• <
Baltexpo2023_duży

Gdańsk: Ujawniono przemyt ok. 18 mln papierosów, straty Skarbu Państwa mogły wynieść ok. 20 mln zł

pc

24.05.2018 07:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gdańsk: Ujawniono przemyt ok. 18 mln papierosów, straty Skarbu Państwa mogły wynieść ok. 20 mln zł

Partnerzy portalu

Gdańsk: Ujawniono przemyt ok. 18 mln papierosów, straty Skarbu Państwa mogły wynieść ok. 20 mln zł - GospodarkaMorska.pl

Przemyt ok. 18 mln sztuk papierosów na dwóch statkach z Chin udaremniła w porcie w Gdańsku pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie z CBŚP z Gdańska. Gdyby towar trafił na rynek Skarb Państwa mógłby stracić na tym ok. 20 mln zł.

O udaremnieniu przemytu poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, Barbara Szalińska.

"Tak wyjątkowa sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko. Dwa gigantyczne transporty nielegalnych papierosów przybyły, w krótkim odstępie czasu do gdańskiego terminala kontenerowego DCT. W obu przypadkach skonfiskowany przez funkcjonariuszy towar przypłynął na gdańskie wybrzeże z Dalekiego Wschodu. Nie transportowano go jednak jednym, lecz dwoma odrębnymi statkami, które wyruszyły do Polski z dwóch chińskich portów" – wyjaśniła.

Jak poinformowała Szalińska, nie można wykluczyć, że próba przemytu na dwóch statkach to "celowe działanie tej samej grupy przestępczej mające na celu uśpienie czujności służb i zwiększenie szans na udany przemyt przynajmniej jednego z dwóch kontenerów z kontrabandą".

Pierwszy nielegalny ładunek przechwycono 15 maja.

"Funkcjonariusze KAS i CBŚP zrewidowali kontener będący oficjalnie transportem papieru do drukarek. Wśród legalnego towaru znajdowało się 615 kartonów bez oznaczeń, zawierających niemal 8,2 mln sztuk papierosów. Następnie dwa dni później do kontroli wytypowano ładunek oficjalnie zadeklarowany jako pościel, który jak się okazało zawierał wyłącznie nielegalny towar. Wypchana po sam sufit stalowa skrzynia zawierała aż 10 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy" – wyjaśniła Szalińska.

Jak podkreśliła, ujawniony przemyt zapobiegł stratom Skarbu Państwa rzędu 20 mln zł.

"Łączna wartość zatrzymanych wyrobów tytoniowych szacowana jest bowiem na ponad 12 mln zł" – poinformowała.

Całość towaru została przewieziona i zabezpieczona w magazynie depozytowym Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Dział Dochodzeniowo Śledczy w Gdańsku tego Urzędu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.