• <
escort_980x120_gif_2020

Analiza: w 2022 r. zainteresowanie wynajmem jachtów na całym świecie wzrosło o 20 proc.

gm

31.08.2022 09:12 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Analiza: w 2022 r. zainteresowanie wynajmem jachtów na całym świecie wzrosło o 20 proc.

Partnerzy portalu

Analiza: w 2022 r. zainteresowanie wynajmem jachtów na całym świecie wzrosło o 20 proc. - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W lipcu na całym świecie wynajęto o 20 proc. więcej jachtów niż rok wcześniej. Wśród Polaków liczba rezerwacji wzrosła o 29 proc. rdr - poinformował PAP portal Boataround. Polacy za jacht płacili średnio 3146 euro tygodniowo. 600 tys. euro za tydzień zapłacił Polak wynajmujący jacht Turama.

W pierwszej połowie wakacji sektor żeglarski odnotował wysoką liczbę rezerwacji - przekazał PAP Boataround, portal służący do rezerwacji i wynajmu jachtów online. Według danych serwisu zainteresowanie wynajmem łodzi wzrosło globalnie o 20 proc. porównaniu do lipca ubiegłego roku. Z kolei wśród polskich turystów liczba dokonanych w lipcu rezerwacji wzrosła o 29 proc. rdr, a najchętniej wybieranymi kierunkami były Chorwacja i Grecja. W zestawieniu uwzględniono zarówno jachty żaglowe jak i motorowe.

Polacy za jacht płacili przeciętnie 3146 euro tygodniowo. Najtańsza dostępna na platformie Boataround – czteroosobowy jacht Micro Polo – została zarezerwowana za 167 złotych za dobę. Z kolei najdroższa rezerwacja dokonana w lipcu przez polskiego klienta kosztowała 600 tys. euro za tydzień i dotyczyła jachtu Turama, który może pomieścić 70 osób w 43 kabinach. Jak podał portal Boataround, luksusowe łodzie dostępne są także na Mazurach - za 4312 euro zarezerwowana została tam na dwa tygodnie barka mieszkalna typu houseboat.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w ujęciu globalnym okazała się Chorwacja - 58 proc. wszystkich rezerwacji dotyczyło łodzi w tym kraju. W przypadku polskich turystów było to jeszcze więcej, bo 67 proc. ogółu rezerwacji. "Polacy równie chętnie jak podróżni z innych krajów wybierają Grecję (17 proc.). W tym roku wielu rodaków zdecydowało się także na Włochy – 10 proc. rezerwacji (w stosunku do 4 proc. w lipcu 2021). Wśród żeglarzy nastąpił nagły wzrost zainteresowania Turcją – zacumowano tam 5 proc. spośród wszystkich wynajętych w lipcu łodzi, co stanowi 3 krotny wzrost liczby rezerwacji w porównaniu do lipca 2021" - wymienił Boataround.

Jak wynika z danych Boataround mężczyźni są osobami najczęściej rezerwującymi jachty - w przypadku polskich klientów 9 na 10 rezerwacji w lipcu dokonali mężczyźni. Średnia globalna jest podobna - 85 proc. jachtów wynajęli mężczyźni.

"Chociaż liczba rezerwacji pochodzących od kobiet wciąż jest niewielka, to musimy pamiętać, że dane dotyczą jedynie osoby wynajmującej. Wśród członków załogi kobiet jest całkiem sporo" –zastrzegł cytowany w informacji prasowej jeden z założycieli Boataround, Pavel Pribis.

Boataround to założona w 2016 r. platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online. Firma działa w 71 krajach, a serwis jest dostępny w 27 językach, w tym polskim. Użytkownikami platformy jest ponad 2 tys. firm czarterowych i właścicieli łodzi. Firma oferuje 27 tys jachtów w 1,4 tys. lokalizacji.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.