W poniedziałek w Gdyni zebrały się senackie komisje na posiedzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego. Bałtyk może łączyć kraje nad nim leżące we współpracy dotyczącej bezpieczeństwa militarnego, energetycznego i ekologicznego - podkreśliła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Wspólne posiedzenia senackich komisji: Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych odbywa się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Na konferencji przed rozpoczęciem posiedzenia marszałek Senatu podkreśliła, że wcześniej nikomu do głowy nie przyszło, iż bezpieczeństwo rozumiane dosłownie stanie się tematem rozmów w domach. "Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo w sensie militarnym, bo wojna za naszą wschodnią granicą jest rzeczą przerażającą i wpływa na nasze życie, ale także mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, ekologicznym" - powiedziała Kidawa-Błońska.
Dodała, że "o tych wszystkich trudnych tematach" można rozmawiać debatując o Bałtyku. Podkreśliła, że rozmowa na ten temat nieprzypadkowo odbywa się właśnie w Gdyni - mieście, które powstało, by Polska była otwarta na świat, a Bałtyk miał to umożliwić.
Marszałek Senatu stwierdziła, że Bałtyk może połączyć współpracę krajów nadbałtyckich dotyczącą bezpieczeństwa militarnego, energetycznego i ekologicznego.
Przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska senator Stanisław Gawłowski ocenił, że w Polsce narasta przekonanie o roli i znaczeniu Bałtyku. "Są nowe wyzwania, bo Bałtyk to jedna wielka, gigantyczna elektrownia" - podkreślił Gawłowski dodając, że wkrótce startują kolejne projekty dotyczące budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
Ogromne wyzwania - zaznaczył - dotyczą też bezpieczeństwa, bo sytuacja państw Morza Bałtyckiego zmieniła się. Senator zapowiedział, że to również będzie tematem rozmów podczas posiedzenia komisji.
W poniedziałek po południu przedstawiciele komisji zaplanowali wizytę w Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
kszy/ mok/
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim. Wiceadm. Jaworski zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim. Wiceadm. Jaworski zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ
Od sierpnia polscy marynarze z sił podwodnych będą się szkolić w Szwecji. Cel - przygotowania na "Orkę"
Znów trzy ofiary w amerykańskim ataku na jednostkę przemytników
Amerykanie ostrzelali masowiec w Zatoce Omańskiej
Obchody Dnia Weterana w Gdyni
Ponad 280 mln zł dofinansowania na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław