• <
gryfia_70lat

Terroryści na pokładzie katamaranu Agat

27.06.2018 06:19

Partnerzy portalu

Terroryści na pokładzie katamaranu Agat - GospodarkaMorska.pl

Terroryści opanowali katamaran Agat należący do Żeglugi Gdańskiej. Na pokład wkroczyły siły specjalne JW Formoza oraz BOA, które odbiły jednostkę z rąk porywaczy. Nikomu nic się nie stało, a pasażerowie bezpiecznie wrócili do gdyńskiego portu. Na szczęście, były to tylko ćwiczenia.

Pokaz ćwiczeń antyterrorystycznych i ratowniczych pod kryptonimem „KORSARZ-18” w ramach obchodów Święta Morza 2018 we wtorek zorganizował Urząd Morski w Gdyni. Uczestniczyły w nim: łodzie bojowe BOA KG Policji i JW Formoza, jednostki pływające SAR: „Sztorm” i „Wiatr”, okręt rakietowy t.„Orkan”, holownik pożarniczy „Fairplay 26”, łódź patrolowa Morskiego Oddziału Straży Granicznej „Strażnik 5”, jednostki pływające Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Policji Wodnej i Izby Administracji Skarbowej, jak również śmigłowce ratownicze Marynarki Wojennej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowiec Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

W ramach ćwiczeń można było zobaczyć: rozpoznanie z powietrza, abordaż sił specjalnych z szybkich łodzi RIB, zejście ze śmigłowca, podjęcie rozbitków zarówno z jednostki pływającej, jak i z wody przez śmigłowiec ratowniczy i jednostki SAR, gaszenie pożaru z wykorzystaniem kurtyn wodnych, ewakuację „rannego” ze Skweru Kościuszki przez śmigłowiec LPR oraz defiladę jednostek nawodnych biorących udział w ćwiczeniu „KORSARZ-18”.

Widowiskowe pokazy przyciągnęły w okolice Akwarium Gdyńskiego setki mieszkańców Gdyni i turystów. Była to dla nich wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z lądu działaniom służb oraz instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenie terrorystyczne na morzu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.