• <
BOTA_2023

Kadra dowódcza COM-DKM z wizytą we Włoszech

09.03.2023 15:51 Źródło: Służby Prasowe AMW

Partnerzy portalu

Służby Prasowe MW

Delegacja Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego z Gdyni, wraz z dowódcą wiceadm. Krzysztofem Jaworskim, odwiedziła bazę włoskiej Marynarki Wojennej (Marina Militare) znajdującą się w Tarencie (IT MARFOR).

Podczas wizyty, która odbyła się 7-8 marca tego roku dowodzący COM-DKM spotkał się z dowódcą 2. Dywizjonu Morskiego (Comando Secondo Divisione Navale - COMDINAV DUE) kadm. Giacinto Sciandrią. Członkowie polskiej delegacji zapoznali się z działalnością włoskich sił morskich na Morzu Śródziemnym i innych obszarach swojej działalności. Mieli okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem tamtejszego portu wojennego, sił Italian Maritime Forces (IT MARFOR) oraz okrętów włoskiej floty. Obie strony wymieniły się także doświadczeniami, odznakami pamiątkowymi oraz omówiły możliwości potencjalnej współpracy. Tego typu spotkania są ważną częścią służby wyższej kadry dowódczej. Wzajemne wizyty robocze oraz kurtuazyjne pozwalają nawiązać relacje i przyczyniają się do zwiększenia współpracy morskich sił zbrojnych państw. Jest to ważne szczególnie w perspektywie działalności NATO, gdyż sojusznicze struktury wymagają funkcjonowania w międzynarodowym środowisku. Zacieśnianie współpracy między siłami morskimi różnych państw może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na morzach i oceanach. Dzięki wizytom przedstawicielom kadry dowódczej łatwiej jest potem wspólnie działać w ramach wielonarodowych sztabów oraz operacji z udziałem okrętów wielu państw. Pomaga to choćby w wzajemnej komunikacji oraz temu, czego można oczekiwać bądź spodziewać się od sojusznika.

Służby Prasowe MW
Służby Prasowe MW

Tarent (wł. Taranto) jest miastem o długiej, sięgającej starożytności historii. Z racji na swoje umiejscowienie przy szlakach handlowych, a także linii brzegowej, idealnie spełniał rolę portu handlowego. Do dziś to ważne miejsce przeładunków w południowych Włoszech. Z racjina strategiczne znaczenie tego obszaru, w 1940 roku podczas II wojny światowej brytyjskie siły powietrzne dokonały udanego ataku na stacjonujące tam siły włoskie i niemieckie, zadając im duże straty.

Od czasu zakończenia konfliktu to wciąż znaczna baza sił morskich Włoch, w której stacjonuje szereg instytucji oraz jednostek wojskowych, w tym jedna z największych, wspomniany już wcześniej 2. Dywizjon Morski. Znajdują się tam również m.in. Szkoła Podoficerska im. Lorenza Bezziego, Arsenał Morski (Arsenale militare marittimo di Taranto), w którym jest zatrudniona kadra wojskowa i cywilna zajmująca się dostarczaniem wyposażenia jednostkom morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także naprawiając i konserwując sprzęt, w tym zaawansowane systemy elektroniczne. Z innych jednostek wojskowych warto wymienić Dowództwo Okrętów Podwodnych (Comando Sommergibili della Marina Militare - MARICOSOM), któremu podlegają stacjonujące w porcie wojennym okręty tego rodzaju.

Dziękujemy za wysłane grafiki.