• <
escort_980x120_gif_2020

Zlot jachtów z duszą. Już w weekend 30 wyjątkowych jachtów w Gdyni

AK

07.10.2021 14:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zlot jachtów z duszą. Już w weekend 30 wyjątkowych jachtów w Gdyni

Partnerzy portalu

Zlot jachtów z duszą. Już w weekend 30 wyjątkowych jachtów w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maciej Sodkiewicz

Co roku, w drugi weekend października spotykają się miłośnicy klasycznych jachtów o konstrukcjach drewnianych i stalowych. Chcą pokazać społeczeństwu kawałek pływającej historii. XIII edycja Zlotu Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza 2021" potrwa od czwartku do niedzieli (7-10 października). W programie m.in. zwiedzanie jachtów, parada jednostek i koncert szantowy. 

Jak informują organizatorzy na stronie zlotu, ma on na celu zapoczątkowanie nowej tradycji, spotkania się i zasmakowania zdrowej rywalizacji podczas wspólnego rejsu po Zatoce Gdańskiej. Pod polską banderą pływa kilkadziesiąt takich jachtów. Większość z nich to stalowe „Jotki” oraz mahoniowe Opale. Mijają się od czasu do czasu na morzu. Zdarza się, iż dwie, czasem trzy spotykają się w jednym porcie. Mają one na swoim koncie wiele dalekich wypraw, które przyczyniły się znacząco do rozwoju polskiego żeglarstwa. Od kilku lat staramy się raz w roku zebrać w jednym miejscu jak najwięcej tych wspaniałych jednostek organizując zlot Próchno i Rdza.

W tym roku impreza rozpoczyna się praktycznie już w czwartek w Helu. Zobaczymy tam ponad 30 jednostek o godz. 17.00. A już w piątek wypłyną do Gdyni.  

Dodajmy, że przez 11 lat zlot gościł prawie 90 różnych jednostek. Istnieje tylko jedna, która brała udział we wszystkich edycjach -  stalowy J-80, s/y Mestwin. 


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.