• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wiceminister nauki: Uczelnie regionalne nie stracą na reformie

pc

30.06.2018 22:52 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Wiceminister nauki: Uczelnie regionalne nie stracą na reformie

Partnerzy portalu

Wiceminister nauki: Uczelnie regionalne nie stracą na reformie - GospodarkaMorska.pl

Uczelnie regionalne nie stracą na reformie szkolnictwa wyższego – zapewnił w piątek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller. Zapowiedział m.in., że w przyszłym roku uczelnie mają otrzymać 3 mld zł na inwestycje, w ramach obligacji Skarbu Państwa.

Mueller rozmawiał w piątek w Lublinie na temat nowej ustawy o szkolnictwie wyższym z przedstawicielami władz oraz studentów kilku lubelskich uczelni. „Chciałabym wyraźnie i jednoznacznie zdementować pojawiające się opinie, dotyczące tego, że uczelnie lubelskie miałyby stracić na znaczeniu, jeśli chodzi o finanse” - powiedział na konferencji prasowej.

„Ustawa w ostatnich tygodniach została zmieniona w wielu miejscach właśnie ze względu na postulaty środowisk uczelni regionalnych, ale nie tylko. Od dwóch lat pisząc te ustawę wsłuchiwaliśmy się w głos środowiska akademickiego” – dodał.

Podkreślił, że większość uczelni w Lublinie już zyskało na dotacji podstawowej. „A po tych modyfikacjach związanych z poprawkami (ustawy) w Sejmie, które się już odbyły, o los uczelni lubelskich i innych uczelni w miastach akademickich jestem spokojny” – zaznaczył.

Dodał, że po wejściu w życie ustawy kryteria dotyczące uczelni regionalnych będą nieco zmodyfikowane i w praktyce będą one „jeszcze większym beneficjentem tych zmian”.

Wiceminister zaznaczył, że w nowej ustawie jest też zawarta możliwość uruchamiania przez ministra ad hoc programów, które mogą odpowiedzieć na potrzeby uczelni regionalnych. „To jest ważne narzędzie, z którego pod koniec roku będziemy korzystać tak, aby prowadzić politykę naukową państwa. W ustawie nie da się przewidzieć wszystkich rzeczy związanych z konkretnymi dyscyplinami” – powiedział Mueller.

Na pytanie o to, kiedy będzie gotowa lista dyscyplin naukowych, w oparciu, o które uczelnie będą budowały swoje struktury, wiceminister powiedział, że projekt rozporządzenia ministra w tej sprawie będzie przedstawiony już po uchwaleniu ustawy o szkolnictwie wyższym.

„Projekt listy dyscyplin przedstawimy do konsultacji po uchwaleniu ustawy, najprawdopodobniej przez Senat, kiedy będziemy mieli pewność, że wszystkie wytyczne do rozporządzania się nie zmienią. Czekamy na zamknięcie prac parlamentarnych i wtedy tę listę przekażemy” – powiedział.

Mueller zapowiedział także, po uchwaleniu nowej ustawy, wsparcie finansowe dla uczelni. „W przyszłym roku ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego będzie mogło przekazać uczelniom w Polsce 3 mld zł, w ramach obligacji Skarbu Państwa, na inwestycje” – powiedział. Jak dodał, będą to „środki znaczące”, w przypadku uczelni lubelskich ma to być kwota kilkudziesięciu milionów zł dla każdej z nich. „To będzie poważny zastrzyk finansowy na rozbudowę infrastruktury, wyposażenie, budowę laboratoriów itd.” - powiedział wiceminister.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym ma być głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Podczas prac w komisji do projektu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce zgłoszono 90 wniosków mniejszości, a do projektu przepisów wprowadzających ustawę - 2 wnioski mniejszości. Dodatkowo, podczas drugiego czytania do projektu zgłoszono 92 poprawki; komisja rekomendowała przyjęcie ponad 60 z nich. Ponadto do ustawy o przepisach wprowadzających zgłoszono 30 poprawek, a 26 rekomendowano. Wszystkie z rekomendowanych poprawek to poprawki rządowe.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Ma ona zastąpić cztery obecnie obowiązujące ustawy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.