• <
PGZ_baner_2025

Policja wzbogaciła się o nowe łodzie patrolowe

rk

13.01.2026 06:00 Źródło: Policja
Fot. Policja

Jednostki policji do końca 2025 roku otrzymały trzy nowe łodzie patrolowe, które wzmocnią jej działania na obszarach wodnych. Zakup odbył się w ramach programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska” realizowanego przy współfinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe jednostki nawodne trafiają do policji na podstawie zawartej we wrześniu 2024 roku umowy o dofinansowanie. Jak informują służby prasowe Policji, 24 listopada ub. r. dostarczono i odebrano nową łódź typu RIB kategorii R-1 SPORTIS model S-10500/K z dwoma silnikami zaburtowymi czterosuwowymi marki YAMAHA o mocy każdy 350 KM. Trafiła ona do KWP Szczecin. Z kolei 22 grudnia ub.r. dostarczono i odebrano dla KWP Wrocław i KWP Rzeszów dwie łodzie typu RIB kategorii R-2 Parker 650 kabina każda z jednym silnikiem zaburtowym czterosuwowym marki MERCURY o mocy 200 KM, które zostały przekazane. Tym samym zrealizowane wszystkie cele projektowe.

Jak informuje NFOŚiGW, zakup sprzętu pływającego wiąże się z jego przeznaczeniem do działań związanych z ochroną środowiska naturalnego. Ma to przyczynić się do poprawy stanu środowiska na obszarach wodnych i bezpieczeństwa na akwenach oraz w ich rejonie. Do tego dochodzi zwalczanie i ściganie przestępstw przeciwko środowisku na terenach podlegających ochronie dzięki szybszemu i skuteczniejszemu reagowaniu na ewentualne zagrożenia. Zakupione łodzie będą również przeznaczone do zwalczania kłusownictwa wodnego, ochrony wód i obszarów przybrzeżnych przyległych do obszarów wodnych, jak i zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach akwenów. Nowe łodzie (wszystkie zbudowane w 2025 roku) mają także służyć w ramach akcji we współpracy z innymi służbami, w tym podczas neutralizacji negatywnych skutków klęsk żywiołowych, przede wszystkim powodzi oraz poważnych awarii.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.