• <

Wynik wyszukiwania - "retencja" - Wiadomości

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
02.06.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Posłowie Lewicy: Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Umowa na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie podpisana

22 marca 2022 r. podpisano umowę na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie. Koszt realizacji wyniesie ok. 14,5 mln zł. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2023 r. Przebudowa obejmie blisko 58 hektarów zbiornika powstałego w wyniku spiętrzenia wody w rzece Mławce.
22.03.2022

Witkowski o zbiornikach retencyjnych: 19 zbiorników za 12 mld zł

Wiceminister infrastruktury poinformował w Kielcach, że w ramach programu budowy zbiorników retencyjnych w południowej i środkowej Polsce powstanie 19 takich obiektów. Koszt projektu to 12 miliardów złotych.
19.08.2021

Fala oceanicznych upałów wywołała toksyczne zakwity glonów

Rybacy, pływacy i miłośnicy owoców morza mogą już znać niebezpieczeństwa związane z „czerwonymi przypływami”, ale ostatnie badanie w Frontiers in Climate pokazuje, że zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość występowania jednego rodzaju silnie toksycznych glonów u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Algi te wytwarzają neurotoksynę - zwaną kwasem domoikowym - która powoduje poważne i potencjalnie śmiertelne objawy neurologiczne i trawienne. To zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich i ludzi ogranicza zbiory skorupiaków w
14.12.2020

Gdańsk na podium rankingu Water City Index 2020. Sprawdź, co docenili eksperci

Ekspercki ranking Water City Index 2020 ocenił rozwój miast pod względem gospodarowania wodą. W kategorii metropolie, Gdańsk zajął trzecie miejsce, plasując się na podium za Wrocławiem i Bydgoszczą. Natomiast w ocenach cząstkowych dotyczących zabezpieczeń przed zagrożeniami zwyciężył.
04.12.2020

Czy czekają nas wojny o wodę?

Poziom wód gruntowych w Polsce obniżył się w ostatnich kilku latach o dwa metry. Zasoby nie odnawiają się w takim tempie, jak dawniej. Zmiana klimatu wpływa na wydłużenie okresu wegetacyjnego i zwiększone parowanie, co sprawia, że zapotrzebowanie na wodę jest coraz większe.
26.11.2020

PIE: Polska nie jest szczególnie uboga w wodę

Najlepszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom suszy i powodzi jest retencjonowanie wody jak najbliżej miejsca, w którym spadła - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wbrew doniesieniom, Polska nie jest krajem szczególnie ubogim w wodę - dodaje.
25.11.2020

STOP SUSZY. STOP POWODZI. Inwestycje Wód Polskich

Wody Polskie realizują kompleksowe inwestycje, zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania wodami. Do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą.
25.11.2020

Barometr ekologiczny Polaków. Susza nadal niedocenianym problemem

Mniej niż połowa Polaków (48%) uważa, że susza jest aktualnym problemem w naszym kraju – wynika z raportu „Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?” Banku Ochrony Środowiska. W najbliższym czasie należy spodziewać się jednak wzrostu znaczenia rozwiązań zwiększających możliwości retencjonowania wody.
18.11.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Uruchomienie zbiornika Racibórz obniża poziom wody w Odrze

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.
15.10.2020

Susza nadal stanowi zagrożenie. Zwiększanie retencji wód to konieczność

13 października przypada Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. Organizacja Narodów Zjednoczonych podnosi w ten sposób świadomość społeczeństwa na temat rosnącego ryzyka występowania negatywnych zjawisk naturalnych. Należą do nich m.in. susze, pożary i nawałnice, które obserwowane są również w Polsce. Ważne jest nie tylko reagowanie na ich skutki, ale także zapobieganie im. Szczególnie dużo każdy z nas może zrobić w obszarze gospodarowania wodą.
13.10.2020

Potok Wiczliński znów popłynie

Przygotowania inwestycji „Odtworzenie Potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych w Gdyni” trwały ze względu na jej skalę kilka lat. Roboty nad realizacją idą zgodnie z planem i już za niecałe pół roku woda w dopływie Kaczej znów popłynie. Postępy najlepiej widać z lotu ptaka.
09.10.2020

Monokultury zagrażają właściwemu obiegowi wody

W najnowszym numerze „Nature Geoscience” międzynarodowy zespół naukowców wykazuje, że dotychczasowy kierunek rozwoju leśnictwa i rolnictwa promujący monokultury, negatywnie wpływa na zasoby wody i możliwości adaptacji do globalnych zmian klimatu. Wnioski te badacze wyciągnęli na podstawie analizy procesów ekohydrologicznych. Współautorem artykułu jest prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.
06.10.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody

– W Polsce do 2025 roku kryzys wodny będzie się pogłębiał, później będzie już tylko gorzej. Biznesy wodochłonne oczywiście wiedzą o tych analizach i one będą wycofywać się od nas w kierunku krajów, gdzie ten kryzys wodny jest mniejszy – mówi Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact w Polsce. Jak wskazuje, Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie i na dodatek ma problem z jej magazynowaniem. Poziom retencji oscyluje wokół 6 proc., podczas gdy np. w Hiszpanii przekracza 40 proc. Jednak problem z niedoborem wody g
25.09.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Konsultacje ws. projektu dot. inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

Do systemu prawnego mają zostać wprowadzone rozwiązania, pozwalające ułatwić i przyspieszyć prace związane z przygotowaniem do realizacji przedsięwzięć retencyjnych, mających na celu ograniczenie skutków suszy w Polsce - tak zakłada projekt ustawy, który trafił właśnie do konsultacji publicznych.
17.08.2020

MGMiŻŚ: Wody Polskie na inwestycje wydały w ub.r. ponad 1 mld zł

Wody Polskie w 2019 roku prowadziły 226 zadań inwestycyjnych na kwotę ok. 1 mld 150 mln zł - poinformowała w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Dodała, że prace były prowadzone m.in. na 26 tys. km rzek.
23.07.2020

Wody Polskie rozwijają retencję w korytach rzek

Podpisana została czwarta umowa na realizację, przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Gdańsku, zadań zaplanowanych w ramach programu „Kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych”. Była to ostatnia część przetargu ogłoszonego przez Wody Polskie w regionie Dolnej Wisły.
14.07.2020

Minister Kurtyka o inicjatywie „Miasto z klimatem”

„Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas spotkania w Krynicy Zdroju.
09.07.2020

Miliardy na walkę z suszą. Rząd planuje kolejne inwestycje i uprości ich realizację

Polska jest jednym z europejskich krajów najbardziej zagrożonych deficytem wody, a susze, które ją co roku nawiedzają, są coraz większym problemem m.in. dla rolnictwa i przemysłu. Dlatego też w najbliższych latach rząd przeznaczy miliardy złotych na inwestycje, które mają jej przeciwdziałać i poprawić krajowy bilans wodny. Projekt specjalnej ustawy, która ma minimalizować skutki susz oraz upraszczać prowadzenie niezbędnych inwestycji w tym zakresie, trafił do Rady Ministrów i ma zostać przyjęty w tym kwartale.
08.07.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

Więcej wody w zabytkowym Parku Przymorze

W poniedziałek 29 czerwca woda ze zbiornika retencyjnego Orłowska rozleje się na zielone tereny Parku Przymorze. To ratunek dla rosnących tam zabytkowych drzew.
29.06.2020

Eksperci PAN: Naturalna retencja wody kluczowa w walce z suszą i powodziami w Polsce

Przez nasilające się zmiany klimatu musimy liczyć się z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreśla grupa doradcza powołana przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Uczeni przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Apelują o podjęcie kompleksowych działań z naciskiem na ochronę krajobrazu oraz naturalną i małą retencję. Wskazują też konkretne rozwiązania.
23.06.2020

Lokalne Partnerstwa Wodne walczą ze skutkami powodzi i suszy

Wody Polskie podejmują realne działania, których efektem jest ograniczanie skutków powodzi i suszy oraz wsparcie gospodarki wodnej w zachowywaniu jak największej ilości wody w środowisku. Rozpoczynamy działania mające na celu zawiązywanie Lokalnych Partnerstw Wodnych.
23.06.2020

STOP SUSZY! Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy

Dziś, 17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Chociaż obecnie w w naszym kraju warunki hydrologiczne poprawiły się, to sytuacja może ulec zmianie, ponieważ dotychczasowe opady nie uzupełniły wystarczająco deficytu wody w środowisku, który był spowodowany przez ubiegłoroczną suszę. Dlatego przeciwdziałanie skutkom suszy, w tym gromadzenie wód opadowych, jest istotne w naszym kraju o każdej porze roku, na co dzień.
17.06.2020

Wody Polskie walczą z suszą

Walka z suszą to jedno z najważniejszych zadań z jakim mierzy się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wiele wskazuje na to, że przed nami bardzo suche lato. To efekt łagodniej zimy, bezdeszczowej wiosny, ale i niedostateczne dofinansowanie działań inwestycyjnych w zakresie retencji i przeciwdziałania suszy. Wody Polskie stawiają sobie za zadanie przywrócenie funkcjonalności takich obiektów jak zastawki, jazy czy przepusty. Na terenie Gryfic realizowany jest jeden z pionierskich programów inwestycyjnych. Na czym bę
02.06.2020

20 mln zł na retencję obszarów wodnych na Pomorzu Zachodnim

Ponad 20 mln zł chcemy wydać na zadania związane z retencją obszarów wodnych na Pomorzu Zachodnim – poinformował w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
16.05.2020

Wody Polskie ogłaszają przetargi na inwestycje w ramach planu „Stop suszy!”

