• <

Naukowcy stworzą system ostrzegania pogodowego dla Pomorza

pc

19.10.2017 11:25 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Naukowcy stworzą system ostrzegania pogodowego dla Pomorza
Naukowcy stworzą system ostrzegania pogodowego dla Pomorza - GospodarkaMorska.pl

Prognozy pogody będą dokładniejsze, a zagrożenia będą wykrywane szybciej. Dzięki współpracy Zarządu Województwa Pomorskiego i Politechniki Gdańskiej powstanie system prognozowania pogody dla województwa pomorskiego.

List intencyjny w sprawie systemu szybkiego ostrzegania o zagrożeniach pogodowych na Pomorzu został podpisany 19 października 2017 r. Sygnatariuszami listu byli: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Krzysztof Malicki oraz Damian Kuźniewski ze spółki Excento sp. z o.o., a także Błażej Konkol i Andrzej Pollak ze Związku Gmin Pomorskich.

– Tragiczne wydarzenia z sierpnia pokazały, że system przekazywania informacji pogodowej zawodzi. Chcemy to naprawić – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ekstremalne zjawiska pogodowe w naszym klimacie są coraz bardziej gwałtowne. Zainaugurowane dziś prace będą miały na celu poszukiwanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo Pomorzan. Szybkie wydanie ostrzeżenia o nadchodzących ulewach czy znacznych opadach pozwoli mieszkańcom oraz służbom ratowniczym na niezwłoczne podjęcie stosownych działań. System będzie też gromadzić dane statystyczne odnośnie zjawisk pogodowych. – To nowatorski projekt, wchodzący na zdecydowanie wyższy poziom informacji o pogodzie. Jestem przekonany, że ryzyko które dziś podejmujemy się opłaci – dodał marszałek.      

O działaniu systemu opowiada Krzysztof Malicki z Excento sp. z o.o. – Całość ma opierać się na czymś w rodzaju sieci społecznościowej. Duża liczba stacji pogodowych nawet mniej dokładnych od profesjonalnych stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pozwoli na tworzenie dokładnych modeli pogodowych. Nasz projekt nie jest jednak projektem wdrożeniowym, ale badawczym. Szukamy odpowiedzi i rozwiązań, które można zastosować, by system zadziałał. Na prace związane z uruchomieniem konkretnych rozwiązań przyjdzie czas po przeanalizowaniu wyników prac. Te chcemy zakończyć pod koniec 2019 r.

System jest budowany przez spółkę Excento. Jest to spółka celowa powołana przez Politechnikę Gdańską rozwijająca zaawansowane technologie. Projekt systemu detekcji zagrożeń i ostrzegania jest realizowany za blisko 14 milionów złotych w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska. Ma on na celu zwiększenie potencjału uczelni wyższych i innowacyjności rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych w sektorze publicznym.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.