• <

Wynik wyszukiwania - "schleswig-holstein" - Wiadomości

Scandlines inwestuje w ładowanie z brzegu w Puttgarden

Linie Scandlines zamówiły lądowy system ładowania statków, który ma być zainstalowany na nabrzeżu w niemieckim porcie w Puttgarden.
21.12.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

BigData i offshore: TrueOcean uruchamia platformę cyfrowych danych z badań podmorskich

Firma TrueOcean, specjalizująca się w geoinformacji podwodnej, uruchomiła nową platformę cyfrową, która ujednolica formaty danych z badań podwodnych.
01.11.2022

Port w Hamburgu porozumiał się z Chinami w sprawie przejęcia części terminalu kontenerowego

W poniedziałek wieczorem zawarto porozumienie w sporze, dotyczącym umowy chińskiej firmy żeglugowej Cosco z portem w Hamburgu. Niemieckie ministerstwa wyraziły zgodę na przejęcie przez Cosco 24,9 proc. terminalu Tollerort. Według pierwotnego planu miało być to 35 proc. – opisuje portal „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
25.10.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

Schleswig-Holstein w Gdańsku

Do Gdańska przypłynął statek o znanej nazwie Schleswig-Holstein. Nie chodzi jednakże o słynny niemiecki pancernik, który ostrzeliwał Westerplatte, a o prom ro-pax, który przejdzie remont w jednej ze stoczni.
14.03.2022

„Zawisza Czarny” w remoncie. Potrzebne wsparcie

Na jego pokładzie morskie szlify zdobyło już kilka pokoleń młodych żeglarzy i harcerzy. To największy żaglowiec skautowy na świecie i ikona polskiej kultury marynistycznej. „Zawisza Czarny” przechodzi właśnie największy od 20 lat remont. Jest on niezbędny do utrzymania klasy żaglowca, ale i bardzo kosztowny. Dlatego Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, która jest armatorem jednostki, zwraca się z prośbą o wsparcie i prowadzi zbiórkę internetową na ten cel.
05.11.2020

„Zawisza Czarny” do remontu. Wesprzyj zbiórkę

Jest ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. To flagowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego i największy żaglowiec skautowy na świecie. „Zawisza Czarny” zakończył właśnie sezon żeglarski. Teraz czeka go remont. Aby kontynuować morskie przygody, jednostka musi przejść szereg prac, które są niezbędne do utrzymania klasy żaglowca. Niektóre elementy należy wymienić lub odświeżyć. Koszty remontu „Zawiszy Czarnego” to ponad milion złotych. Dla armatora jednostki - Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
04.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Nowe pędniki na czterech promach Scandlines. Bardziej ekologicznie na trasie Puttgarden-Rødby

Na czterech należących do Scandlines promach pojawią się nowe pędniki. Pierwszą jednostką należącą do przewoźnika, która została wyposażona w nowe urządzenia, jest Schleswig-Holstein. Wkrótce zmiany zostaną wprowadzone też na kolejnych statkach.
13.11.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki kolejnej – ósmej - osoby

Archeolodzy prowadzący badania na terenie gdańskiego Westerplatte znaleźli kolejne ludzkie szczątki. W sumie w trakcie prac natrafiono na osiem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy wielu z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.
29.10.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki kolejnych trzech osób

Na terenie gdańskiego Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne ludzkie szczątki należące do trzech osób. W sumie w trakcie badań natrafiono na siedem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy części z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.
25.10.2019

Niemcy promują używanie odnawialnej energii przez statki w portach

Niemiecki rząd zamierza mocniej inwestować w promocję odnawialnej energii, by walczyć z emisjami w swoich portach. Statki odwiedzające te miejsca mają używać czystych źródeł energii z lądu, zamiast spalania paliw kopalnych.
17.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne ludzkie szczątki

