• <
Baltexpo2023_duży

47. Rocznica powstania 3. Flotylli Okrętów

Partnerzy portalu

47. Rocznica powstania 3. Flotylli Okrętów - GospodarkaMorska.pl

W niedzielę, 11 marca, mija 47 lat od utworzenia największego związku taktycznego Marynarki Wojennej. W 1971 roku powstała całkiem nowa jednostka, która do dzisiaj stanowi główną siłę uderzeniową polskich sił morskich.

W czwartek, 8 marca, przedstawiciele wszystkich jednostek wchodzących w skład 3. FO spotkają się w Porcie Wojennym w Gdyni na uroczystych obchodach święta gdyńskiej Flotylli.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

8 marca 2018 roku

08:00 – podniesienie Wielkiej Gali Banderowej na okrętach 3. Flotylli Okrętów;
10:45 – 11:40 Uroczysty apel w porcie wojennym, w tym:
- podniesienie flagi państwowej;
- defilada pododdziałów;
11:50 – 11:55 Złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem patrona 3. Flotylli Okrętów, komandora Bolesława Romanowskiego.

9 marca 2018 roku

12:00 – 13:00 Msza święta w intencji 47. rocznicy utworzenia 3. FO;
18:30 – 20:30 Uroczysty koncert w sali widowiskowej klubu 3. Flotylli Okrętów „Grom”, w tym:
- występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW, Zespołu Wokalnego Klubu MW, chóru męskiego „Harmonia” oraz zespołów i solistów z Klubu 3. FO.

Na koncert zapraszamy mieszkańców Gdyni. Bezpłatne wejściówki można odebrać w Klubie 3. Flotylli Okrętów (ul. Rondo bitwy pod Oliwą) w godzinach 08:00 – 15:00.

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce.

Źródło:
3fo.wp.mil.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.