• <

II Memoriał dra Krzysztofa Zawalskiego połączony z Regatami Mediów już za nami

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie II Memoriał dra Krzysztofa Zawalskiego połączony z Regatami Mediów już za nami
II Memoriał dra Krzysztofa Zawalskiego połączony z Regatami Mediów już za nami - GospodarkaMorska.pl

PMK

09.09.2016 Źródło: własne

9–11 września w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS im. dra Krzysztofa Zawalskiego odbył się II Memoriał patrona NCŻ-etu połączony z corocznymi Regatami Mediów oraz licznymi atrakcjami na wodzie i lądzie.

W regatach mediów wzięły udział lokalne redakcje oraz przedstawiciele gospodarza regat – dział promocji AWFiS wraz z „Panoramą AWFiS”. Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu NCŻ im. Krzysztofa Zawalskiego została załoga Radia Gdańsk.

Kolejną atrakcją dla gości przybyłych do NCŻ-etu była parada jachtów na wodach Wisły Śmiałej ku czci patrona Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS. Nie zabrakło też licznych wydarzeń na brzegu, m.in. szant na żywo. Natomiast w godzinach wieczornych w Messie NCŻ odbyło się spotkanie z olimpijczykiem i przyjacielem Narodowego Centrum Żeglarstwa Piotrem Myszką, a także zapisy do sekcji sportowych Optimist, L’Equipe, Laser Klubu Sportowego AZS AWFiS.

„Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS powstało dzięki inicjatywie nieżyjącego dra Krzysztofa Zawalskiego i dzięki zaangażowaniu Uczelni – powiedział Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska – NCŻ, jak do tej pory, w dalszym ciągu będzie spełniało wymogi ośrodka przeznaczonego dla potrzeb sportu wyczynowego, powszechnego oraz dydaktyki w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, a także będzie współpracowało z Polskim Związkiem Żeglarskim i Klubem Sportowym AZS AWFiS”.

„Ważne jest to, aby starać się rozwijać Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w tych kierunkach, dla jakich zostało stworzone, czyli działać dla żeglarstwa powszechnego, dla żeglarstwa sportowego i dla dydaktyki, a także dla lokalnego obszaru Gdańska – powiedziała Aldona Zawalska – To było największym marzeniem Krzysztofa i to było założeniem podczas tworzenia NCŻ-etu. Chodziło o to, by był to taki inkubator dla studentów AWFiS, dla przyszłych trenerów i kadr żeglarskich”.

Organizatorem II Memoriału dra Krzysztofa Zawalskiego było Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS, KS AZS AWFiS i Polskie Stowarzyszenie Klasy L’Equipe.

Tegoroczny Memoriał jest był wyjątkowy także dlatego, że Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Pomysł wybudowania ośrodka na wzór francuskiej Narodowej Szkoły Żeglarstwa i Sportów Wodnych w Quiberon, będącej modelowym rozwiązaniem w skali światowej zrodził się w 1997 roku, a de­cyzja o podjęciu inwestycji zapadła w roku 2003. Realizacja projektu inwestycyjnego ze środków unijnych pod nazwą: „Rozbudowa bazy żeglarskiej AWFiS jako Narodowego Centrum Żeglarstwa” przebiegała w szybkim tempie. Umowa z Wojewodą Po­morskim, przyznająca dofinansowanie z EFRR, została podpisana w dniu 18 stycznia 2005 roku, wmu­rowanie aktu erekcyjnego nastąpiło 15 lutego 2005 roku, zawieszenie wiechy – 1 czerwca 2005 roku, a uroczysta inauguracja działalności – 24 czerwca 2006 roku. Tym samym w niespełna półtora roku powstał obiekt na lądzie, pływająca przystań dla ponad 50 jachtów, ponad­to zgromadzono specjalistyczne wyposażenie, w tym jachty żaglowe i jachty motorowe. Obiekt był w pełni zinformatyzowany i wyposażony w system monitoringu. Posiadał w pełni wyposażone pra­cownie specjalistyczne, żaglownię, warsztat mechaniczny i szkutniczy, kompleks odnowy biologicznej z salką gimnastyczną itp.

W ostatnim zaś czasie przeprowadzono II etap rozbudowy mariny, co zaowocowało tym, że obecnie Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS im. może się poszczycić najnowocześniejszą mariną żeglarską w Polsce, na łącznie 100 miejsc postojowych. Prace nad rozbudową mariny rozpoczęto w 2014 roku, a ukończono w roku 2015.

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich uchwałą Senatu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu otrzymało imię dra Krzysztofa Zawalskiego w dniu 9 kwietnia 2014 roku.

Dr Krzysztof Zawalski był twórcą Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Od lat 90. czynnie wspierał edukację morską dzieci i młodzieży, organizował regaty i liczne konferencje naukowe. Aktywnie współpracował z najlepszymi zagranicznymi ośrodkami żeglarskimi, m.in. z Narodowym Centrum Żeglarstwa w Quiberon we Francji, przenosząc ich najlepsze rozwiązania na działalność NCŻ. Dzięki Jego ogromnej pracy mieliśmy przyjemność gościć w Górkach Zachodnich największe postacie światowego żeglarstwa. Jako ambasador i promotor żeglarstwa w Gdańsku zainspirował żeglarstwem wielu młodych zawodników. Zmarł 9 marca 2014 roku.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.