• <

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła – 56 jachtów ścigało się w ten weekend w stolicy

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła – 56 jachtów ścigało się w ten weekend w stolicy
Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła – 56 jachtów ścigało się w ten weekend w stolicy - GospodarkaMorska.pl

ew

24.06.2019 Źródło: własne

W pierwszy weekend lata rozegrano drugą edycję regat o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 56 załóg i prawie 200 zawodników. Puchar w regatach Mistrzów trafił w ręce załogi KidsCore AZS UW Team ze sternikiem Bartłomiejem Szotyńskim. Pierwsze miejsce na podium w Pucharze Wianków wywalczyła załoga Pol377 Team Politechnika Gdańska, ze sternikiem Marcinem Styborskim.

Puchar Dzielnicy Wisła to wielki powrót żeglarstwa na Wisłę. Druga edycja regat rozgrywanych na stołecznym odcinku Wisły ściągnęła do Warszawy miłośników żeglarstwa z całej Polski. Rywalizacja odbyła się w pięciu kategoriach – Omega Standard, Omega Sport, Retro, Open i Omega WAT. Rozegrano też pokazowe Regaty Mistrzów oraz bieg o Puchar Wianków. W regatach mistrzów wystartowało 7 załóg ze sternikami zasłużonymi dla żeglarstwa. Olimpijczycy, mistrzowie świata, żeglarze pływający po wszystkich oceanach i morzach podnieśli żagle na Wiśle. Do startu w pozostałych kategoriach zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym żeglarskim święcie.

7 wyścigów, 56 załóg, prawie 200 zawodników, tysiące kibiców na warszawskim bulwarze. Tak duże zainteresowanie regat pokazuje jak potrzebna jest oferta i infrastruktura żeglarska w Stolicy! Zawody przebiegły bezpiecznie, zawodnicy, mimo że w większości przypadków po raz pierwszy ścigali się na Wiśle dali popis swoich regatowych umiejętności – podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Druga edycja regat okazała się ogromnym sukcesem. Nie spoczywamy jednak na laurach, już teraz planujemy kolejną edycję. Chcemy spowodować, że żagle na stałe wpiszą się w krajobraz Wisły w Warszawie – dodaje.

Frekwencja w klasie Omega jest zasługa m.in. udanej współpracy z Stowarzyszeniem Klasy Omega. Miejmy nadzieję, że regaty w mateczniku jachtu – tam, gdzie w 1942 Juliusz Sieradzki skontrowali i zwodowali pierwszą Omegę, wejdą na stałe do kalendarza regatowego klasy.

Przy współpracy z Wiankami Warszawskimi udało się też stworzyć wyjątkowe miasteczko żeglarskie. Kilkanaście różnorodnych stoisk na bulwarze im. Jana Karskiego – zachęcało do aktywnego

i bezpiecznego spędzania czasu na wodzie. Na koniec dnia żeglarze wraz z tłumem uczestników Wianków nad Wisłą zwodowali świętojański wianek. To fantastyczny widowisko – kilkadziesiąt żagli na wodzie i tysiące ludzi na bulwarach zwieńczyło pierwszy dzień regat! Pierwszy weekend lata przepłynął pod znakiem wielkiej promocji żeglarstwa.

Regaty żeglarskie w środku stolicy to wspaniały powrót do tradycji. Jachty są doskonale widoczne, wszystkie elementy taktyki żeglarskiej są dla obserwujących zmagania kibiców na wyciągniecie ręki, a komentarz na żywo ułatwia śledzenie i zrozumienie rywalizacji. Organizatorzy już teraz planują kolejne edycje Regat o Puchar Dzielnicy Wisła oraz wiele innych wydarzeń umożliwiających spróbowanie swoich sił pod żaglami na rzece.

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich pomiotów: Stołeczna Estrada jako organizator Wianków nad Wisłą, Legia Warszawa, Deweloper ROBYG, innogy Polska, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Helly Hansen - Partner Techniczny Regat. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem st. Warszawą pod honorowym patronatem Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współorganizowane przez Premium Yachting, Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci i Yacht Klub Polski Warszawa.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.