• <

Wynik wyszukiwania - "adelaide" - Wiadomości

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Brytyjski "Miecznik" stratny? Czy polski program jest zagrożony?

Wielkimi krokami zbliża się, planowane na sierpień br., cięcie blach na budowę prototypowej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. To kluczowe przedsięwzięcie tak dla floty, jak i branży okrętowej. Analogiczne znaczenie ma budowa fregat rakietowych Type 31. Okazuje się, że odpowiedzialny za ich budowę koncern Babcock International (zarazem partner "Miecznika") ma problem w związku z planowanymi kosztami ich budowy. Czy to wpłynie na polski program?
25.04.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Czarter na podróż – "full and complete cargo"

Ilość ładunku, który ma być dostarczony i załadowany na statek w ramach danego czarteru jest różnorodnie określony w umowach. Poczynając od prostej formuły „sztywnej” (np. 500 samochodów […]), poprzez określenie ładunku masowego (np. 10.000 ton […]), czy wskazując określoną ilość minimalną i maksymalną ładunku (z różnymi wariantami takiej formuły), wreszcie przez przyjęcie bardzo ogólnej formuły określonej w czarterach jako „full and complete cargo” [zob. np. Kl.1, linie 9-10 GENCON form].
25.07.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.
26.01.2022

Polarny statek badawczy testuje drony pod kątem wykrywania przejść w lodzie

HMS Protector, lodołamacz zbudowany w 2000 roku jako statek badawczy klasy ICE 05 Polarbjørn, został pierwotnie zaprojektowany do komercyjnych prac na morzu w Arktyce. Przeobrażony jako lodołamacz Royal Navy na potrzeby British Antarctic Survey w 2011 roku, Protector jest regularnie wysyłany na półkulę południową na misje naukowe i patrole.
25.05.2021

Merkel po spotkaniu z Thunberg: ocieplanie się klimatu to globalne wyzwanie

Na swym dzisiejszym spotkaniu ze szwedzką aktywistką klimatyczną Gretą Thunberg w Berlinie, kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła ocieplanie się klimatu Ziemi jako globalne wyzwanie - napisał w oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
20.08.2020

W Canberze najgorsza jakość powietrza ze wszystkich stolic świata

Pożary w Australii objęły do tej pory ponad 8 mln hektarów buszu, zabiły co najmniej 25 osób i niezliczoną liczbę zwierząt. Ogień zniszczył ok. 2 tys. domów. W Canberze w poniedziałek zanotowano najgorszą jakość powietrza ze wszystkich światowych stolic.
06.01.2020

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Polskie Lobby Przemysłowe zabiera głos w sprawie powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Tym razem, wystosowało pismo dotyczące powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego. Otrzymali je najwyżsi decydenci i dowódcy wojskowi w kraju. Są to między innymi: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki m
07.11.2018

Prezydent: Decyzja rządu ws. fregat Adelaide była inna niż się spodziewałam, to mnie zaskoczyło

Decyzja rządu ws. zakupu fregat Adelaide była inna niż spodziewał się minister obrony narodowej i ja; zmieniła się kilka dni przed moim wyjazdem do Australii, to mnie zaskoczyło, bo uważałem zakup fregat za realny i sensowny -podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda w Polsat News.
03.10.2018

Prezydent: Chciałbym, żeby polski przemysł zbrojeniowy rozwijał się coraz dynamiczniej

Polski przemysł zbrojeniowy się rozwija; chciałbym, żeby rozwijał się coraz dynamiczniej, żebyśmy mieli wyposażenie na poziomie światowym - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zastrzegł, że części zakupów trzeba będzie dokonywać za granicą.
05.09.2018

Szczerski: sprawa współpracy wojskowej z Australią jest otwarta

Jeśli w rządzie nie doszło do ostatecznego ustalenia ws. zakupu australijskich fregat i nie doszło do domknięcia tej sprawy między rządami Polski i Australii, to ten punkt wypadł z programu wizyty prezydenta - stwierdził Krzysztof Szczerski. Dodał, że sprawa współpracy wojskowej z Australią jest wciąż otwarta.
28.08.2018

Bielan o zakupie fregat: Ostatnie zdanie należy do premiera

W sprawie zakupu australijskich fregat dla polskiej marynarki wojennej istnieje pewna różnica zdań między resortem obrony i resortem gospodarki morskiej - ocenił w niedzielę wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). Ostatnie zdanie należy do Prezesa Rady Ministrów - dodał.
27.08.2018

Bielan: Jestem przekonany, że w czasie wizyty w Australii zapadały jakieś ustalenia ws. fregat

Jestem przekonany, że w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii zapadały jakieś ustalenia dotyczące ewentualnej umowy ws. fregat, ale ostateczna decyzja zapadnie tutaj w Warszawie i będzie podjęta przez rząd - stwierdził wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
23.08.2018

MON: Polska będzie współpracować z Australią w dziedzinie bezpieczeństwa

Wizyta ministra Mariusza Błaszczaka w Australii i spotkanie z minister obrony oraz ministrem do spraw przemysłu obronnego tego kraju wzmocniły wzajemną współpracę obronną obu państw i stanowi bazę do podpisania w przyszłości umowy o współpracy w tym obszarze. Relacje polsko-australijskie są bardzo dobre, rozmowy dotyczyły przede wszystkim globalnego bezpieczeństwa, szkolenia wojskowego, bezpieczeństwa cybernetycznego oraz współpracy wojskowej w długofalowej perspektywie.
22.08.2018

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie pozyskania fregat Adelaide

Wizyta Prezydenta Dudy w Australii i związany z nią temat fregat Adelaide wywołały żywiołową dyskusję, szczególnie wśród ludzi związanych z branżą stoczniową i Marynarką Wojenną. O zdanie zapytaliśmy Polskie Lobby Przemysłowe aby uzyskać rzetelny głos w tej sprawie. Publikujemy odpowiedź, którą otrzymaliśmy.
22.08.2018

Bielan: Fregaty z Australii są szybkim, choć nie idealnym rozwiązaniem

Zakup fregat z Australii nie jest dla Polski idealnym rozwiązaniem; jest natomiast rozwiązaniem stosunkowo szybkim - ocenił we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Dodał, że ostateczną decyzję w sprawie ich pozyskania podejmie rząd.
21.08.2018

Terlecki: temat współpracy wojskowej z Australią jest otwarty

Wygląda na to, że w rządzie oceniono, iż zakup fregat to nie jest najlepszy pomysł, ale temat współpracy wojskowej z Australią jest otwarty - powiedział we wtorek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
21.08.2018

Dworczyk: ws. pozyskania przez Polskę fregat od Australii żadne decyzje nie zapadły

W sprawie pozyskania przez Polskę australijskich fregat żadne decyzje nie zapadły - stwierdził we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że po wizycie w Australii prezydenta i szefa MON "zapewne usłyszymy w jakim kierunku będą szły te decyzje".
21.08.2018

Australia/Prezydent o zakupie fregat: Żaden temat nie jest zamknięty

Prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nadal je prowadzimy, żaden temat nie jest zamknięty – powiedział we wtorek w Sydney prezydent Andrzej Duda pytany o ewentualny zakup od Australii fregat typu Adelaide.
21.08.2018

Dera: wciąż trwają rozmowy ws. zakupu australijskich fregat

Wciąż trwają rozmowy ws. zakupu australijskich fregat; w naszym interesie jest, by doszło w przyszłości do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie - mówił w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera.
20.08.2018

Szczerski: szansa na porozumienie z Australią w sprawie współpracy wojskowej

Istnieje szansa na porozumienie w sprawie kompleksowej współpracy wojskowej między Polską i Australią - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że relacje między obu krajami mają "duży potencjał".
20.08.2018

