• <

ORP Iskra rozpoczyna sezon żeglarski

ew/3.FO

04.04.2020 09:48 Źródło: własne

Partnerzy portalu

ORP Iskra rozpoczyna sezon żeglarski - GospodarkaMorska.pl

Na pokładzie żaglowca szkolnego ORP Iskra trwają intensywne przygotowania do tegorocznego sezonu nawigacyjnego. We wtorek, 31 marca, jednostka wyszła na morze w celu sprawdzenia poprawności działania mechanizmów głównych i pomocniczych.

Okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny, dla załogi barkentyny, jest czasem szkoleń portowych, konserwacji sprzętu oraz działań logistycznych. W tym czasie marynarze przeprowadzili przeglądy i naprawy żagli, wymianę takielunku, a także obsługiwanie sprzętu przygotowujące go do pracy w ramach długotrwałych rejsów nawigacyjno – szkoleniowych połączonych z praktykami podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.

Celem prowadzonego przez ORP Iskra szkolenia morskiego jest doskonalenie indywidualnych oraz zespołowych umiejętności załogi, kształtowanie nawyków w sprawnym wykonywaniu obowiązków podczas pracy z żaglami, przygotowanie do wykonywania zadań w każdych warunkach atmosferycznych oraz kształtowanie odporności psychofizycznej załogi okrętu na trudy służby na morzu.

ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej podczas długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna. Fokmaszt posiada ożaglowanie rejowe, grotmaszt – gaflowe, a bezanmaszt – bermudzkie. Okręt został skonstruowany i wybudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jego konstruktorem jest mgr inż. Zygmunt Choreń. Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981 roku. Wodowanie odbyło się 6 marca 1982 roku. Ceremonii Chrztu dokonała Barbara Zielińska. Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej odbyło się 11 sierpnia 1982 roku. Pierwszym dowódcą został kpt. mar. Lech Soroka.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.