• <
gryfia_70lat

To oficjalne. Szwecja z wnioskiem o wstąpienie do NATO

gm

17.05.2022 09:53 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie To oficjalne. Szwecja z wnioskiem o wstąpienie do NATO

Partnerzy portalu

To oficjalne. Szwecja z wnioskiem o wstąpienie do NATO - GospodarkaMorska.pl
Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde (2018 rok)

Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde podpisała we wtorek wniosek o wstąpienie kraju do NATO. Dokument ma zostać wysłany do Brukseli, gdzie mieści się kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspólnie z Finlandią.

„Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju”, skomentowała Linde po podpisaniu dokumentu.

Procedurę transmitowała na żywo szwedzka telewizja publiczna SVT, nazywając złożenie podpisu pod wnioskiem Szwecji do NATO historyczną chwilą.

Dokument ma zostać złożony wspólnie z Finlandią, której parlament kontynuuje we wtorek debatę w tej sprawie. Tego samego dnia dwudniową wizytę w Sztokholmie rozpoczyna prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Oczekuje się, że po decyzji fińskiego parlamentu Niinisto zatwierdzi na odległość wniosek Finlandii o wejście do NATO.

W Sztokholmie Niinisto zostanie przyjęty we wtorek przez króla Karola XVI Gustawa, a także spotka się m.in. z premier Magdaleną Andersson. W środę odwiedzi bazę szwedzkiej marynarki wojennej w Berga.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.