pc/port.gdynia.pl
Straż Pożarna Portu Gdynia w minioną środę przy Nabrzeżu Holenderskim prowadziła działania ratownicze na masowcu typu Panamax, w wyniku których uratowane zostało życie i zdrowie dwóch pracowników przeładunkowych.
W działaniach brali udział: sześć zastępów, tj. 3 zastępy Portowej Straży Pożarnej ZMPG oraz 3 Państwowej Straży Pożarnej, co stanowiło łącznie 16 ratowników, oraz pogotowie ratunkowe i policja. Działaniami kierował oficer dyżurny Portowej Straży Pożarnej ZMPG.
Pierwsze na miejsce zdarzenia dotarły zastępy Portowej Straży Pożarnej ZMPG, a bezpośrednio po nich zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na pokładzie statku znajduje się jedna poszkodowana osoba, która została ewakuowana przez współpracowników, a w ładowni jest jeszcze jeden pracownik. Osoby te utraciły przytomność w trakcie wykonywania prac związanych z rozładunkiem węgla. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie znajdującej się na pokładzie masowca i równoległej ewakuacji osoby znajdującej się w ładowni, której również udzielono KPP. Osoby poszkodowane zostały przetransportowane z pokładu jednostki na nabrzeże przy pomocy drabiny mechanicznej SCD-37 i przekazane Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Działania prowadzono z użyciem sprzętu ochrony dróg oddechowych, drabiny mechanicznej, noszy i sprzętu unieruchamiającego, pomiarowego i do tlenoterapii.
– Zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa stanowi niezmiernie istotny element prowadzenia działalności portowej. Dokładamy wszelkich starań, aby pracownicy straży pożarnej Portu Gdynia byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania dedykowanych im zadań, a co za tym idzie, w razie zaistnienia takiej potrzeby, stanowili realną pomoc i wsparcie dla podmiotów dokonujących przeładunków w Porcie Gdynia – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
De Grasse gotowy do służby. Marine nationale wzbogaca się o atomowy okręt podwodny
Promocja oficerska w Akademii Marynarki Wojennej
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO
Zatopione fregaty. Rząd Niemiec chce zrezygnować z największego projektu w historii swojej marynarki wojennej?
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie