• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kwieciński o danych GUS: To wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali od wielu lat

pc

18.05.2018 18:32 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Kwieciński o danych GUS: To wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali od wielu lat

Partnerzy portalu

Kwieciński o danych GUS: To wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali od wielu lat - GospodarkaMorska.pl

To jest taki wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali od wielu lat - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując kwietniowe dane GUS dot. wynagrodzeń.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że wynagrodzenia w kwietniu w ujęciu rocznym wzrosły o 7,8 proc., po wzroście o 6,7 proc. w poprzednim miesiącu.

Kwieciński zwrócił uwagę, że "mamy bardzo dobrą sytuację gospodarczą, bo polska gospodarka rośnie i to znacząco". "Już trzeci kwartał z rzędu wzrost gospodarczy jest na poziomie ok. 5 proc.".

"Co również ważne dla naszego społeczeństwa wynagrodzenia rosną w sposób zrównoważony. Ten dzisiejszy wynik pokazuje, że jest to 7,8 proc. w ujęciu rocznym. To jest ten wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali już od wielu lat" - podkreślił minister.

Jak mówił, "w latach 2008-2015 wzrost płac był średnio na poziomie 2 proc. rok do roku". "Oznacza to, że przez ostatnie dwa lata nasze wynagrodzenia rosną trzy, prawie cztery razy szybciej aniżeli w poprzednich latach" - powiedział.

Jego zdaniem podany przez GUS wzrost wynagrodzeń oznacza, że z "pożytku wzrostu gospodarczego korzystają nie tylko inwestorzy, ale całe społeczeństwo".

"Nadal udział wynagrodzeń w Produkcie Krajowym Brutto jest w Polsce relatywnie niski - wynosi ok. 38 proc." - przypomniał, dodając, że w średnia unijna jest wyższa o 9 proc.

"To na czym nam będzie zależało w najbliższych miesiącach, latach, to żeby utrzymywać wzrost gospodarczy na stosunkowo wysokim, zrównoważonym poziomie, czyli 4-5 proc. oraz utrzymywać wzrost wynagrodzeń na tym poziomie, czyli 6-8 proc. i by był on równoważony wzrostem produktywności" - dodał. "To będzie pozwalało na zrównoważenie procesów rozwojowych w naszym kraju" - podsumował.

Dziękujemy za wysłane grafiki.