanie do zbadania praktyk największych linii kontenerowych. Organizacja wskazuje, że stosują nieuczciwe i dyskryminacyjne praktyki, zawyżają stawki i monopolizują rynek.
18.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
04.01.2022

KE zatwierdza państwową pomoc na produkcję energii ze źródeł odnawialnych

Funkcjonujący w Polsce program wspierania produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych będzie mógł zostać przedłużony – Komisja Europejska zatwierdziła projekt.
30.11.2021

UE chce ograniczyć import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
17.11.2021

Projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19 wraca do Komisji Gospodarki Morskiej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ponownie zajmie się nowelą ustawy o zwalczaniu COVID-19. Projekt noweli umożliwia m.in. zaokrętowanie na statek marynarzom mającym trudności z odnowieniem posiadanych dokumentów.
16.11.2021

Sejmowa komisja gospodarki morskiej o sytuacji w stoczni Gryfia

Dzisiaj sejmowa komisja gospodarki morskiej przyjęła dezyderat w sprawie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - zakładu znajdującego się w Świnoujściu. Zdaniem posłów zakończenie działalności stoczni Gryfia w Świnoujściu będzie ciosem dla przemysłu stoczniowego.
18.11.2020

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.