22 różne inwestycje, których celem ma być lepsze gospodarowanie wodą i lepszy bilans wodny chce przeprowadzić regionalny zarząd w Białymstoku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Ogłaszane są kolejne przetargi na te inwestycje.
13.05.2020

Gróbarczyk: na program rozwoju retencji przeznaczymy w 7 lat 10 mld zł

Program rozwoju retencji to 10 mld, które w okresie 7 lat chcemy wydać na poważne, bardzo konkretne działania, które podniosą do 15 proc. retencjonowanie wody w Polsce – powiedział w środę w Jazgarzewie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
29.04.2020

Rusza przetarg na remont jazu na Jeziorce; element walki z suszą

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zmodernizowany zostanie jaz na rzece Jeziorce. Spółka Wody Polskie otworzyła procedurę przetargową - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Inwestycja - jak mówił - ma w przyszłości pomóc w walce z suszą.
29.04.2020

Gróbarczyk: w dyrekcjach RZGW ruszyły przetargi ws. retencji korytowej

W Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej ruszyły przetargi dotyczące małej retencji korytowej, która podniesie retencję o ok. jeden procent - mówił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk o sposobach walki z suszą.
24.04.2020

Wody Polskie walczą z suszą. Trwa przygotowanie ważnych inwestycji i programów społecznych

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest instytucją znajdującą się na pierwszym froncie walki z wyniszczającym gospodarkę zjawiskiem suszy. W bieżącym sezonie wdrażanie są konkretne rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie wody w glebie i ułatwianie sytuacji rolników, którzy potrzebują zwiększonej ilości wody w czasie wegetacji roślin. Działania systemowe Wód Polskich to jedno, ale jak mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski, ważną rolę w procesie walki z suszą ogrywają także samorządy i… pojed
23.04.2020

MGMiŻŚ: Przygotowaliśmy specjalną „ustawę antysuszową”

Przygotowaliśmy specjalną „ustawę antysuszową”, która umożliwi natychmiastową realizację najbardziej potrzebnych inwestycji. Projekt specustawy wkrótce zostanie opublikowany - podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w środę w komunikacie.
22.04.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Lepsza retencja na Kaszubach i w Borach Tucholskich

W celu utrzymania bioróżnorodności ekosystemów wodnych na Pojezierzu Kaszubskim i w Borach Tucholskich, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wybuduje urządzenia małej retencji wodnej (zastawki) na sześciu jeziorach regionu.
20.01.2020

Wielkie inwestycje, retencja i edukacja. Ambitne plany Wód Polskich w Szczecinie na rok 2020

To będzie czas realizacji wielkich projektów, ale i kontynuacja rozpoczętych już zadań – harmonogram działań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na rok 2020 przewiduje dokończenie budowy dwóch lodołamaczy liniowych, kontynuacje realizacji szerokiego Programu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły oraz naprawę sytuacji Jeziora Jamno najpierw w wariancie tymczasowym, a następnie docelowym. Nie bez znaczenia są też działania mające na celu poprawę retencji w województwie zachodniopomorskim. Aktywnie prowad
14.01.2020

Stop suszy! Kompleksowa retencja antidotum na suszę hydrologiczną w woj. pomorskim

Częste, intensywne i długotrwałe susze hydrologiczne stanowią poważne zagrożenie dla blisko 35% powierzchni woj. pomorskiego. Podczas konsultacji społecznych projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS), które odbyły się 22 października w Gdańsku podkreślano, że zagrożenie suszą hydrologiczną w dorzeczu największej z polskich rzek jest na tyle poważne, że wymaga podjęcia kompleksowych działań w zakresie retencji.
22.10.2019

Prace budowlane na Kanale Jamneńskim w ramach planu naprawczego w 2020 r.

Prace budowlane na Kanale Jamneńskim w ramach planu naprawczego, który przedstawiła wybrana w przetargu Energa Invest, powinny się zacząć i zakończyć w 2020 r. – poinformował w środę w Mścicach zastępca dyrektora zarządu Zlewni Koszalin Dariusz Tkacz.
09.10.2019

Siedem inwestycji w planach Wód Polskich na Pomorzu Zachodnim

Siedem inwestycji na Pomorzu Zachodnim, które mają pomóc w gromadzeniu i utrzymywaniu zasobów wodnych znalazło się w planach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
08.10.2019

Budowa zbiornika retencyjnego Bzin wpisana do Programu Rozwoju Retencji

Budowa zbiornika retencyjnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej została wpisana do Programu Rozwoju Retencji – poinformował we wtorek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Inwestycja powinna zostać zakończona do 2027 roku.
27.08.2019

