• <

Wręczono najważniejsze polskie nagrody podróżnicze – Kolosy

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wręczono najważniejsze polskie nagrody podróżnicze – Kolosy
Wręczono najważniejsze polskie nagrody podróżnicze – Kolosy - GospodarkaMorska.pl

pc

10.03.2017 Źródło: PAP

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze – Kolosy – za najciekawsze dokonania podróżnicze w 2016 r. wręczono w niedzielę w Gdyni podczas gali zamykającej 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Super Kolosa przyznano Januszowi i Joelle Kurbielom.

Uroczystość miała miejsce w hali Gdynia Arena, gdzie odbywały się też główne imprezy rozpoczętych w piątek Spotkań.

Najważniejszą nagrodą wręczoną w czasie gali był Super Kolos – wyróżnienie za całokształt dokonań, której laureata ogłoszono już jakiś czas temu. W tym roku Super Kolosem uhonorowano parę żeglarzy – Janusza i Joelle Kurbiel „za całokształt dokonań żeglarskich, w szczególności za wiele znaczących rejsów na wody dalekiej północy połączonych z badaniami naukowymi”.

Janusz Kurbiel – organizator i uczestnik wielu wypraw polarnych i projektów żeglarsko-badawczych – zmarł niespodziewanie (we śnie) w sierpniu ub.r. na pokładzie jachtu zakotwiczonego w jednej z zatok Grenlandii. Nagrodę, w imieniu rodziców, odebrali w Gdyni ich syn – Daniel i wnuczka Lena. – Kolos jest olbrzymi. Cieszę się, że jest ze mną córka, bo byłem prawie w jej wieku, gdy robiliśmy pierwsze ekspedycje do Grenlandii i mam nadzieję, że takie małe ziarna kolosów w takich pokoleniach będą też rosły – powiedział odbierając Super Kolosa syn laureatów.

Kolosy za dokonania, które miały miejsce w minionym roku, przyznano tradycyjnie w pięciu kategoriach: alpinizm, eksploracja jaskiń, podróże, żeglarstwo i wyczyn roku.

W pierwszej z wymienionych kategorii kapituła uhonorowała Andrzeja Bargiela „za rekordowo szybkie zdobycie pięciu siedmiotysięczników dające tytuł Śnieżnej Pantery”. Wyróżnienie otrzymał Marcin Tomaszewski „za poprowadzenie nowej drogi +Titanic+ na północnej ścianie Eigeru”.

Zwycięskimi podróżnikami zostali z kolei Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak, którym przyznano Kolosa „za konsekwencję i pasję w dokumentowaniu ginących tradycji społeczności indonezyjskich”. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły w udziale Annie Rutkowskiej (przez 22 miesiące pieszo, rowerem i autostopem podróżowała po Azji) „za coraz rzadszą dzisiaj postawę zachwytu nad światem bez nadmiernego skupiania się na sobie” oraz Annie i Mateuszowi Emeschajmerom (przez 4,5 roku zwiedzali świat na rowerach – przejechali ponad 45 tys. km) „za wytrzymałość i hart ducha podczas rowerowych etapów podróży dookoła świata”.

Za największy wyczyn roku kapituła uznała samotne dotarcie na biegun południowy – Kolos za ten wyczyn powędrował do Małgorzaty Wojtaczki. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Robert Gondek za realizację projektu „Najwyższe szczyty Afryki”, Krzysztof Suchowierski za zimową wyprawę przez Kołymę oraz Marcin Korzonek za wyprawę „Polska Prosto Rowerem”.

Kolosa w kategorii „eksploracja jaskiń” przyznano Krzysztofowi Starnawskiemu „za konsekwencję w eksploracji jaskini Hranická Propast na Morawach, dzięki czemu stała się ona najgłębszą znaną podwodną jaskinią świata”. Wyróżnienia przyznano kierowanej przez Andrzeja Ciszewskiego wyprawie Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu za odkrycie ponad 8 km korytarzy jaskiń w chińskiej prowincji Hubei oraz Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków za wyprawę „Kanin 2016”, podczas której w wyniku trudnej eksploracji odkryto ponad 1 km korytarzy w systemie Mala Boka – BC4 w Słowenii.

Główną nagrodę w kategorii żeglarstwo zdobył Szymon Kuczyński „za precyzyjne zaplanowanie i nienaganną realizację 14-miesięcznego samotnego rejsu dookoła świata na 6,5-metrowym jachcie”.

Poza Kolosami w niedzielę ogłoszono także laureatów kilku innych nagród, w tym nagrody im. Andrzeja Zawady, przyznawanej autorom najciekawszej planowanej wyprawy. O to trofeum (wiążące się z ufundowanym przez prezydenta Gdyni grantem w wysokości 15 tys. zł na realizację projektu) mogły starać się wyłącznie osoby do 35. roku życia. Nagrodę otrzymali Maciej Stromczyński i Grzegorz Ozimiński na realizację projektu przejścia szlaku Appalachian Trail.

Z kolei laureatem nagrody „Wiecznie Młodzi” został himalaista Ryszard Pawłowski, który planuje wyprawę na Manaslu – jedenasty w jego karierze ośmiotysięcznik. Ta nagroda to także 15 tys. zł ufundowane przez prezydenta Gdyni z przeznaczeniem na organizację przedsięwzięcia. Laur przyznawany jest osobom, które skończyły 65 lat.

Nagrodę dziennikarzy otrzymał z kolei – pochodzący z Siemiatycz – Tomasz Jakimiuk, który podjął się samotnej wyprawy hulajnogą i autostopem przez Ukrainę, Rosję, Mongolię i Chiny, po Wyżynę Tybetańską. W ciągu 105 dni pokonał ponad 18 tys. km. Jury uhonorowało go „za bezpretensjonalność, autentyczność i kreatywność oraz pokazanie, że nawet z najmniejszego miasteczka można wyruszyć w świat – pomimo popełnianych błędów”. Grand Prix wystawy Fotoglob przypadło Alce Murat za zdjęcie „Mecz na wyspie Apo”.

Laureatami nagród publiczności zostali: za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob – Cezary Wyszyński (za zdjęcie „Harry Potter z Birmy”), za najlepszą prezentację w hali Gdynia Arena – Tomasz Jakimiuk (za prezentację „Z Podlasia do Chin na hulajnodze”), a za najlepszą prezentację fotoplastykonu – Roch Miszewski (za prezentację „Umówmy się na rower. Najlepiej na końcu świata”).

19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęły się w piątek. Złożyło się na nie prawie sto prezentacji, pokazów zdjęć i filmów opowiadających o najciekawszych podróżach i wyczynach 2016 roku. W spotkaniach uczestniczyło ok. 30 tys. osób.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.