• <
CTM_980X120_gif_2020

Spłonęła największa hala magazynowa Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni (foto, wideo)

Strona główna MW, służby morskie Spłonęła największa hala magazynowa Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni (foto, wideo)
Spłonęła największa hala magazynowa Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

05.03.2020 Źródło: własne

Poważny pożar w Porcie Gdynia. W czwartek, przed godziną 9:00 zapalił się duży, zadaszony magazyn płaskiego składowania eksploatowany przez Bałtycki Terminal Zbożowy. Na miejscu pracowało łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 70 strażaków. Do pomocy został zaangażowany też statek ratowniczy M/s kpt. Poinc. 

Jak powiedzieli nam w czwartek rano przedstawiciele gdyńskiego portu: "Pożar wybuchł przed godziną 9, do pracy zostały natychmiast zaangażowane odpowiednie służby. Na miejscu szybko pojawiła się straż pożarna. Przyczyna jest na ten moment nieznana, ekspertyza wykaże powód pożaru".

Do pomocy został też zaangażowany statek ratowniczy MS kpt. Poinc. Jak powiedział rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Rafał Goeck: "Na jednostce znajdują się specjalne działka, z których została wystrzelona woda oraz tzw. środki wodno-pianowe do gaszenia pożarów. W akcji ratowniczej wziął udział również holownik Fair Play, który operuje na terenie portu i od strony wody pomagał ujarzmić ogień". 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego KWSP w Gdańsku, w kulminacyjnym momencie  pożar gasiło 29 zastępów straży pożarnej, w tym 70 strażaków. Do pomocy zostały ściągnięci strażacy z Gdańska, Gdyni i Wejherowa.  Od ok. godziny 10:00 trwało dogaszanie konstrukcji. Pożar nie wydostał się poza ramy hali magazynowej. Przyczyna pożaru jest badana przez śledczych. Strażacy zastanawiają sie w jaki sposób usunąć ze zniszczonej hali zmagazynowane tam zboża (głównie soję). 

Ewakuowano ok. 50 osób pracujących w porcie. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. 

Pożar objął duży, eksploatowany przez Bałtycki Terminal Zbożowy, zadaszony magazyn płaskiego składowania przeznaczony głównie do magazynowania zbóż i pasz o wielkości 7000 m2. Został on oddany do użytku w 2014 roku i stanowi ponad 40% powierzchni magazynowej BTZ. W 2019 Bałtycki Terminal Zbożowy odpowiadał za 13% przeładunków całego Portu Gdynia, co stanowiło 3,2 mln ton.

Według niefocjalnych informacji, przyczyną pożaru miał być samozapłon. W hali nr 17 magazynowane było bowiem kilkadziesiąt tysięcy ton łatwopalnej mieszanki soi i pszenicy.

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Porcie Gdynia, nadbryg.Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP wyjaśniał: "Tego typu akcje zawsze są skomplikowane ze względu na ich rozmiar i duże zagrożenie okolicznych budynków, których tu dookoła było kilkanaście. Co więcej, w pierwszej fazie było niewystarczające zaopatrzenie wodne. Spłonęła hala i jej wyposażenie, nic poza tym. Pożar jest całkowicie opanowany, ale akcja na miejscu może potrwać jeszcze kilkanaście godzin".

Magazyn zbożowy w Porcie Gdynia został oddany do użytku w grudniu 2014 roku. Żelbetowe ściany budowli były zwieńczone drwenianą konstrukcją dachu, która doszczętnie spłonęła. 

Oświadczenie Portu Gdynia:

"W dniu 5 marca 2020 roku w godzinach porannych zgłoszony został przez pracownika Bałtyckiego Terminala Zbożowego pożar Magazynu numer 17. Do pożaru zgodnie z obowiązującymi w Porcie Gdynia procedurami bezpieczeństwa zadysponowane zostały jednocześnie jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Portowej Straży Pożarnej. Na miejscu prowadzona jest akcja gaśnicza, która ma na celu zarówno ugaszenie pożaru, jak też zabezpieczenie okolicznych obiektów przed rozprzestrzenianiem zarzewia ognia. Co najważniejsze nie ma ofiar ani osób poszkodowanych w wyniku zaistniałej sytuacji. Po zakończeniu akcji gaśniczej zostaną natychmiast podjęte kroki zmierzające do wyjaśnienia przyczyn pożaru. O rozwoju sytuacji Zarząd Morskiego Portu Gdynia będzie informował na bieżąco. "

 

 

 

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.