Duda w Australii: liczymy na dobre rozmowy ws. bezpieczeństwa i obronności

Polska ma nadzieję na dobre rozmowy ze stroną australijską dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obronności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Canberrze z minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.
20.08.2018

Sasin: MON będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona.
19.08.2018

Wiceszef BBN: pozyskanie australijskich fregat jako rozwiązanie pomostowe warte rozważenia

Ewentualne pozyskanie australijskich fregat, jako rozwiązanie pomostowe, zasługuje na rozważenie - powiedział w piątek PAP zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała. Dodał, że spodziewa się, iż szef MON poruszy ten temat.
18.08.2018

Polska nie kupi fregat od Australii?

Andrzej Duda i szef MON - Mariusz Błaszczak są w drodze do Australii. Ich wizyta miała zakończyć się podpisaniem listu intencyjnego na zakup używanych fregat Adelaide. Jednak, jak informuje onet.pl i Polska The Times - kontrakt ten został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera. Ma być to jednocześnie potwierdzenie spekulacji, że współpraca między Błaszczakiem a Morawieckim - nie układa się.
17.08.2018

Para prezydencka udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią.
16.08.2018

Soloch dla „Rz”: Fregaty obronią nas na Bałtyku

Marynarka Wojenna stoi na krawędzi, okręty zdolne do działań bojowych potrzebne są już - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef BBN Paweł Soloch.
13.08.2018

Błaszczak: Zakup fregat wynika z teraźniejszych potrzeb marynarki

Zakup fregat rakietowych typu Adelaide od Australii wynika z potrzeby zapewnienia Marynarce Wojennej okrętów do działań teraźniejszych, zanim nowe jednostki zostaną wybudowane przez polskie stocznie - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w niedzielę w Telewizji Trwam.
12.08.2018

Gróbarczyk przeciwny zakupowi australijskich fregat

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej krytykuje plan zakupu od Australii używanych fregat dla polskiej marynarki wojennej.
10.08.2018

Szczerski: liczymy, że w Australii zostanie podpisany list intencyjny ws. zakupu fregat

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii towarzyszyć będzie delegacja MON; zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
10.08.2018

BBN: Bezpieczeństwo, w tym rozmowy ws. zakupu fregat, głównym tematem wizyty prezydenta w Australii

Bezpieczeństwo; w tym rozmowy ws. zakupu fregat rakietowych, będzie jednym z kluczowych wymiarów wizyty Andrzeja Dudy w Australii; próba jej dezawuowania świadczy o trochę "zaściankowym" pojmowaniu polityki zagranicznej; oba kraje wiążą interesy i sojusznicy - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
07.08.2018

Eksperci krytykują plan zakupu 30-letnich fregat od Australijczyków. Nie mogą one zastąpić nowych okrętów

Zakup używanych, 30-letnich fregat Adelaide od Australii jest błędem – ocenia kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl. Jak podkreśla, te jednostki nie odpowiadają potrzebom nowoczesnych sił morskich i będą nieskuteczne w przypadku ewentualnych zagrożeń na Bałtyku. Drogie w pozyskaniu i kosztowne w eksploatacji całkowicie uzależnią też Marynarkę od zagranicznej pomocy technologicznej, bo do ich serwisowania i napraw trzeba będzie ściągać specjalistów z USA i Australii.
06.08.2018

Polska kupi używane australijskie fregaty Adelaide?

Według zapewnień wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza, rząd pracuje intensywnie nad sprawą zakupu od Australii uzywanych fregat Adelaide. Jak powiedział: "Mam nadzieję, że w sierpniu będziemy już znać wszystkie szczegóły współpracy ze stroną australijską, która jest naprawdę bardzo otwarta na współpracę z Polską".
31.07.2018

Jach: Priorytetami MON – zakup m.in. śmigłowców uderzeniowych, okrętów podwodnych i systemu rakietowego

Priorytetowymi inwestycjami, nad którymi pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej jest m.in. zakup: śmigłowców uderzeniowych Kruk, systemu artylerii rakietowej Homar oraz okrętów podwodnych - podkreślił w czwartek szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS).
12.07.2018

„Rzeczpospolita”: Polska flota szybko nabiera wody

Systematycznie spada zdolność Marynarki Wojennej do obrony granicy morskiej. Najnowszym pomysłem na kryzys ma być zakup australijskich fregat - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
28.06.2018

Do Gdyni będą zawijały dwa oceaniczne kontenerowce w tygodniu! MSC przedłuża swoje serwisy

Dobre wieści dla Portu Gdynia. Jak poinformował MSC (Mediterranean Shipping Company SA), funkcjonowanie rozpoczną 2 cotygodniowe serwisy oceaniczne, dla których Gdynia będzie jednym z portów bezpośrednich zawinięć.
28.04.2018

III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa m.in. o modernizacji Marynarki Wojennej [wideo]

III edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, mimo, że trochę przyćmiona przez ostatnie zmiany w Ministerstwie Obrony Narodowej, spełniła swoją rolę. Dyskusje, plany, wymiana doświadczeń oraz przypominanie decydentom, politykom o morzu to główne zalety wydarzenia, które na stałe zapisało się już w militarnym kalendarzu. Podczas tegorocznej edycji głównymi tematami warszawskiego forum były: znaczenie morza dla bezpieczeństwa i gospodarki, rozwój sił morskich i przemysłu stoczniowego, oraz priorytety w modernizacji Marynarki W
25.01.2018

Koniec ery Macierewicza - jak zmiana ministra obrony wpłynie na modernizację floty?

Wczorajsza dymisja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i powołanie na jego miejsce Mariusza Błaszczaka była dla wielu obserwatorów sporą niespodzianką. Co ta roszada może oznacza w kontekście modernizacji technicznej polskiej floty? Jak z zadania modernizacji floty wywiązał się dotychczasowy minister?
10.01.2018

Szef MON spotkał się z ministrem ds. przemysłu obronnego Australii

Sytuacja na wschodniej flance NATO i modernizacja przemysłów zbrojeniowych Polski i Australii - były tematami poniedziałkowego spotkania szefa MON Antoniego Macierewicza z ministrem ds. przemysłu obronnego Australii Christopherem Pyne’em.
31.10.2017

Australia potwierdza zainteresowanie Polski fregatami Adelaide

Polska wyraziła zainteresowanie zakupem dwóch używanych fregat typu Adelaide – potwierdziło australijskie ministerstwo obrony w rozmowie z portalem Defence24. Decyzja o zgodzie na sprzedaż tych okrętów nie została jeszcze podjęta.
01.05.2017

Duńskie fregaty dla polskiej marynarki

Część członków Rady Budowy Okrętów zamiast australijskich fregat typu Adelaide wolałaby zbudowanie w Polsce duńskich fregat typu Iver Huitfeld.
09.04.2017

Czy polska marynarka powinna zakupić australijskie fregaty?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
03.04.2017

Jach: w 2017 r. podejmiemy decyzję o zakupie używanych australijskich fregat dla MW

Decyzja dotycząca zakupu dwóch używanych australijskich fregat dla Marynarki Wojennej na pewno zostanie podjęta jeszcze w tym roku, raczej szybciej niż później - powiedział PAP w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Michał Jach.
27.03.2017

BBN: zaawansowane prace nad pozyskaniem używanych fregat z Australii

Bardzo zaawansowane są prace związane z pozyskaniem używanych fregat typu Adelaide z Australii – powiedział w czwartek posłom z sejmowej komisji obrony dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski.
26.03.2017

Czy używane australijskie fregaty zastąpią pomysł budowy okrętów Miecznik i Czapla?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
25.01.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.