Pracujący na terenie gdańskiego Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne – czwarte już – ludzkie szczątki. Nie jest wykluczone, że mogą one należeć do któregoś z polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili składnicy wojskowej ulokowanej na półwyspie.
16.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki prawdopodobnie polskiego żołnierza

Archeolodzy znaleźli na gdańskim Westerplatte kolejne – trzecie już - szczątki należące ich zdaniem z dużym prawdopodobieństwem do polskiego żołnierza. Znaleziono też około 260 kości. Wszystkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.
10.10.2019

80. rocznica zakończenia bohaterskiej obrony Helu

W Helu 2 października odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia bohaterskiej obrony Helu. W miejscach upamiętniających walki oręża polskiego marynarze wystawią posterunki honorowe.
30.09.2019

W sąsiedztwie pola bitwy Westerplatte w Gdańsku powstanie Dom Przyszłości

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zapowiedział budowę w pobliżu Westerplatte obiektu przeznaczonego dla Muzeum II Wojny Światowej. W budynku miałby znaleźć się Dom Przyszłości im. Jana Pawła II stanowiący uzupełnienie dla planowanego na półwyspie muzeum pola bitwy z 1939 r.
30.09.2019

Do Gdańska wpłynął prom Schleswig-Holstein

Dziś rano, do Gdańskiej Stoczniej Remontowej wpłynął prom Schleswig-Holstein. Co prawda jego wizyta ma charakter komercyjny, ale nazwa jednostki budzi spore kontrowersje.
09.09.2019

Morawiecki: Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat

Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
01.09.2019

Westerplatte – symbol polskiego oporu we wrześniu '39

Salwami artyleryjskimi z morza oraz lądu i bombardowaniem z powietrza 1 września 1939 r. o świcie zaatakowana została załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jej bohaterska walka – do 7 września – stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji i ważnym składnikiem narodowej tradycji.
01.09.2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Wycieczkowiec oddał salut

Polska wtedy stała na straży wartości fundamentalnych dla cywilizacji Zachodu - prawdy, wolności i godności człowieka - mówił premier Mateusz Morawiecki na Westerplatte podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślił, że trzeba domagać się prawdy i zadośćuczynienia.
01.09.2019

80 lat temu III Rzesza zaatakowała Westerplatte

Westerplatte miało za zadanie utrzymać się przez niespełna dzień. Wyłącznie dzięki postawie żołnierzy ten niewielki i odizolowany skrawek Polski przez tydzień wytrzymał natarcie dwudziestokrotnie silniejszych sił niemieckich.
31.08.2019

Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej wprowadza do swojej oferty wycieczki statkiem na Westerplatte połączone ze zwiedzaniem terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W trakcie rejsu i spaceru po półwyspie gościom towarzyszyć będzie przewodnik.
10.07.2019

Gdańsk: Prezentacja filmu i gra historyczna na 45-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte

Na prezentację filmu i armaty podobnej do tych, jakimi w 1939 r. dysponowali polscy żołnierze na Westerplatte, zaprasza w sobotę na półwysep Muzeum Gdańska. W programie imprez przygotowanych z okazji 45-lecia otwarcia Wartowni nr 1 jest także m.in. gra historyczna.
28.06.2019

O współpracy między Gdynią a Szlezwikiem-Holsztynem

Wymiana dobrych praktyk, zarówno gospodarczych, jak i na polu kultury między Gdynią a Kilonią to główne tematy spotkania Klausa Schlie, przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanną Zielińską.
07.06.2019

Koniec ratowania migrantów przez Unię Europejską?

Problem migrantów przedostających się do Europy przez Morze Śródziemne nadal pozostaje nierozwiązany. W ramach tak zwanej operacji Sophia wysyłano statki do patrolowania wód, a uratowanych imigrantów, zgodnie z prawem morskim wysadzano w najbliższym porcie.
08.04.2019

UE nie będzie już ratować migrantów na morzu; operacja Sophia bez statków

Przez brak porozumienia, gdzie wysadzać na ląd uratowanych na morzu imigrantów, państwa UE zdecydowały, że operacja Sophia, której celem jest zwalczanie przemytu ludzi przez Morze Śródziemne, przestanie wysyłać statki do patrolowania wód.
28.03.2019

Promy obsługujące połączenie Puttgarden-Rødby będą bardziej nowoczesne i ekologiczne. Duża inwestycja Scandlines

Należące do Scandlines promy zostaną wyposażone w nowe i przyjazne środowisku pędniki. Modernizacja obejmie cztery jednostki hybrydowe należące do przewoźnika.
25.02.2019

Zgoda na budowę tunelu łączącego Niemcy i Danię (wideo)

Jest decyzja o budowie tunelu drogowo-kolejowego pod cieśniną Fehmarn Belt, łączącego Niemcy i Danię. Mimo zastrzeżeń ze strony obrońców środowiska resort transportu niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn wydał zgodę na realizacje inwestycji.
10.01.2019

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż niemieckiego HSH Nordbanku

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż HSH Nordbanku w ręce prywatnych inwestorów. To jeden z największych pożyczkodawców w historii światowej żeglugi.
26.11.2018

Westerplatte – symbol polskiego oporu we wrześniu '39

Salwami artyleryjskimi z morza oraz lądu i bombardowaniem z powietrza 1 września 1939 r. o świcie zaatakowana została załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jej bohaterska walka - do 7 września - stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji i ważnym składnikiem narodowej tradycji.
31.08.2018

Niemcy popierają Nord Stream 2, ale zbudują swój terminal LNG

W ostanim czasie, przez telewizje RTL i n-tv został przeprowadzony sondaż, który miał na celu zbadać jak duża część Niemców popiera budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji. Mimo że ten temat budzi wiele kontrowersji na całym świecie, aż dwie trzecie Niemców zagłosowało za budową. Wiele wskazuje również na to, że wkrótce, w północnym landzie Szlezwik-Holsztyn powstanie nowy terminal LNG w Brunsbüttel. Taki krok pomoże obalić zarzuty Donalda Trumpa, że Niemcy są uzależnione od rosyjskiego importu gazu i celowo utrudniają imp
25.07.2018

Bałtycka Sztafeta 2018 – jutro odcinek morski

Jeden z odcinków Bałtyckiej Sztafety 2018 to odcinek drogą morską z Gdyni do Helu. Uczestnicy sztafety dobiegną do Basenu Prezydenta w Gdyni, wbiegną na okręt i tam bieg kontynuowany będzie na bieżniach. To ORP „Heweliusz” przepłynie z Bałtycką Sztafetą, ok. 9.00 odcumuje i wyjdzie z portu. W Helu natomiast czeka nas kolejny odcinek, a mianowicie maraton do Rozewia. To nie koniec atrakcji, gdyż dodano kolejny etap Bałtyckiej Sztafety 2018 - z Lt. Gdańsk Port Północny do Lt. Gdańsk Nowy Port.
14.06.2018

Niemiecki rząd pozbył się udziałów w HSH Nordbank

Konsorcjum złożone z kilku firm zapłaci około miliarda euro za niemiecki bank HSH Nordbank, który kiedyś był największym na świecie źródłem finansowania sektora żeglugowego. Niemiecki rząd zdecydował się na ten ruch po szeregu kiepskich wyników finansowych i nieudanych bailoutów.
18.04.2018

Były największy bank żeglugowy sprzedany z powodu strat finansowych

Konsorcjum złożone z kilku firm zapłaci około miliarda euro za niemiecki bank HSH Nordbank, który kiedyś był największym na świecie źródłem finansowania sektora żeglugowego. Niemiecki rząd zdecydował się na ten ruch po szeregu kiepskich wyników finansowych i nieudanych bailoutów.
28.02.2018

Żołnierskie guziki i części broni wśród zabytków znalezionych na Westerplatte

Setki guzików i inne elementy polskich mundurów, fragmenty broni i porcelany używanej w Kasynie Oficerskim – te m.in. zabytki znaleźli archeolodzy w czasie drugiego sezonu badań terenu byłej polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. Prace będą kontynuowane.
04.01.2018

Wizyta robocza okrętu Sił Morskich Niemiec w świnoujskim Porcie Wojennym

Od 5 –do 8 maja w świnoujskim Porcie Wojennym przebywał okręt Sił Morskich Niemiec „Schleswig-Holstein”. 4 dniowa wizyta miała charakter roboczy.
09.05.2016

Scandlines zmienia rozkład na trasie Puttgarden – Rødb

W wyniku kolizji promu Prinsesse Benedikte w gdańskiej stoczni Remontowa SA, Scandlines został zmuszony do zmian zarówno w rozkładzie rejsów na trasie Puttgarden – Rødby, jak również w rozmieszczeniu swojej floty.
07.04.2015

Prestiżowa nagroda dla promu Prinsesse Benedikte

Przyznano doroczne nagrody Ship Efficiency Award. Doceniono m.in. modernizację promu Prinsesse Benedikte, który został zaopatrzony w nowatorski napęd hybrydowy.
09.10.2014

Scandlines: Współpraca z Corvus Energy zaowocowała przebudową trzech promów

Bazując na sukcesie przebudowy pierwszej hybrydy - jednostki Prinsesse Benedikte, przedsiębiorstwo Corvus Energy i armator Scandlines zakończyli przebudowę trzech promów na hybrydy.
02.07.2014

Scandlines zamknął rok finansowy 2013

Obroty armatora wyniosły w 2013 roku 505 mln euro. Marża operacyjna zmieniła się z 36 na 34% rok do roku. Zysk operacyjny przed odliczeniem amortyzacji wyniósł 172 mln euro, co oznacza spadek o 5,5% w stosunku do poprzedniego okresu.
08.04.2014

Nowa wizja architektoniczna molo w Międzyzdrojach!

Budowa na molo hotelu Baltic Twin Towers i centrum handlowo-usługowego z apartamentami oraz stworzenie plaży na morzu i pomostu z gondolą zanurzeniową to wizja przyszłości Międzyzdrojów, jaką opracował Adler-Schiffe przy akceptacji władz miasta. Obecnie trwają rozmowy związane z pozyskaniem partnerów, z którymi Adler-Schiffe zrealizuje nowe plany architektoniczne. Molo w Międzyzdrojach o długości prawie 400 metrów należy do najdłuższych w Polsce i w Europie. Jego zasadniczą część wraz z przystanią dla statków wybudowała s
06.03.2014

Schleswig-Holstein w Gdańsku. Montują nowy komin

Późnym popołudniem rozpoczęła się akcja montowania nowego komina dla promu Schleswig-Holstein. Prom pasażersko samochodowy w gdańskiej stoczni remontowej zyska nowy system oczyszczania spalin.
07.11.2013

Zaproszenie na konferencję projektu SUBMARINER

Zapraszamy do udziału w konferencji projektu SUBMARINER pod patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w dniach 5 i 6 września 2013 r. Wydarzenie zgromadzi wysokiej rangi polityków, przedstawicieli firm i instytucji badawczych z całego regionu Morza Bałtyckiego zajmujących się tematyką wykorzystywania zasobów morskich.
27.06.2013

Banki nie chcą kredytować armatorów

Przedstawiciele niemieckiego banku HSH Nordbank, największego dostarczyciela kredytów na budowę statków na świecie, przewidują, że kryzys na rynku żeglugowym skończy się nie prędzej niż w 2014 roku. Bankowcy spodziewają się, że z obecnymi bardzo niskimi stawkami frachtowymi będziemy mieli do czynienia jeszcze przez rok, lub półtora roku.
12.02.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.