W poniedziałek rano na Westerplatte rozpoczęły się obchody 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Biorą w nich udział m.in. prezydent RP Karol Nawrocki, premier Donald Tusk marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Przed rozpoczęciem głównych uroczystości prezydent Karol Nawrocki złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Towarzyszli mu premier, marszałek Sejmu, szef MON i szef BBN.
Zgodnie z tradycją, poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed godz. 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.
Tradycyjnie o godz. 04.45 rozpoczęły się uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. pic.twitter.com/WvEH27Qo17
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) September 1, 2025
Obok prezydenta RP Karola Nawrockiego, szefa rządu Donalda Tuska i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza w uroczystości biorą udział m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy.
Żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewają hymn państwowy. Następnie na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa.
W dalszej części ceremonii zapłonie Znicz Pokoju. Następnie żołnierze odczytają Apel Pamięci, a bohaterstwo obrońców ojczyzny zostanie uczczone salutem armatnim.
Zaplanowano oficjalne przemówienia m.in. prezydenta RP, premiera, szefa MON, marszałka Sejmu i zastępcy prezydenta Gdańska. Po nich nastąpi modlitwa.
Po ceremonii złożenia wieńców przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża uczestnicy wysłuchają „Hymnu do Bałtyku” oraz Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.(PAP)
pm/ mro/
🕰️🔥 8⃣6⃣ lat temu o godz. 4:45 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) September 1, 2025
💥 Salwy wystrzelone z pokładowych dział przeszły do historii jako niemiecki sygnał do rozpoczęcia inwazji na Polskę.
🎥 Scenę, utrwaloną na filmie… pic.twitter.com/AZ9Dw2QewC
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami