• <

Wynik wyszukiwania - "wyspa" - Wiadomości

Na turystycznej wyspie Hvar brak prądu w czasie letnich upałów

Mieszkańcy i turyści przebywający na wyspie Hvar przy adriatyckim wybrzeżu Chorwacji od poniedziałkowej nocy, w czasie letnich upałów, są pozbawieni prądu - informuje we wtorek dziennik "Slobodna Dalmacija".
25.06.2024

Wyspa w pobliżu Sycylii wystawiona na sprzedaż

Za 12 milionów euro wystawiono na sprzedaż małą wyspę Santa Maria, znajdującą się w pobliżu brzegów Sycylii, naprzeciwko miasta Marsala - podały włoskie media. To już druga próba sprzedaży wyspy; przed pięcioma laty właściciele chcieli za nią 17 mln euro, ale nie znaleźli nabywcy.
22.06.2024

Znany brytyjski prezenter znaleziony martwy na greckiej wyspie Simi. Wpadł wcześniej do morza

Na greckiej wyspie Simi znaleziono ciało znanego brytyjskiego prezentera telewizyjnego i lekarza Michaela Mosley'a - poinformowały w niedzielę lokalne władze. Dziennikarz, który był w Grecji na wakacjach, zaginął w środę podczas spaceru.
10.06.2024

Włochy. Nadmierna turystyka na Capri coraz bardziej dotkliwa dla mieszkańców

Rada samorządowa włoskiej wyspy Capri podniosła alarm w związku ze zjawiskiem tzw. nadmiernej turystyki, której konsekwencje - argumentuje- ponoszą mieszkańcy. Przykładem są tłumy na przystankach autobusowych, oblężonych przez turystów. Radni apelują o rozwiązanie problemów codziennego życia na wyspie.
29.05.2024

Wojsko na Gotlandii ćwiczy obronę, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia

Na strategicznie położonej na środku Morza Bałtyckiego wyspie Gotlandia siły zbrojne Szwecji oraz 20 szefów najważniejszych urzędów tego kraju ćwiczą od piątku obronę wojskową i gotowość cywilną w terenie.
24.05.2024

Plaża z najczystszą wodą na świecie znajduje się na greckiej wyspie Kimolos

Plaża z najczystszą wodą na świecie znajduje się na greckiej wyspie Kimolos na Morzu Egejskim - piszą greckie media, powołując się na badanie amerykańskiego biura podróży Florida Panhandle, które przeanalizowało opinie 2,4 mln turystów.
15.05.2024

Bezludna dziś wyspa Fraile ważna w czasach rzymskich w handlu na M. Śródziemnym

Opustoszała dziś wyspa Fraile, usytuowana u południowo-wschodnich brzegów Hiszpanii, pełniła w okresie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim rolę ważnego punktu w obrocie towarami na Morzu Śródziemnym - wynika z najnowszych badań archeologicznych.
08.05.2024

Indonezja. Co najmniej 15 osób zginęło w wyniku osunięć ziemi i powodzi

Co najmniej 15 osób zginęło na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) w wyniku osunięć ziemi i powodzi spowodowanych ulewnymi deszczami - poinformowała w sobotę krajowa agencja ds. zarządzania kryzysowego.
04.05.2024

Za 50 mln euro można kupić bezludną wyspę Tragonisi

W Grecji wystawiono na sprzedaż wyspę Tragonisi na Morzu Egejskim. Bezludną wyspę można kupić za 50 milionów euro - informuje we wtorek portal Greek Reporter.
16.04.2024

Rosjanie rozwiązali tymczasowo problem niedoborów paliwa na Kubie

Rosjanie poprzez dwie duże dostawy ropy naftowej rozwiązali tymczasowo problem niedoborów paliwa na Kubie, donoszą w poniedziałek lokalne media, powołując się na źródła w kubańskim rządzie.
08.04.2024

Zdewastowano słynną wyspę w kształcie serca

Nieznani sprawcy zdewastowali słynną chorwacką wyspę w kształcie serca, położony na Adriatyku Galesznjak, rozpoczynając na niej nielegalną budowę obiektu przypominającego molo - podał w poniedziałek dziennik "Jutarnji list". Na bezludnym Galesznjaku, pozbawionym obiektów turystycznych i innych budynków, obowiązuje zakaz budowy.
25.03.2024

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.
18.03.2024

Estonia ma 95 nowych wysp, ale jest mniejsza

Najnowsza mapa Estonii pokazała, że kraj zyskał na przestrzeni ostatnich lat 95 wysp, jednak jego całkowita powierzchnia zmniejszyła się o cztery kilometry kwadratowe - podał w czwartek dziennik "Postimees".
22.02.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Polacy aresztowani za fotografowanie bazy greckiej marynarki

W poniedziałek, na małej greckiej wyspie Salamina, niedaleko Aten, policja aresztowała dwóch Polaków. Ich przewinienie? Fotografowanie bazy marynarki wojennej.
03.01.2024

Ostrzeżenie przed tsunami w rejonie wyspy Vanuatu

W rejonie wyspy Vanuatu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1; istnieje zagrożenie tsunami dla wybrzeży tego obszaru - podało w czwartek Niemieckie Centrum Badawcze Nauk o Ziemi (GFZ).
07.12.2023

Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly nie cichnie i wciąż dochodzi do naruszeń akwenu przez statki oraz okręty z Chin. W związku z tym władze Filipin zdecydowały się na budowę stacji, która zapewni większe możliwości monitorowania obszaru Morza Południowochińskiego, jednocześnie czyniąc z niej symbol swojej kontroli nad tym obszarem. Obiekt ma zostać oficjalnie oddany do użytku na początku przyszłego roku. Władze Chin są niezadowolone z tego powodu ze względu na swoje roszczenia terytorialne.
07.12.2023

W kilku krajach wydano ostrzeżenie przed tsunami, które może powstać po trzęsieniu ziemi na Filipinach

W rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło w sobotę do silnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 7,5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.
02.12.2023

Szef włoskiej mafii oddał swoją wyspę w Dubaju

Boss narkotykowy neapolitańskiej mafii - kamorry, Raffaele Imperiale oddał władzom Włoch swoją wyspę, która znajduje się w archipelagu naprzeciwko wybrzeża Dubaju - poinformował w poniedziałek prokurator podczas procesu około 20 mafiosów. Jednym z nich jest Imperiale, który podjął współpracę z włoskim wymiarem sprawiedliwości.
27.11.2023

Ponowny wzrost fali migracyjnej, na Lampedusę przypłynął kuter z 400 osobami

Kuter z około 400 migrantami dopłynął w poniedziałek późnym wieczorem na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. Kilka godzin wcześniej w pobliżu wyspy zatonęła łódź z 53 osobami; zginęło dwuletnie dziecko, a 8 osób jest zaginionych.
21.11.2023

Ponownie nasila się napływ migrantów na Lampedusę. We wtorek było to 17 łodzi z ponad 800 osobami

17 łodzi z ponad 800 migrantami dotarło we wtorek na włoską wyspę Lampedusa, co oznacza wyraźne nasilenie się ich napływu z brzegów Afryki. Łodzie wypłynęły z Tunezji i Libii, gdzie działają gangi przemytników ludzi.
15.11.2023

Kuter z prawie 350 migrantami przypłynął na Lampedusę

Kuter z 347 migrantami na pokładzie przypłynął w nocy ze środy na czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa za miejscowymi służbami. Wszyscy migranci twierdzą, że zapłacili przemytnikom od 4 do 8 tysięcy euro za przeprawę przez Morze Śródziemne.
26.10.2023

Na liczącej 10 tys. mieszkańców hiszpańskiej wyspie El Hierro jest ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów

Władze liczącej 10 tys. mieszkańców kanaryjskiej wyspy El Hierro wezwały rząd Hiszpanii do udzielenia natychmiastowej pomocy w związku z masowym napływem nielegalnych imigrantów. Na wyspie jest już ich ponad 6 tys.
15.10.2023

Jedna ofiara śmiertelna i ponad 300 rannych po przejściu tajfunu Koinu

Potężny tajfun Koinu przeszedł w czwartek nad południową częścią Tajwanu powodując śmierć jednej osoby i obrażenia u 304. W związku z żywiołem w wielu miastach ogłoszono dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. Służby meteorologiczne odnotowały najsilniejsze w historii kraju podmuchy wiatru wiejącego z prędkością 342,72 km/godz. na południowo-wschodniej wyspie Orchid.
05.10.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Lampedusa ogłosiła stan wyjątkowy: na wyspie przebywa 4,5 tysiąca imigrantów

Rada miasta Lampedusa ogłosiła w środę wieczorem stan wyjątkowy po 48 godzinach ciągłego napływu imigrantów na wyspę. Przed ratuszem zebrali się mieszkańcy, którzy następnie wzięli udział w posiedzeniu rady miasta. Szef MSZ Antonio Tajani apeluje o stabilizację Sahelu - podały w czwartek media.
14.09.2023

Popioły i dym z pożaru na Teneryfie zatruwają wodę u brzegów wyspy

Powietrze na popularnej wśród turystów kanaryjskiej Teneryfie zostało skażone przez popioły z pożaru trawiącego od wtorku lasy w środkowo-północnej części wyspy, podały w czwartek lokalne władze.
17.08.2023

Burmistrz Lampedusy zapewnia turystów, że na wyspie nie ma kryzysu z powodu napływu imigrantów

Na Lampedusie nie ma kryzysowej sytuacji – takie zapewnienie przekazał turystom przebywającym na tej włoskie wyspie burmistrz Filippo Mannino w związku z masowym napływem migrantów z Afryki. Codziennie dopływa tam od kilkuset do ponad tysiąca osób.
13.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na Lampedusę, ośrodek całkowicie przepełniony

Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na włoską wyspę Lampedusa, podały lokalne służby po całym dniu operacji niesienia pomocy ludziom, którzy przypłynęli na pokładzie 31 łodzi i pontonów. Całkowicie przepełniony jest tamtejszy ośrodek rejestracyjny, tzw. hotspot. Jest tam ponad 3 tys. osób, podczas gdy miejsc jest 400.
29.06.2023

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Nowej Kaledonii, zagrożenie falami tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w piątek rejon Wysp Loyalty, w pobliżu Nowej Kaledonii (południowo zachodni Pacyfik), poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżnie przed falami tsunami.
19.05.2023

Kuba zachęca Rosję do inwestycji na wyspie

Władze Kuby ogłosiły zachęty dla firm z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie, poinformowali w środę przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie forum gospodarczego.
18.05.2023

Madagaskar. 22 osoby utonęły, dwie zaginione po wypadku łodzi

22 osoby utonęły, a dwie uznaje się za zaginione po niedzielnym wypadku łodzi u wybrzeży Ankazomborony na północy Madagaskaru - podaje agencja Reutera.
13.03.2023

Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

Fińskie radio Yle poinformowało w czwartek, że na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych. Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.
10.03.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

USA. Mieszkańcy Fort Myers Beach opuszczają wyspę zdewastowaną przez huragan

Mieszkańcy jednego z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu Ian, Fort Myers Beach, opuszczają swoją wyspę. Według poniedziałkowych doniesień liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła na Florydzie do co najmniej 88 osób.
03.10.2022

Ukraina. Armia: trwa operacja przeciwko wojskom rosyjskim okupującym Wyspę Węży

Wojska ukraińskie nadal prowadzą ataki przeciwko siłom rosyjskim okupującym Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowała w sobotę w telewizji państwowej Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy.
25.06.2022

W. Brytania. Resort obrony: siły ukraińskie zniszczyły rosyjski holownik używając zachodnich pocisków

Siły ukraińskie twierdzą, że przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych zniszczyły rosyjski holownik morski, który byłby już kolejną rosyjską jednostką zniszczoną lub uszkodzoną podczas wojny - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
21.06.2022

Japonia. Rosyjskie okręty wojenne widziane w pobliżu wysp Izu

Siedem rosyjskich okrętów wojennych przepłynęło w ciągu ostatnich dwóch dni w pobliżu wysp Izu na południe od Tokio - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Japonii.
17.06.2022

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę w Arktyce, zwany "wojną o whiskey"

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało we wtorek MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.
14.06.2022

Ukraina. Władze: Rosjanie potwierdzają swoje straty na Wyspie Węży

W Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy.
20.05.2022

Szwedzka Gotlandia przygotowuje się na ewentualny atak Rosjan

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.
19.05.2022

W. Brytania. Ministerstwo obrony: trwają ukraińsko-rosyjskie walki o Wyspę Węży

Trwają walki na Wyspie Węży, gdzie Rosja próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Umocnienie przez nią tam swojej pozycji pozwoliłoby jej zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.05.2022

[WIDEO] Port Gdańsk: „bałwanki” zachęcają rybitwy do osiedlenia się na wyspie

Port Gdańsk poinformował, że na jednym z falochronów utworzona zostanie specjalna ptasia wyspa.
25.04.2022

Wicepremier Ukrainy: mamy nadzieję, że wojskowi z Wyspy Węży będą wymienieni na rosyjskich marynarzy

Ukraina ma nadzieję, że w najbliższym czasie jej wojskowi z Wyspy Węży zostaną wymienieni na rosyjskich marynarzy - informuje w środę portal Suspilne, powołując się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.
23.03.2022

Ukraina. Straż graniczna: Wyspa Węży na Morzu Czarnym ostrzelana z rosyjskich okrętów

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została w czwartek zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.
24.02.2022

Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami na Tonga

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.
18.01.2022

Akt oskarżenia w zw. z budową portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie

Dwie osoby zostały objęte aktem oskarżenia w związku z budową portu jachtowego na szczecińskiej Wyspie Grodzkiej - podała szczecińska Prokuratura Okręgowa. Śledczy uznali, że działania podejrzanych odpowiedzialnych za inwestycję sprowadziły niebezpieczeństwo zawalenia się budowli i obsunięcia ziemi.
13.01.2022

10 osób utonęło u wybrzeży Zanzibaru w drodze na pogrzeb

10 osób utonęło u wybrzeży archipelagu Zanzibar na Oceanie Indyjskim w wyniku przewrócenia się przepełnionej łodzi wiozącej ludzi na pogrzeb - podała w środę policja tego autonomicznego regionu należącego do Tanzanii.
05.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwają testy drugiego mostu i budowa wyspy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończono część prac w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej. Trwają testy i regulacja mechanizmów drugiego mostu obrotowego. Bliskie ukończenia jest też pogrążanie ścianek szczelnych sztucznej wyspy. Co jeszcze dzieje się na budowie Przekopu Mierzej Wiślanej?
22.10.2021

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu w ramach już drugiego dialogu rynkowego dotyczącego budowy sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
09.09.2021

Gdańsk z nową przystanią jachtową

Należąca do Gdańska Wyspa Sobieszewska zyskała nową przystań jachtową. Pierwsze jednostki będą mogły się w niej pojawić we wrześniu.
23.08.2021

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Aktywizacja terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów wspólnym celem PSSE, ARP i Stoczni Gdańsk

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów „Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy Początek”.
01.09.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.