• <

Polski dron podwodny

Polski dron podwodny - GospodarkaMorska.pl

Pierwszy podwodny dron wyprodukowany w Polsce ma służyć celom militarnym. Jego konstrukcja oparta jest na kadłubie cylindrycznym i torpedopodobnym.

Dron ma poruszać się w sposób automatyczny i dlatego wyposażony będzie w szereg sensorów i urządzeń, które pozwolą na komunikację oraz nawigację podwodną. Przy okazji jest wyposażony w sensory do omijania przeszkód. W zadanych punktach trajektorii pod wodą czy również nad wodą ma rejestrować obraz wideo lub sonarowy.

- Wyposażenie pojazdu może być dostosowane do charakteru realizowanej misji - mówi współtwórca drona, komandor Piotr Szymak, dyrektor Instytutu Elektrotechniki i Automatyki Okrętowej Akademii Marynarki Wojennej.

Podwodny dron to projekt innowacyjny. Zastosowane będą rozwiązania, których nikt jeszcze nie stosował. - Należy wspomnieć o napędzie falowym. Będzie on zbudowany ze sztucznego ogona i sztucznych płetw bocznych. Odwzorowany zostanie również pęcherz pławny wykorzystywany np. przez ryby do zanurzania się - dodaje komandor Szymak.

Projekt współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pracuje nad nim konsorcjum, którego liderem jest Akademia Marynarki Wojennej, a w skład wchodzą: Politechnika Krakowska, Przemysłowy Instytut Nauki i Pomiarów oraz Forkos z Gdyni.

Polskimi pracami nad podwodnym dronem do działań militarnych zainteresowana jest zagranica. W Europejskiej Agencji Obrony powołano międzynarodowy zespół do równoległego projektu morskiego drona. - Polska jest liderem tej grupy– mówi komandor Piotr Szymak. - W tych badaniach współuczestniczy już strona niemiecka, zainteresowani dołączeniem do projektu są też Portugalczycy. Podczas realizacji w Polsce mamy rozwinąć technologię w tę stronę, by urządzenie mogło działać w warunkach rzeczywistych, symulujących jego późniejsze wykorzystanie. My jednak również uzyskujemy część technologii od innych krajów. Np. od Niemiec mamy dostać część wiedzy dot. technologii komunikacji i nawigacji podwodnej - wyjaśnia.

Warto zaznaczyć, że w tej chwili morskie drony są używane w armii Izraela, natomiast marynarka Stanów Zjednoczonych posiada podwodne drony szpiegowskie.
Źródło:
radiogdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.