• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wiceminister Gróbarczyk w Stoczni Remontowej: "Budowa promów ma się bardzo dobrze i idzie pełną parą"

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk był z wizytą w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego, gdzie miał okazję zobaczyć, jak przebiega tam budowa pierwszego promu typu Ro-Pax.

24.07.2023, 21:02
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

MI: w Gdańsku ruszyło cięcie stali pod drugi polski prom

W Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczęło się cięcie stali pod budowę drugiej, zakontraktowanej przez spółkę Polskie Promy, jednostki promowej ro-pax - poinformował we wtorek resort infrastruktury. Dodał, że statek ma być czarterowany przez polskich armatorów promowych.

28.03.2023, 14:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Szwedzi: Morska farma wiatrowa Triton nie przeszkodzi żegludze promowej

Szwedzka firma OX2 planuje budowę farmy wiatrowej na południe od Ystad. Nie będzie problemów dla żeglugi.

19.08.2021, 09:56
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Polferries – polski promowy most do Skandynawii [WIDEO]

Kontynuujemy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest polski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka S.A., znana również pod marką handlową jako Polferries.

05.07.2021, 11:02
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże

15.02.2021, 12:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

55 osób zginęło na polskim promie - wspominamy tajemniczą katastrofę MF Jan Heweliusz

W nocy 14 stycznia 1993 r. polski prom Jan Heweliusz zatonął w tragicznych okolicznościach w okolicach Rugii, a właściwie około 15 mil od przylądka Arkona. Zatonięcie promu kolejowo-samochodowego typu ro-ro, należącego do PLO, to najbardziej śmiertelna katastrofa morska z udziałem polskiego statku.

03.12.2020, 15:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Awaria promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Jak poinformowały w ostatni czwartek lokalne szwedzkie media: "Polski prom jest sprawdzany przez władze po tym, jak podpłynął zbyt blisko płycizny i pozostaje przy nabrzeżu". Według danych śledzenia statku - od 14 października prom Wawel należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - przebywał w Nynäshamn i ominął planowe czwartkowe wyjście w rejs do Gdańska. Do Polski trafił dopiero dziś w nocy.

18.10.2020, 18:10
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stocznia CRIST kończy 30 lat! (wywiad, wideo)

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.

09.10.2020, 06:05
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Chiny: 82 polskie firmy na targach importowych w Szanghaju

82 firmy z Polski promują się na trwających w Szanghaju pierwszych chińskich targach importowych (CIIE). We wtorek otwarto również polski pawilon narodowy, na którym prezentowane są główne polskie produkty eksportowe i zalety Polski jako kierunku inwestycji.

07.11.2018, 05:07
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Bałtycka autostrada – wernisaż wystawy poświęconej promom

Tej nocy niebo chciało połączyć się z morzem – mówili ocaleni z katastrofy promu Jan Heweliusz. 14 stycznia mija 25 lat od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, chcąc uczcić tę rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, zaprasza na wernisaż wystawy „Bałtycka autostrada”.

04.01.2018, 11:24
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.