• <
siemens_gamesa_2022

Wystartował Cold Response 2016

09.02.2016 06:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wystartował Cold Response 2016 - GospodarkaMorska.pl

We wtorek, o godz. 10:00, ORP Gen. T. Kościuszko opuścił port wojenny w Gdyni, aby wziąć udział w międzynarodowych zimowych manewrach wojskowych COLD RESPONSE 2016. Ćwiczenia rozpoczną się w piątek, 19 lutego i potrwają niecałe 3 tygodnie.

Cold Response to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełni Norwegia, a same ćwiczenia odbywają się w jej północnej części. Działania morskie prowadzone są równolegle z działaniami na lądzie i w powietrzu oraz mają na siebie bezpośredni wpływ. Scenariusz ćwiczenia przewiduje wkroczenie sił Sojuszu w rejon konfliktu wywołanego agresją jednego z państw i przywrócenie pokoju. Zadaniem sił morskich jest także przywrócenie bezpieczeństwa na szlakach komunikacyjnych oraz zapewnienie ochrony żeglugi przed nasilającymi się atakami terrorystycznymi. Rejonem działań są wody wewnętrzne norweskich fiordów za kołem podbiegunowym.

W odbywających się po raz siódmy ćwiczeniach (poprzednie miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 i 2014) uczestniczyć będzie około 15 tysięcy żołnierzy z 14 państw. Jedenaście krajów należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Belgia, Kanada, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, USA oraz Norwegia), a pozostałe dwa do sojuszu Partnerstwa dla Pokoju (Finlandia i Szwecja).

Polska Marynarka Wojenna, po raz drugi w historii weźmie udział w manewrach z cyklu „Cold Response”. Reprezentowana będzie przez załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G. To pierwszy w tym roku udział ORP "Gen. T. Kościuszko" oraz personelu klucza śmigłowców pokładowych w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii. Po opuszczeniu polskich wód terytorialnych ORP "Gen. T. Kościuszko" skieruje się do norweskiego Bergen. Tam w przyszłym tygodniu rozpocznie się faza portowa i zgrywająca ćwiczenia.

Główne zadanie komponentu morskiego będzie polegało na zabezpieczeniu operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

Pora zimowa w Norwegii, z wyjątkowo niską temperaturą oraz często zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, bywa bardzo zaskakująca i nieprzyjazna. W razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, konieczne jest, aby personel militarny miał doświadczenie w prowadzeniu operacji połączonych sił różnych rodzajów wojsk w ekstremalnych warunkach zimowych.

Ćwiczenie daje praktyczne możliwości sprawdzenia planów i taktyki prowadzenia działań militarnych podczas wyjątkowo nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. Zimowa aura panująca w Norwegii idealnie nadaje się do tego typu operacji. Ponadto, manewry „Cold Response” wzmacniają międzynarodową współpracę militarną pomiędzy uczestniczącymi państwami.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.