• <

Wynik wyszukiwania - "wynalazek" - Wiadomości

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Nowa metoda identyfikacji obiektów podwodnych

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali wynalazek, który pozwoli saperom i naukowcom w bezpieczny sposób rozpoznawać zatopione pod wodą materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne.
14.10.2023

Uniwersytet Morski Gdyni z nadanym nowym patentem

Urząd Patentowy RP przyznał na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prawa wyłączne na wynalazek pt. "Sposób sterowania adaptacyjnego procesem chłodzenia pary wodnej w skraplaczu" i 21 lipca br. wydał dokument patentowy o nr 243204. Twórcą opatentowanego wynalazku jest dr inż. Krzysztof Łukaszewski z Katedry Podstaw Techniki na Wydziale Mechanicznym.
08.09.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Pomysłowa membrana z Korei filtruje wodę i wytwarza prąd

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.
28.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po możliwość ochrony własności intelektualnej. I choć dane z ostatnich miesięcy mogą napawać optymizmem, o tyle w ogólnym rozrachunku nasz kraj wciąż jest daleko za światową czołówką w ilości uzyskanych patentów. Tymczasem patent nie tylko chroni innowacyjny pomysł, ale daje też realne szanse na zwiększenie zysków w przyszłości.
06.02.2023

PGNiG opatentowało wynalazek - mobilny układ do pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było. Jest to sukces pracowników PGNiG i wkład w rozwijanie obszaru pomiarowo-badawczego.
25.08.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

Ładownie statków elektrycznych na morzu. Powstała technologia, która zrewolucjonizuje transport morski

Spółka Oasis Marine Power Ltd ogłosiła, że zakończyła pierwszy etap testów morskiej stacji ładowania dla statków elektrycznych. Stacja ma formę boi, która unosi się na powierzchni wody. Energia pochodzi bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
02.02.2022

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

Lenka Petráková, starsza projektantka z uznanego biura Zaha Hadid Architects w Londynie, opracowała koncepcję stacji „The 8th Continent”. Ten futurystyczny wynalazek będzie samowystarczalnym obiektem, którego zadaniem będzie oczyszczanie oceanów z odpadów oraz przetwarzanie zebranych śmieci.
01.12.2021

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.
16.09.2021

Mechanizm biologiczny pozwoli chronić materiały przed bakteriami wodnymi

Jedna z substancji wydzielanych przez glony "odstrasza" patogenne bakterie, które osadzają się na powierzchniach w środowiskach wodnych, np. piankach nurków. Mechanizm biologiczny odkryty na UW może przyczynić się do powstania preparatu zabezpieczającego takie materiały.
21.01.2021

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.
29.09.2020

Wojskowe wynalazki w Salonie Przemysłu Obronnego

Antydron zakłócający działanie bezprawnie używanych platform latających, jeżdżących lub pływających oraz bezzałogowy śmigłowiec WABIK do misji poszukiwawczych i ratowniczych - to niektóre z wynalazków prezentowanych przez Wojskową Akademię Techniczną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września.
08.09.2020

50-lecie nowoczesnej akwakultury w Norwegii

W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszej hodowli łososia w Norwegii, która zapoczątkowała powstanie norweskiej akwakultury. Wspomnienie historii i początków norweskich hodowców pokazuje ich ambicję, sukcesy i porażki. To dzięki nim dziś łosoś norweski jest dostępny na całym świecie.
17.08.2020

Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego

W ostatnim czasie została zawarta umowa licencyjna,na mocy której firma Hydromech S.A. nabyła prawa do korzystania z wynalazku, dotyczącego precyzyjnych mechanizmów silników satelitowych, opracowanego w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego. Autorami wynalazku chronionego patentem są dr hab. inż. Paweł Śliwiński oraz dr inż. Piotr Patrosz.
28.07.2020

COVID-19 może być siłą napędową dekarbonizacji żeglugi przed 2050 rokiem

Pandemia koronawirusa otwiera wiele nowych możliwości dla branży transportowej, powiedziała Cristina Aleixendri, dyrektor operacyjny w bound4blue podczas konferencji wideo prowadzonej przez SMM.
17.05.2020

Przerobione maski do nurkowania będą chronić pracowników medycznych

Jeszcze w tym tygodniu do szpitali ma trafić 10 tys. masek ochronnych dla medyków. Za pomocą specjalnych adapterów zostały przerobione z masek do nurkowania zakupionych przez WOŚP. W skomplikowaną akcję przystosowania ich do celów ochronnych w jak najkrótszym czasie zaangażowało się wiele polskich firm, które zakończyły cały projekt raptem w 11 dni, uruchamiając masową produkcję adapterów. Dzięki tej akcji społecznej do medyków trafi sprzęt w pełni bezpieczny, łatwy w dezynfekcji i nadający się do użytkowania miesiącami.
08.05.2020

Patent Akademii Morskiej w Szczecinie znajdzie zastosowanie w branży recyklingowej

Porozumienie o sprzedaży patentu naszych naukowców podpisali we wtorek w Szczecinie Jacek Kolanko, prezes zarządu firmy oraz prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS.
28.02.2020

Nowy wynalazek naukowców Akademii Morskiej w Szczecinie

Naukowcy Akademii Morskiej w Szczecinie pracują nad projektem innowacyjnych konstrukcji worka dorszowego, redukujących ilość niewymiarowych ryb przy połowach dorsza bałtyckiego (w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020). Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Piotr Nowakowski, prof. AM.
03.07.2019

W Wiedniu nagrodzono najlepszych europejskich wynalazców, m.in. nowoczesne rozwiązanie dla branży morskiej

Twórca zasilającej smartfony i laptopy baterii litowo-jonowej czy autor nowatorskiej metody oceny ryzyka wystąpienia przerzutów nowotworu - to niektóre osoby wyróżnione Nagrodą Europejskiego Wynalazcy 2019 podczas ceremonii, która odbyła się w czwartek w Wiedniu.
20.06.2019

Komisja cyfryzacji: Polskie firmy potrzebują wsparcia na unowocześnienie

Polskim firmom potrzebne jest wsparcie, by mogły stawić czoło wyzwaniom transformacji cyfrowej i automatyzacji, apelowali dyskutanci na wtorkowym posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, gdzie MPiT prezentowało posłom koncepcję Polskiej Platformy Przemysłu 4.0.
25.09.2018

Zbliża sie kontenerowa rewolucja?

Nikogo chyba nie zdziwi, że najdroższy towar eksportowany drogą morską to powietrze. Co więcej, według szacunków, 60% kontenerów wypływających z Europy przewozi powietrze, jeszcze większy procent pustych kontenerów wypływa ze Stanów Zjednoczonych do Chin. George Kochanowski, z pochodzenia Polak - chce zrewolucjonizować światowy transport i logistykę. Założyciel firmy Staxxon opatentował bowiem składane kontenery do transportu towarów.
22.03.2018

Patent europejski dla Akademii Morskiej w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie uzyskała patent europejski EP2504719 „A method and system of navigational decision support in the process of safe vessel navigation” przyznany przez Europejski Urząd Patentowy.
02.03.2018

Zostań testerem najnowocześniejszych płetw świata

Twoją pasją jest nurkowanie, a może dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem? Interesuje Cię najnowocześniejszy sprzęt nurkowy, a może chcesz przyczynić się do jego stworzenia? Teraz masz taką okazję! W piątek 9 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym startuje wyjątkowy program gdyńskiej firmy Exofin, którego celem jest stworzenie najnowocześniejszych płetw świata, dostępnych dla wszystkich amatorów podwodnych przygód. Chętni do udziału w testach mają ostatnią szansę na rejestrację.
08.02.2018

Kolejny „wynalazek” kartelu narkotykowego zatrzymany (wideo)

Przemytnicy prześcigają się w pomysłach na przemyt narkotyków. Popularne są wśród nich półzanurzalne łodzie. Jedną z takich jednostek zatrzymały w pobliżu Teksasu amerykańskie siły wojskowe. Na pokładzie znaleziono 3800 kg kokainy.
12.12.2017

Nagrody Ministra Obrony Narodowej rozdane

6 grudnia br. w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych odbyła się ceremonia wręczenia nagród Ministra Obrony Narodowej.
07.12.2017

System obrony przeciwminowej „Głuptak” wyróżniony przez MON

Zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, który opracował „System głębinowy obrony przeciwminowej OPM kr. Głuptak”, zdobył wyróżnienie „za najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych” w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z
28.11.2017

Gdynia: Program „Dobry Pomysł” dla twórców i innowatorów

Na zgłoszenie ok. 350 pomysłów liczą organizatorzy programu „Dobry Pomysł” skierowanego do twórców i innowatorów. W środę na platformie dobrypomysl.pfr.pl uruchomiono nabór wniosków do programu. 35 najlepszych pomysłów ma otrzymać pakiet doradczych usług.
19.10.2017

Polska rewolucja na targach Hannover Messe

Krakowski start-up NOA pochwalił się na trwających od niedzieli targach Hannover Messe swoją bioniczną kałamarnicą. Firma jako pierwsza w Polsce wykorzystuje rozwiązania naśladujące przyrodę w transporcie wodnym.
24.04.2017

Komandosi z całego świata chcą testować te płetwy. Wymyślił je... fryzjer z Gdyni

Innowacyjne, trwałe i zachwyca się nimi cały świat. To płetwy dla jednostek specjalnych. Pomysł na nie powstał jednak nie w wojskowym laboratorium, a w Gdyni. I to... w zakładzie fryzjerskim. O sprawie napisała „Gazeta Wyborcza”.
25.01.2017

Navdec na pokładach promów Polferries

Innowacyjny system autorstwa naukowców Akademii Morskiej w Szczecinie trafi na pokłady wszystkich promów Polferries. Umowa pomiędzy Polską Żeglugą Bałtycką a spółką Sup4Nav – operatorem systemu Navdec – została podpisana w czwartek 8 grudnia w Kołobrzegu.
12.12.2016

Projekt polskiej firmy przełomem na globalnym rynku

Polska firma Sup4Nav przygotowała innowacyjne rozwiązanie minimalizujące ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Opracowała oprogramowanie, które na bazie informacji z urządzeń i systemów nawigacyjnych, przeprowadza analizę sytuacji i wyznacza bezpieczną trasę statku. W sytuacji zagrożenia kolizją, system sugeruje jaki manewr należy wykonać, aby jej uniknąć. Projekt został doceniony przez Komisję Europejską i otrzymał 50 tys. euro dotacji w ramach prestiżowego programu Instrument dla MŚP (H2020).
27.07.2015

Polska firma stworzyła technologię, która może zrewolucjonizować przemysł jachtowy

AGP, polska firma produkująca wysokiej jakości grafen, będzie współpracować z Politechniką Łódzką w stworzeniu technologii, która może zrewolucjonizować przemysł jachtowy.
05.07.2015

20-latek zaprezentował nowoczesny system do oczyszczania oceanów z plastiku

- Oczyszczenie oceanów z zanieczyszczeń to jedno z największych wyzywań ekologicznych naszych czasów – powiedział Boyan Slat na konferencji w Seulu, gdzie zaprezentował swój wynalazek. 20-latek stworzył system pasywny do oczyszczenia wód oceanicznych z plastiku. Ma on być używany już od przyszłego roku.
09.06.2015

Systemy ochrony statków w walce z piratami

Najnowsze badania wykazują, że najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie piratów jest uzbrojona straż, którą zabiera się na pokład cywilnych jednostek pływających podczas pływania na najbardziej zagrożonych akwenach.
09.04.2015

W jaki sposób lata mewa, czyli prąd elektryczny z fal morskich.Prezentacja w konkursie Eureka

Podwodny zespół prądotwórczy oraz sposób posadowienia w morskiej toni – rozwiązanie prof. dr. hab. inż. Bolesława Kuźniewskiego z Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie zostało zaprezentowane w konkursie „Dziennika Gazety Prawnej” Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki. O prawo do szczegółowej prezentacji walczyło ponad 50 wynalazków zgłoszonych do konkursu przez polskie uczelnie i instytuty naukowe.
12.03.2015

Zagłosuj na wynalazek Akademii Morskiej w Szczecinie! Konkurs POLSKI WYNALAZEK 2014

NAVDEC – system wspomagania decyzji nawigacyjnych na statku, stworzony przez zespół naukowców Akademii Morskiej w Szczecnie znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu „Polski Wynalazek”. Nagrodą jest 50 000 złotych.
02.04.2014

Czy w Gdańsku będą budowane statki o napędzie elektrycznym?

Jedna z gdańskich stoczni jest poważnie zainteresowana budową holownika o napędzie elektrycznym. Nie byłaby to hybryda, tylko jednostka napędzana tylko i wyłącznie prądem. Projekt miałby być realizowany we współpracy z Instytutem Elektrotechniki w Gdańsku.
19.03.2014

Powołanie Diacoustic Systems sp. z o.o.

Diacoustic Systems to spółka, która wprowadzi na rynek technologię wytworzoną na Akademii Morskiej w Szczecinie - urządzenie do diagnostyki układów wtryskowych silników o zapłonie samoczynnym. Twórcą technologii jest prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. Artur Bejger, pracownik Katedry Diagnostyki i Remontów Maszyn. Innowacyjna metoda diagnostyczna ma przede wszystkim zapewnić armatorom zachowanie sprawności układu napędowego jednostek pływających i realne oszczędności.
27.01.2014

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

Akademia Morska w Szczecinie ma pierwszą umowę licencyjną na wynalazek o wartości ponad 250 000 €

Uczelnia, jako pierwsza na Pomorzu Zachodnim, udzieliła licencji swoim pracownikom naukowym - twórcom technologii wycenionej na ponad 250 000 euro. Licencja umożliwi im utworzenie z partnerem biznesowym spółki i wprowadzenie na rynek systemu NAVDEC (nawigacyjny system wspomagania decyzji).
12.07.2013

Innowacja na morzu. Nasz naukowiec wyróżniony

Artur Bejger ze szczecińskiej Akademii Morskiej otrzymał wyróżnienie podczas targów Technicon Innowacje w Gdańsku. Jury doceniło naszego inżyniera za wynalazek, który służy do diagnozowania silników okrętowych.
06.11.2012

Robot inspektorem turbin wiatrowych?

Najnowszy wynalazek konstruktorów z General Electric – zaawansowany, wyposażony w wysokiej jakości kamerę wideo robot – umożliwi bieżącą inspekcję działających turbin wiatrowych. Urządzenie, za pomocą mikrofalowego skanera, będzie w stanie błyskawicznie wykryć nawet mikroskopijne uszkodzenia struktury materiału.
19.10.2012

Akademia Morska na hanowerskich targach CeBIT

W dniach 6-10.03.2012 Akademia Morska w Szczecinie wzięła udział w najważniejszych międzynarodowych targach technologii informatycznych i przemysłu cyfrowego CeBIT 2012 w Hanowerze. Tematem przewodnim targów było „Bezpieczeństwo w świecie cyfrowym" (Managing Trust).
14.03.2012

Łódź podwodna dla każdego? Oto najnowszy wynalazek Holendrów!

U-Boat Worx to holenderska stocznia, która w ostatnim czasie zasłynęła z produkcji tego typu wehikułów. Są to nowoczesne łodzie podwodne, za których sterami może siąść nawet osoba nie posiadająca specjalistycznego wojskowego przeszkolenia.
02.01.2012

Autopilot na statku

"Autopilot" dla dokujących statków: zbiornikowców z LNG i promów morskich - wynalazek Akademii Morskiej zdobył złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli.
24.11.2011

Złoty Medal dla wynalazku Akademii Morskiej w Szczecinie

W dniach 17-19 listopada 2011 r. , w Brukseli odbywały się 60. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik - INNOVA 2011. Podczas targów zaprezentowano kilkaset wynalazków z ponad 20 krajów świata.
23.11.2011

Nowoczesny system nawigacyjny Akademii Morskiej

Projekt uczelni wykorzystując nowoczesne technologie informatyczne znacząco poprawi bezpieczeństwo żeglugi morskiej.
07.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.