Betonowanie rzek? Już się tego nie robi. Wywiad z ekspertem Wód Polskich

O proekologicznych sposobach na suszę oraz powódź i o całkiem nowym spojrzeniu na gospodarkę wodną mówi Wojciech Skowyrski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich.
15.07.2019

Water Expo Poland 2019

Water Expo Poland 2019 to nowa odsłona organizowanych od 2012 roku targów WaterWays Expo poświęconych żegludze śródlądowej i gospodarce wodnej, wzbogacona o cały szereg aktualnych zagadnień związanych z gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi aspektami wykorzystania wody. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia w Warszawie.
09.04.2019

MGMiŻŚ: Zakończenie prac nad projektem Programu Rozwoju Retencji w pierwszym kw. br.

Zakończenie prac nad projektem Programu Rozwoju Retencji oraz rozpoczęcie nad nim konsultacji społecznych planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. - poinformowała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.
07.01.2019

Minister Gróbarczyk przedstawił Program Rozwoju Retencji

Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego odbywającego się w dniach 4-6 września 2018 roku w Krynicy odbył się panel dyskusyjny „Powódź? Susza? Retencja!”, na którym minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przedstawił pierwszy w historii ogólnopolski kompleksowy Program Rozwoju Retencji.
07.09.2018

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy minister Gróbarczyk ogłosi Program Rozwoju Retencji

6 września w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbędzie się panel dyskusyjny „Powódź? Susza? Retencja!”, w którym weźmie udział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Minister ogłosi ogólnopolski Program Rozwoju Retencji.
05.09.2018

Port Gdańsk pomoże rozwijać polską żeglugę śródlądową

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk powołał wewnętrzny zespół roboczy, którego zadaniem będzie koordynacja procesu tworzenia studium wykonalności dla modernizacji drogi wodnej, łączącej Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany z systemem rzek Białorusi. Ten dalekosiężny projekt ma na celu połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym siecią kanałów żeglugi śródlądowej. W perspektywie najbliższych lat pozwoli to na znaczące umocnienie się pozycji Polski jako jednego z kluczowych krajów tranzytowych na mapie Europy.
10.10.2017

MŚ chce zachęcić prywatny kapitał do budowy małej energetyki wodnej

Resort środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska chcą uruchomić program budowy małych zbiorników oraz stopni wodnych na rzekach. Ministerstwo liczy, że w przedsięwzięcie włączy się też kapitał prywatny, który mógłby czerpać zyski z małej energetyki wodnej.
03.09.2017

Zasoby wodne w Polsce jak w Egipcie

„Zasoby wodne w Polsce są na bardzo niskim poziomie, porównywalnym do Egiptu” – mówi Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Minister dodaje, że aktualny stan gospodarki wodnej to efekt wieloletnich zaniedbań, sięgających nawet lat 80. ubiegłego wieku.
09.07.2016

Już w przyszłym tygodniu Waterways EXPO 2016

Najbliższa edycja WaterWays EXPO – jedynego w Polsce organizowanego w formule targowo-konferencyjnej wydarzenia stworzonego specjalnie dla prezentacji i zapoznania się z różnorodnymi aspektami gospodarczego wykorzystania wód śródlądowych, odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2016 w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Będzie to bez wątpienia nie tylko kolejna okazja do pogłębionego dialogu wszystkich środowisk oraz zapoznania się z najnowocześniejszymi krajowymi i zagranicznymi rozwiązaniami technologicznymi, ale także pierw
06.06.2016

Bałtyk wciąż do „naprawy”

Co roku, 20 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Z tej okazji politycy europejscy, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, naukowcy oraz szeroka grupa interesariuszy tematyki morskiej spotkała się na obchodach Dnia Morza, które w tym roku odbyły się w Turku w Finlandii. Nasze morze wymaga wciąż dużej troski ze strony zarządzających jego obszarem – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.05.2016

WaterWays EXPO 2016 – tematyka konferencji towarzyszących targom gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej

Są już znane założenia programowe konferencji towarzyszących tegorocznym międzynarodowym targom żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej WaterWays EXPO
23.03.2016

Mikroretencja na Opolszczyźnie – sensowny pomysł na walkę z suszą

W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu zostanie dziś przedstawiony projekt rozwoju mikroretencji w tym województwie. Po raz pierwszy proponuje się rozwiązania, które rzeczywiście pomogą łagodzić skutki suszy, a jednocześnie nie szkodzą przyrodzie a nawet jej pomagają – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
08.09.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • RETENCJA.PL

    Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 163 , tel.: +48730037309

Dziękujemy za wysłane grafiki.