• <
BOTA_2023

Dowódca Generalny w 3. Flotylli Okrętów

12.02.2016 06:41 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Dowódca Generalny w 3. Flotylli Okrętów - GospodarkaMorska.pl

Wizytę w 3. Flotylli Okrętów złożył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Mirosław Różański. Zapoznał się miedzy innymi z procesem wykorzystania Systemu Symulacji Pola Walki JCATS podczas treningu sztabowego Luty 2016.

W czwartek, 11 lutego, generał broni Mirosław Różański, przybył do 3. Flotylli Okrętów, gdzie został przywitany przez dowódcę Flotylli kontradmirała Mirosława Mordela oraz oficerów sztabu. Dowódca generalny spotkał się z marynarzami uczestniczącymi w treningu sztabowym pk. Luty 2016, a także zapoznał się z procesem wykorzystania Systemu Symulacji Pola Walki JCATS oraz możliwościami wykorzystania go w Marynarce Wojennej. 3. Flotylla Okrętów jest pierwszą jednostką morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych, w której testowany jest system informatyczny JCATS.

System Symulacji Pola Walki JCATS to narzędzie imitujące rzeczywiste warunki środowiska pola walki ze wszystkimi jego aspektami. Narzędzie wymusza na ćwiczącym użycie wiedzy taktycznej, operacyjnej i strategicznej w celu prowadzenia "gry wojennej". System pokazuje to, czego nie możemy zobaczyć w rzeczywistości, a co można wykorzystać w procesie planowania. Mam tu na myśli takie zdarzenia jak: ostrzał artylerii, pożar stacji paliwowej w terenie zurbanizowanym, karambol na autostradzie, czy też uszkodzenie tankowca i wyciek ton ropy naftowej na Bałtyku - tłumaczy płk dypl. dr inż. Piotr Waniek z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego RSZ. JCATS przeznaczony jest do szkolenia i doskonalenia umiejętności obsad etatowych dowództw i sztabów, a także umiejętności indywidualnych żołnierzy, niezbędnych do wykonywania obowiązków funkcyjnych w procesie planowania, organizowania i prowadzenia walki oraz dowodzenia wojskami. System pozwala również na przeprowadzenie symulacji działań wojsk, których w normalnych warunkach wykonać nie można np. przejazd brygady pancernej z Warszawy do Poznania czy ewakuacji ludności cywilnej z dużej aglomeracji - dodaje płk. Waniek. Dodatkowo, w oparciu o symulatory i trenażery podnosi umiejętności szkolonych w zakresie posługiwania się nowoczesnym uzbrojeniem. System może być także wykorzystywany w ramach ćwiczeń reagowania kryzysowego we współpracy ze środowiskiem pozamilitarnym. JCATS w Wojsku Polskim wykorzystywany jest od 2013 roku. Po raz pierwszy został użyty podczas ćwiczenia Bagram w procesie przygotowania PKW Afganistan. W ramach treningu Luty 2016 trwa proces dostosowania systemu JCATS do specyfiki prowadzenia działań jednostek Marynarki Wojennej.

3. Flotylla Okrętów to główny związek taktyczny Marynarki Wojennej. Jej zasadniczą siłę uderzeniową stanowią fregaty rakietowe, okręty rakietowe i korweta zwalczania okrętów podwodnych skupione w dywizjonie Okrętów Bojowych oraz okręty podwodne wchodzące w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają także za szkolenie i ratowanie życia na morzu (dywizjon Okrętów Wsparcia), obronę wybrzeża (Morska Jednostka Rakietowa, 43. batalion saperów i 9. dywizjon przeciwlotniczy) oraz zabezpieczenie logistyczne rejonu działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Blisko 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, Siemirowicach i Ustce.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.