• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w trendzie bocznym; rentowności krajowych SPW mogą spaść

pc

11.12.2018 18:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w trendzie bocznym; rentowności krajowych SPW mogą spaść

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w trendzie bocznym; rentowności krajowych SPW mogą spaść - GospodarkaMorska.pl

W najbliższych tygodniach EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym, w okolicach 4,30, z możliwymi małymi wahaniami - powiedział Piotr Popławski, starszy ekonomista ING BSK. Dodaje, że rentowności krajowych SPW mogą spaść, szczególnie na końcu krzywej dochodowości.

"Dzisiaj się działo niewiele, eurozłoty osłabił się w stronę 4,30, chyba przez spadki na eurodolarze - raczej to głównie interesuje inwestorów, ale patrząc na zachowanie złotego widać, że krajowa waluta pozostaje bardzo odporna na otoczenie międzynarodowe. Rynkiem w USA mógł zachwiać wyższy wskaźnik PPI" - powiedział PAP Biznes Popławski.

"Nie spodziewam się zmiany trendu na eurozłotym, utrzymamy się w okolicach 4,30 do końca roku. Dolna granica to 4,27, natomiast opór to 4,33 i później 4,35. Z dużych wydarzeń, które na nas czekają to posiedzenie EBC. Tutaj głównym pytaniem jest to, czy Bank Centralny będzie jakoś łagodzić wygaszenie QE - będzie to ruszać kursem EUR/USD. Konsekwentnie, raczej większych zmian na EUR/PLN nie będzie, bardziej na USD/PLN" - dodał.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w listopadzie wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 2,5 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

W czwartek o godzinie 13.45 odbędzie się posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych.

RYNEK DŁUGU

"Skłaniam się do tego, że na koniec roku zobaczymy spadki dochodowości polskich papierów. Generalnie, sytuacja globalna jest raczej krótkoterminowo korzystna, sprzyja ona łagodnej polityce banków centralnych, a my jako Polska jesteśmy mało narażeni. Jeżeli nastąpią jakieś napięcia na rynkach to rentowności polskich obligacji będą spadać, szczególnie długi koniec. Chyba, że EBC w tym tygodniu zaprezentuje coś bardziej ryzykownego, jeżeli jednak sytuacja będzie zgodna z konsensusem to papiery powinny się umacniać" - powiedział Popławski.

"Wątpię, że nadchodząca aukcja zamiany wpłynie na obligacje. Zainteresowanie inwestorów długiem jest solidne. MF też nie sprzedaje go aż tyle, żeby rynek wtórny miał przez to tracić. Komentarze z MF są raczej takie, że stan finansów publicznych jest bardzo dobry i pewnie podaż na początku przyszłego roku nie będzie za duża. Sugeruje, że ta aukcja nie powinna szkodzić wycenom na rynku wtórnym. Jedyną możliwą niespodzianką dla rynku długu jest posiedzenie EBC" - dodał.

W piątek o godzinie 16.00 odbędzie się przetarg zamiany obligacji skarbowych. MF odkupi papiery WZ0119, OK0419, PS0719 i DS1019, a sprzeda OK0521, PS0424, WZ0524, WS0428 i WZ0528.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.